Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 33 Guests are viewing this topic.

yuli 1

stie cineva despre  lucrarile de  la Popasului :  eu ce stiu este ca ori asteapta sa devieze circulatia  (primaria Voluntari  )a soselei popasului si sa mute linia electrica mai trebuie intre cele doua rampe un  stalp care e pe mijlocul soselei popasului   ca  e distanta mare si asa e in proiect  ori o sa avem alt constructor ori nu sunt bani .

alin_simeriaveche

    A3 Suplacu de Barcau - Bors (64 km, realizati pe jumatate de catre Bechtel)


"Undeva intre 14 si 28 aprilie vom publica in SEAP anuntul de participare la licitatie", a anuntat ministrul Sova. (hotnews)

stiti ceva, cu ce fonduri vor sa o realizeze?

VictorC

A zis ca de la buget ( a mai zis de-a lungul timpului informatia asta). Din ce retin sunt vreo 260 de milioane de lei in bugetul pe 2014 pentru tronsonul acesta.

cutter

Informații de la CNADNR despre A3 București-Ploiești km0+000-km6+500, adică porțiunea dintre șoseaua Petricani și Centura București:
- expropierile au fost realizate în totalitate
- autorizațiile de construcție nu au fost emise pentru două segmente (și acestea nu a fost predate constructorului), respectiv:
1) primii 750m de la intersecția cu Petricani
2) zona km1+610-km2+450 (presupun că e vorba de zona de trecere peste CF București-Constanța)
- pentru anul acesta sunt alocați 191 milioane lei strict pentru construirea autostrăzii - sumă ce ar trebui să acopere restul de contract rămas de executat



g.chris

http://www.zi-de-zi.ro/licitatia-pentru-tronsonul-de-autostrada-ogra-targu-mures-in-pregatire/

"Licitaţia pentru tronsonul de autostradă Ogra – Târgu-Mureş, în pregătire"

Daca intradevar pana la sfarsitul lui mai apare pe SEAP, poate avem noroc si in toamna avem primele utilaje pe teren ;)
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

Raducu Popa

Poate vrea sa zica Campia Turzii (Luna) - Ogra??

g.chris

#2931
Nu nu, au zis bine Ogra – Târgu-Mureş care face parte din sectorul 1C.
Campia Turzii - Ogra este alt tronson, mai exact 2A, iar mai bine zis ambele sint "subtronsoane" ;)

Ca sa fim si mai corecti este vorba de: Autostrada Târgu Mureș - Ogra si Drum de legatură
are 14,5km + drumul de legatura apox. 4km.
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

pasadia

Quote from: g.chris on April 02, 2014, 01:45:03 PM

"Licitaţia pentru tronsonul de autostradă Ogra – Târgu-Mureş, în pregătire"

Daca intradevar pana la sfarsitul lui mai apare pe SEAP, poate avem noroc si in toamna avem primele utilaje pe teren ;)

Cum poti sa afisezi atata optimism? Anuntul pentru Sebes - Turda a aparut in 22 iulie anul trecut (vezi http://www.cnadnr.ro/proiect_pcd.php?id=606) si inca nu exista nici un contract semnat. Si din momentul semnarii mai dureaza cateva luni partea de proiectare (si expropieri).

Istoria ne arata ca din momentul anuntului pana la momentul demararii constructiei trece cel putin un an calendaristic!

g.chris

Optimismul cred ca e printre putinele lucruri care nu le poate lua nimeni de la un om ;)

Si sincer m-am cam plictisit de atata negativism si rea vointa in tara asta !
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

montaniardul

#2934
Acum este d-nul Sova la postul Realitatea TV. Minunati-va!

ciprebbe

Quote from: g.chris on April 01, 2014, 01:15:47 PM
Bine v-am regasit si aici ;)
De mult am vrut sa fac contul de pe PUM.

Cam asa cred ca va arata nodul de la Mures: (asemanator cu cel de la Campia Turzii)



Iesirea spre aeroport.

Astept si eu un raspuns de unde a aparut configuratia nodului de la aeroport TGM.
Ne tot plangeam ca nu e inclus pe vechile schite de la Bechtel.
E foarte util acest nod si sper sa se realizeze.

Vad ca apare si in randarea lui delacroix( in prima).... e oficial deci nodul?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

g.chris

Am ramas si eu surprins ca este putin curbat, dar nu are legatura cu acea constructie temporara din tabla (se va da jos).
Curbura vine din reamplasarea bretelelor de coborare/urcare (implicit "cercul" ;) ) intre stalpii de inalta tensiune.
Se vede aici mai bine: https://www.google.com/maps?ll=46.464682,24.44223&spn=0.00756,0.011051&t=h&z=17
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

ciprebbe

Si totusi g.chris ai ceva informatii ca in SF apare acest nod?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

g.chris

Ce a pus delacroix este intradevar din cele vechi.
Drumul de legatura nu mai intra la Cristesti ci direct in Targu Mures, langa Metro.

PS da, nodul de la aeroport este oficial ;)
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

g.chris

CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro