Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

marisRO

"În 26 mai va demara procedura de licitație a lucrărilor la Autostrada Câmpia Turzii – Tîrgu Mureș. Firmele interesate de proiect vor avea la dispoziție 43 de zile pentru a depune ofertele."În urma studiului de fezabilitate întocmit, prețul la kilometru este estimat la 8.5 milioane de euro, dar după licitație sperăm că acesta va scădea la 7.5 milioane de euro. În urma demersurilor pe care le-am făcut am primit promisiunea că traseul Autostrăzii va fi completat cu încă 14 kilometri, ceea va crea acces pe Autostradă din zona magazinului Metro", a declarat Preedintele Consiliului Județean Mureș, Ciprian Dobre.

Sa speram ca nu e doar un articol electoral ...

Sursa: http://www.zi-de-zi.ro/tirgu-muresul-urca-pe-autostrada/

Ionut

Deci teoretic ar face si nodul de pe DN13 daca s-a prelungit, corect? Teoretic. :)

etalgor

#3137
Mai degraba e ciorba reincalzita electoral, Metro e in partea de vest, nu in est unde intr-adevar s-ar putea ajunge pana la DN13 daca s-ar face primii 9-10km ai autostrazii spre Iasi. Cei 14km sunt probabil distanta de la Ogra pana la locul de unde se vor desprinde autostrada spre Iasi (inspre est si DN13), drumul de legatura pana la Metro (adica vreo 6km spre nord), si noul "drumul expres cu 4 benzi" spre sud, spre Brasov. Dar asta se stia de ceva vreme.

dr4qul4

Quote from: dr4qul4 on May 10, 2014, 11:32:35 AM
Campia Turzii-Ogra- Tg Mures apare in SEAP pe 26 mai. si 43 de zile depunerea ofertelor.


Asta declara ministrul in cautare de cort la digi24 pe 10 mai...

dar dupa faza din zf cu pasajul Mihai Bravu, ma uit mai atent la detalii si-mi dau seama ca ...... nu au specificat anul
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

delacroix

A3 Campia Turzii-Targu Mures,
Nod Aeroport

Ungheni vest



Nod Targu Mures(Leordeni) si drum legatura Targu-Mures.





Intersectie Drum legatura cu str. Ghe. Doja


etalgor

Te rog sa stergi statiile alea de taxare...  >:( :lol:

ciprebbe

#3141
Quote from: Ionut on May 22, 2014, 08:27:38 AM
Din ce-am inteles eu, pana la urma nu trebuie sa ne facem sperante pentru Suplacu-Bors, corect? Ma refer pentru anul asta... desi Sova spune multe. Sunt curios totusi pentru Gilau-Nadaselu daca vor incepe, era vorba ca le vor da si niste bani. Cip, stii ceva?

Deci, daca pe pagina oficiala de FB a lui sova apare Suplacu de Barcau - Iasi....ma abtin de la alte comentarii legat de acest maret conducator.
Conform unor surse (de incredere) in 2014 nu exista bani pt lotul UMB.
Asadar NU o sa vedem nimic pe Gilau-Nadasel(eventual daca mai merg odata la pas sa pozez cat a crescut iarba d ela ultima vizita).

Ar merge o intrebare legata de plata avansului pt UMB dupa ce s-a dat ordinul de incepere a lucrarilor.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

disney

#3142
Intrebarea adresata (+/-, readresata ieri) catre Vinci: "Are the reports from the Romanian press, that Vinci announced on 03.05.2014 at the meeting in Vienna that it has retired from the association with Strabag and Aktor for the construction of the Comarnic - Brasov section of the A3 motorway in Romania, true?"

Raspunsul Vinci de ieri: "To answer your question, please understand that we do not comment rumors. We continue to work within the timeframe set by the government."

Raspunsul Vinci de azi: "I'm sorry my answer does not suit you but yes, reports in the press are based on rumors which we do not comment."

:o

cricric

Deci tu ai pus o intrebare, ti s-a raspuns si a doua zi ti s-a mai raspuns inca o data, fara sa intrebi nimic?

disney

Am adresat initial intrebarea acum 2 zile, iar ieri am readresat-o pentru ca au evitat elegant raspunsul.

Ionut

Au evitat si au raspuns la fel, practic. Eu ma mir ca au raspuns. Ia invita-i aici pe forum sa comenteze, trebuie sa aiba un om de PR, ceva. Daca ii tine si daca presa inventeaza zvonuri. Nu ca presa ar fi sfanta, in niciun caz. O sa zica frumos ca ei nu baga in seama forumistii ca nu suntem civilizati. :D

bogdymol

Din cate stiu eu, in contractele semnate de CNADNR / MT e specificat ca constructorul nu are dreptul de a discuta cu presa. Comunicarea se face prin intermediul MT sau a firmei de consultanta.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

huh? n-are dreptul de a discuta cu presa??? pai de ce?? doar e contract pe bani publici!
daca au bagat asa clauza mai au pretentia sa credem ca totul e fair-play, corect, cinstit si transparent?
Sailing away! S/Y Haimana

VladC

Quote from: goanga on May 13, 2014, 10:42:06 PM
Poate cineva sa confirme sau sa infirme asta: http://www.tirmagazin.ro/index.php/13-esential/esential/12419-exclusivitate-autostrada-comarnic-brasov-fara-constructor ?

QuoteSurse din interiorul Ministerului Transporturilor susţin că, la întâlnirea consorţiului Vinci-Strabag-Aktor, care a avut loc la Viena, duminică, 3 mai 2014, Vinci şi-a anunţat oficial retragerea din parteneriatul pentru construirea autostrăzii Comarnic-Braşov.

Si Romania Libera are o stire pe acest subiect: http://www.romanialibera.ro/actualitate/proiecte-locale/de-ce-a-esuat-concesiunea-comarnic-brasov-336208

dorum

...ar fi pacat sa pice din nou concesiunea... dar poate TOT RAUL SPRE BINE!!! - facem altceva in 30 ani cu banii aruncati pe dobanzi...