News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Ionut

Se baga si Presedintele in joc. :)




K. Iohannis vrea autostradă între Moldova şi Transilvania

Preşedintele Klaus Iohannis vrea o autostradă care să lege Moldova de Transilvania. Declaraţia a fost făcută în timpul unei vizite a şefului statului la Iaşi, unde a participat la Gala Asociaţiei Industriei de Programe şi Servicii. Ocazie cu care Klaus Iohannis a declarat Iaşiul ,,viitorul Silicon Valey" al României. Şi a precizat că acest viitor are neapărată nevoie de autostradă.



Digi24

dumbravaandrei

Daca vorbim strict de industria IT ieseana, CRITIC este accesul la aeroport. Actuala cale de access este idioata. A8 nu vad cum ar putea ajuta industria IT atat timp cat blue-air zboara cu 30 EUR la Cluj si Timisoara.
Pentru dezvoltarea orasului si a judetului da, A8 este foarte important.

emanu900

IT-ul iti vine si pleaca 99% pe calea aerului, dom' president a dat si el drumul la vorbe electorale, inainte de alegeri ajung si oamenii de stat prin saracia asta de parte a tarii, ma rog, in ultimii ani nu mai e chiar asa de saraca cum era, s-au mai schimbat unele treburi.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Cosminescu

Nici eu nu cred ca industria IT poate fi influentata de prezenta unei autostrazi. Ce conteaza cel mai mult pentru aceasta industrie este prezenta unei Universitati Tehnice care sa livreze forta de munca, calificata! Mult mai important pentru aceasta industrie este intr-adevar un Aeroport International care sa-ti ofere conexiuni cu minim un HUB din vestul Europei.
De obicei produsele dezvoltate de IT-isti nu trebuiesc transportate pe cale terestra, ele se stocheaza pe servere care pot fi accesate din orice locatie a respectivei companii :)
Pentru industriile a carui produs finit trebuie sa fie transportat pe sosele de exemplu... A8 e vital. Si nu doar pentru asta, ci si pentru locuitorii din aceasta zona a tarii, trebuie sa fie si ei legati de vestul europei!

Ionut

Nu ca ne asteptam la altceva... doar reamintesc niste promisiuni:
- ordin de incepere pentru SF Targu Mures-Ditrau pana la final de noiembrie
- scoatere la licitatie contract SF Ditrau-Targu Neamt pana la final de noiembrie

Este 4 decembrie.

dumbravaandrei

Ionut, nu stiu cand ai vazut ultimul interviu cu Buse, dar noul termen a fost sfarsit de 2016 (probabil 32 decembrie) :cake:
Pentru licitatia de SF scuza a fost ca mai intai se lucreaza laimplementarea observatiilor ANAP de la Ploiesti Pascani si apoi le vor implementa si la celelalte SF-uri ca sa nu le respinga astian licitatii pentru acelasi motiv. Asteptam 32 dec intrucat vad ca au reusit cu ADx7 si A12

slartibartfast

#561
^^

Din experiența avută cu SF pe diferitele porțiuni din A7, rezultă că în principiu ,,sfârșit de noiembrie" înseamnă, în cel mai bun caz, jumătatea lui ianuarie.

marisRO

#562
Dtudiile de fezabilitate pentru autostrada Târgu Mureş-Iaşi vor costa 300 de milioane de euro, potrivit proiectului Guvernului de reforme economice pentru perioada 2016-2020 intitulat ,,România competitivă". Suma fără precedent menţionată până acum pentru un studiu de fezabilitate reprezintă echivalentul a zeci de kilometri de autostradă construiţi pe teren, nu doar pe hârtie

Sursa

pasadia

Asta e firesc. Ce e gresita acum e estimarea costului total de constructie - nu ar fi 3 sau 4 miliarde ci probabil 7-8 mld. Vorbim totusi de o distanta mare si de un teren dificil.

emanu900

#564
Adica peste vreo 2 decenii si dupa inca alte cateva SF-uri. Macar Siret - Pascani sa inceapa a se construi, sa fie ceva cat de cat facut in zona asta a tarii.


pasadia


dumbravaandrei

NGC20 ceva ciripeli pe strada despre
Quote from: Ionut on December 04, 2016, 11:03:57 AM
- ordin de incepere pentru SF Targu Mures-Ditrau pana la final de noiembrie

NGC

^^^ Trebuie sa ciulesc "antenele" ca am uitat de asta, dar ar cam trebui sa fie un tril melodios. ;)

nirolf

Antenele mele îmi spun că ordinul s-a dat în noiembrie, dar s-a suspendat imediat după 11 decembrie.

dumbravaandrei

 :o ce naiba a mai fost tura asta? A disparut castigatorul?!?  :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: