DN7C "Transfăgărășan" Pitești-Curtea de Argeș-Cârța

Started by bogdymol, March 09, 2012, 10:29:11 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rebel

si de maine se deschide oficial..

Mâine, 1 iulie 2018, începând cu ora 11:00, circulația rutieră pe Transfăgărășan, între Piscul Negru și Bâlea Cascadă (km 104+000 – km 130+800), se va deschide pentru toate categoriile de autovehicule.

Facem apel la conducătorii auto să circule prudent, să adapteze viteza la condițiile de trafic, mai ales având în vedere instabilitatea atmosferică ce duce la apatiția de fenomene meteorologice spontane care afectează vizibilitatea

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/transf%C4%83g%C4%83r%C4%83%C8%99anul-se-deschide-circula%C8%9Biei-m%C3%A2ine-1

tom_sawyer

Quote from: NGC on April 28, 2018, 09:35:37 AM
CNAIR a lansat astazi licitatia pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic Pentru Reabilitarea / Modernizarea DN 7C km 44+000 - km 117+000 (TRANSFAGARASAN)".

Valoarea estimata: 4,891,563.30 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 02.07.2018

Stare procedura: Anulata (In SEAP la data 02.07.2018 16:00)

Observatii: Aceasta procedura a fost trecuta in starea In asteptare anulare in mod automat deoarece la data limita de depunere oferta nu exista nici un ofertant inscris care a depus oferta de pret.

tom_sawyer

Stabilirea unui record în premieră mondială închide Transfăgărășanul în perioada 09 – 11.07.2018

Astfel, Subaru of America si Prodrive au decis să stabilească un record de viteză în premieră mondială pe Transfăgărășan, considerat de aceștia cel mai spectaculos drum de munte din Europa, dacă nu din lume. Se dorește stabilirea recordului pe o lungime de 82 de kilometri, acest lucru fiind o premieră în lumea sportului cu motor.

CNAIR

cristi5

Perfect match, Subaru + Transfagarasan Masina foarte bine echilibrata (boxer in fata puntii din fata, awd simetric), o placere in curbe. Stiu un drum serpuit aproape de casa, de multe ori gasesc un pretext sa trec pe-acolo.

Vreun pariu? Sub 90 min pe 82 km? Top Gear cat a facut?

Redox

Din câte știu nu s-a cronometrat până acum timpul pe acest traseu de 82Km (Cârțișoara - Barajul Vidraru).

cristi5

Problema e ca dupa anuntarea recordului va incepe bizoniada, cu incercari de doborarea recordului in trafic, eventual pe ambele sensuri deodata...

Redox

La cât de aglomerat este Transfăgărășanul acesta seamănă mai mult ca o mare parcare. Nu ai pe unde să faci curse când se stă pe loc iar în cel mai bun caz se circulă bară la bară pe ultimii kilometri până la Bâlea Lac.

pasadia

E aglomerat in week-end si concediu. Ia vin-o pe 20 septembrie. ;)

Din punctul meu de vedere e o porcarie acest eveniment. Iar DRDP si alte autoritati ii sustin pe fata...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Redox

Este adevărat.
Sunt câți bani a luat CNAIR-ul pentru acest eveniment, presupun că s-a închiat un acord.
Oare care este suma pentru care se poate închiria?

voicul

122km - viteza medie ... e ceva!

84,34 kilometri pe Transfăgărășan în 40 minute, 58 secunde și 8 zecimi.

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu


tom_sawyer

Quote from: Redox on July 11, 2018, 01:13:51 PM
Sunt câți bani a luat CNAIR-ul pentru acest eveniment, presupun că s-a închiat un acord.
Oare care este suma pentru care se poate închiria?

~ 14.000 euro, zice la ProTV mai sus

dr4qul4

Bine ca au scos atat de mult. 122 e prea mult pentru orice teribilist amator.
Daca scotea doar 75, s-ar fi bagat unii, dar asa, nici nu se pot apropia. Daca incearca, vor ajunge in sant sau in lac.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vancouver

122 media inseamna ca a mers si cu 200 pe zonele mai drepte, ca sa compenseze reducerile la 40-50 in curbele cele mai stranse.
Asa ceva clar se poate obtine numai cu inchiderea totala a drumului si transformarea in circuit. Dar asta e ceva curent, tot timpul au loc tot felul de raliuri, Raliul Romaniei nu stiu daca sa mai tine, dar s-a tinut. Si asta ce inseamna, ca soferi obisnuiti sa incerce in trafic sa bata recordurile celor de la raliu?
Asa ca eu zic ca grijile se pot spulbera.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.