Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 22 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Mersi. Am sunat. Au zis ca putem sa mergem. Ei spera sa vina cei de la Bucuresti, ca doar cei din Cluj nu prea au puterea de decizie care sa urgenteze iesirea acordului de mediu. Sa vedem.

alibaba

Ce noutati aduceti de la intalnire?

horatiu.cosma

O sa fac un rezumat si o Sa pun si inregistrarea mai spre seara.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

#8539
      Intalnirea a fost initiata de domnul prefect Gheorghe Vuscan. A mai fost directorul DRDP Cluj, domnul Cecan, o doamna de la CNADNR de la Bucuresti, domnul Craciun de la Agentia Judeteana pentru Protectia Mediuliu Cluj, reprezentanti ai firmei Egis si ai constructorilor UMB si Geiger.
      Salut intentia domnului prefect de a organiza astfel de intalniri. Spunea ca s-au organizat 11 intalniri similare pentru hidrocentrala Tarnita-Lapusneni si au ajuns acolo cu un proiect beton, practic s-a facut o radiografie pentru fiecare metru patrat de teren inclus in proiect. Deci eu sper ca astfel de intalniri vor mai avea loc si se vor finaliza cu un acord de mediu corespunzator pentru Autostrada Transilvania.
      Intalnirea a durat aproape 1.5 ore. In prima ora lumea s-a cam acuzat reciproc si s-a acoperit de hartii. Firma care realizeaza acordul de mediu spune ca are nevoie de un proiect care sa spuna ce structuri, unde, ce terasament etc. CNADNR a raspuns prompt ca nu e nevoie de proiect, ci de SF. Faptul ca o structura in SF e in mijlocul campului sau ca linia rosie pe unde va trece autostrada e prin mijlocul unui sat nu e problema firmei. Ea trebuie sa creeze acest acord pe baza informatiilor din SF, iar CNADNR are obiectivul de a rezolva aceste probleme tehnice. Tind sa fiu de acord. Datele transmise de aceasta firma spre cei de la mediu nu sunt in totalitate conforme, in sensul ca mediul a cerut ceva, intr-un anumit format si a primit altceva, greu de urmarit si inteles. La un moment dat spiritele s-au incins, s-a vorbit chiar de reziliere. Pana la urma domnul prefect le-a calmat si au inceput sa caute solutii. Printre altele, o penibilitate incredibila: harta cu linia rosie a autostrazii a fost transmisa de EGIS catre firma intr-un anumit format, care a transmis-o mai departe spre mediu, iar acestia din urma nu au licenta pentru a deschide harta in acel format. Asa ca a trebuit intoarsa, exportata intr-un alt format etc. Timp pierdut pentru asa ceva... O sa auziti pe inregistrare. Deci, cum spuneam, au inceput sa se caute solutii. Doamna de la CNADNR a intrebat clar firma ce se ocupa cu acordul de mediu: "Ce aveti nevoie sa va dam pentru a merge mai departe?" Si de acolo a inceput discutia care ma interesa. S-au stabilit termene clare saptamana viitoare, documente, harti, anexe etc ce vor trebui sa fie transmise intre actorii implicati.
Din ce inteleg, EGIS face munca voluntara pentru a oferi toate informatiile care le detin actorilor implicati. Impresia mea e ca cei de la CNADNR sunt foarte frustrati. Cam toata lumea le sare in cap pentru acest acord de mediu si ei chiar isi doresc sa fie obtinut in cel mai scurt timp si au toata disponibilitatea de a oferi documentele si informatiile detinute. Cei de la mediu sunt acoperiti de lege, ei ce au primit, au avizat, atata timp cat ce au primit a fost conform cu ce au cerut. Firma ce se ocupa cu SF-ul mi se pare cam subtire, dar nu pot fi acuzati de no combat. Concluzia mea e ca ne cam omoara birocratia. Ar fi fost foarte simplu daca acest acord de mediu putea fi revizuit pe tronsoane, separat. In acest fel, UMB era in padure acum.

