Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

#28980
Nu știu despre ce castru roman discutați care să interfereze cu autostrada. La Zimbor autostrada intersectează fostele drumuri romane și care după cercetarea arheologică vor fi acoperite și construită autostrada peste. Oriunde ar muta autostrada, tot va trece peste ele (doar dacă nu o mută vreo 50 de km).


C0ndu

Castrul este la vest de nod, este parţial afectat de breteaua vestică a acestuia.

elphax

nu s-ar putea muta CIC daca chiar se vrea pastrarea drumului roman ? cred ca ar fi mai important , fiind si nod acolo, daca se face muzeu, sa se pastreze cat mai mult


RaduG

#28984
Quote from: horatiu.cosma on October 07, 2021, 10:28:19 AM
Nu știu despre ce castru roman discutați.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Castrul_roman_Optatiana

Ai link-urile către bazele de date arheologice în descriere, dacă vrei să afli detalii tehnice, de genul cum și când s-a săpat și ce s-a descoperit. Ai cercetari arheologice sistematice în 2001, 2006, 2008, 2013, 2014. Adică de 20 de ani. Nu e ca și cum s-a descoperit acum odată cu autostrada. Se știe de Optatiana de mult, este pe lista monumentelor istorice din 1991.

Exemplu: http://cronica.cimec.ro/detaliu.asp?k=3777

EugenRo


horatiu.cosma

Cum ziceam, autostrada inclusiv nodul rutier intersectează doar drumul roman. S-a făcut din proiect o ușoară translatare a nodului astfel încât să nu intersecteze thermele romane ce fac parte din castru (aproximativ dreptunghiul albastru de mai sus).

TibiV

@C0ndu

care este sursa hartii folosite de tine?
Pare foarte detaliata....


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

jimmy777


EugenRo

Quote from: elphax on October 07, 2021, 11:51:27 AM
nu s-ar putea muta CIC daca chiar se vrea pastrarea drumului roman ? cred ca ar fi mai important , fiind si nod acolo, daca se face muzeu, sa se pastreze cat mai mult

Adica asa:


Ionut

Intrerup discutia, poate dati un like/share.

API pe Facebook

V-am pregătit o nouă filmare cu lotul de 4,5 km din #AutostradaTransilvania plus 4,5 de drum de legătură cu două benzi pe sens la sud de Târgu Mureș: ....

Constructorul austriac STRABAG îl poate finaliza fără probleme în acest an, probabil în luna decembrie, înainte de termenul contractual care este extins până în primăvara anului viitor. Din cauza lungimii mici, ciotul nu rezolvă decât probleme de trafic locale, însă el este foarte important din alt punct de vedere: a fost construit practic într-un an și jumătate.

Trăim în țara unde autostrăzile se execută în 7 ani (A10 Sebeș-Turda 1 și 2), ori contractele sunt reziliate poate chiar de trei ori (A3 Chiribiș-Biharia), ori reziliate abuziv (A1 Lugoj-Deva 2 unde fostul ministru Cuc și fostul director CNAIR Ștefan Ioniță sunt direct responsabili pentru despăgubirea de 236 milioane de lei plătită de români).

Așadar, putem spune că acest proiect este un succes relativ, primul constructor după era Bechtel renunțând după ce CNAIR a întârziat nepermis rezolvarea birocrației.

În momentul semnării actualului contract de execuție întreg traseul era expropriat, avizele și acordurile necesare erau fost obținute și a existat autorizație de construire valabilă. Nu am avut parte de ridicolele "surprize neidentificate" pe traseu: cimitire, fabrici sau lilieci.

Solicităm oficialilor din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere să repete lecțiile bune învățate din acest proiect pe toate autostrăzile viitoare și în special pe Autostrada A7 Ploiești-Siret, acolo unde viitorii antreprenori doar vor executa lucrările, proiectul tehnic fiind livrat de CNAIR la licitație.

pentium10

hai na totusi luna decembrie? putea-ti si voi sa ziceti luna noiembrie
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Finalizare. Panselute etc. Plus ca nu se vor grabi. Poate fi gata si in 30 de zile, dar nu va fi, nu au motive sa accelereze super tare.

SergiuSerj

Cine stie poate vor sa o lungeasca pana in Decembrie, sa faca o vacanta de sarbatori asa cum se cuvine, apoi sa se apuce la Chetani. Astfel incat sa nu opreasca motoarele  O:-) 8)

rocklee

Batal ploaia de nod  >:(...nu puteau sa mute nodul acela mai in jos cu cateva sute de metri maila vale si sa faca un dreum de legatura..
La simeria intre Dn7 si autostrada e aroape 2 km..aici chiar nu se putea...modifica proiectul..... :(