Am mai discutat separat cu cei de la Egis, Geiger si UMB. Cu domnul de la Egis pe tema Suplacu-Bors. Se pare ca exista o intelegere semnata cu Petrom-ul legata de campul de sonde, acolo nu sunt probleme, e rezolvat tot. Nu am mai apucat sa intreb de o astfel de intelegere si cu Hidroconstructia pentru viaductul lipsa de la Gilau. Poate la urmatoarele intalniri.

Din alte discutii, opinia celor prezenti e ca noua lege a achizitiilor publice va crea multa confuzie si va genera mult mai multe contestatii, fiindca acolo multe din punctele pentru "cea mai avantajoasa solutie din punct de vedere tehnico-economic" sunt incomplet specificate sau foarte interpretabile. Vom vedea...

In general a fost o intalnire productiva, sper sa se organizeze periodic si sa apara progrese vizibile in cel mai scurt timp.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Multumim Horatiu pentru reprezentarea API la acea intalnire!

QuoteS-au stabilit termene clare saptamana viitoare, documente, harti, anexe etc ce vor trebui sa fie transmise intre actorii implicati.

Bun. Deci sa inteleg ca mai urmeaza intalniri?

horatiu.cosma

Da, asa a promis domnul prefect. Vor mai urma intalniri, in care se va urmari avansul de la intalnirea precedenta si se vor stabili pasi concreti ce vor urma, sau eventual se vor identifica blocajele si se vor cauta solutiile de deblocare. In termeni IT, un fel de stand-up-uri :).

NGC

Quote from: horatiu.cosma on February 19, 2016, 01:49:40 PM
Firma ce se ocupa cu SF-ul mi se pare cam subtire, dar nu pot fi acuzati de no combat.

Te referi de fapt la firma care se ocupa de acordul de mediu?
Adica firma "SC UNITATEA DE SUPORT PENTRU INTEGRARE SRL" care a primit contractul pentru actualizarea acordului de mediu pentru intregul sector Ogra - Bors?

horatiu.cosma

Nu le stiu numele, dar da, cei care se ocupa cu reactualizarea acordului de mediu.

ludus

#8545
Quote from: Hercule on February 16, 2016, 03:18:55 PM
Quote from: Tavi on February 16, 2016, 12:46:43 PM- HG 67/2016 - exproprieri pentru sectiunea 2A, localitatile Bogata, Chetani, Cucerdea, Cuci, Iernut, Ludus si Ogra.
Hai cu ordinul de incepere, ca de mult imi lustruiesc aparatul foto!  :D

Subscriu, celor spuse, la fel si eu abia astept inceperea lucrarilor la Ludus pentru a face poze!!!
T. Luduș

horatiu.cosma

Dupa ce am pierdut juma de ora sa export inregistrarea in flv ca sa o pot uploada pe youtube, youtube-ul imi zice ca e prea lunga. Nu mai am timp sa ii fac split. Am pus-o pe google drive. Daca nu va descurcati si e nevoie sa o pun pe youtube, doar deseara o sa am timp sau maine.

https://drive.google.com/file/d/0BwPf19WUeYAlbDdvS2I1WDNXS2s/view?usp=sharing

raulbogdan23

Quote from: horatiu.cosma on February 19, 2016, 02:06:09 PM
un fel de stand-up-uri :).

Sprint-uri mai degraba (stand-up-uri ar trebui sa fie zilnice)


horatiu.cosma

Sprint-urile ar fi intervalele de timp dintre sedinte. Hai sa zicem sprint review & sprint planning impreuna  :lol:. Gata cu off-topic-ul. Nu mi-ar pica bine un ban acum :).

tonică

si noi ne opintim cu fisierele video, cu youtube-ul, dápai astia cu fisiere in formate pt care nu au licente.. :lol:
Altfel, salut initiativa de a papa din timpul liber personal si a merge la astfel de discutii. "Laic" cu respect!..