Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

Klaudiu!!!

Am venit in seara asta pe A3 din Ploiesti...In lumina farurilor am vazut ca deja pe sensul spre Bucuresti pe Podul peste centura exista asfalt;

panda_no 5

Am pus poze dincolo.
Nu stiu sa pun link :((
Ma ajuta cineva?


panda_no 5

#2028
Nu prea au avansat in ultimele doua zile
Pamantul care era depozitat in asa fel incat noua ne creea senzatia ca o sa faca parte din umplutura pentru rampa de urcare pe pasajul de peste Popasului a fost complet carat. Terenul este perfect plan si parca pregatit pentru a se aduce balast sau pamant amestecat cu balast?Din ce materiale se face umplutura la rampe?
In seara asta erau parcate 8-9 camioane cu bena din aia lunga linga Popasului.
Plus alte utilaje.
Reteaua electrica este inca la locul ei.
Nu se vede vreun avans spectaculos in doua zile.
Doar doua poze.
Asa arata spatiul dintre cele doua sensuri.


Au marcat pe mai mult de jumatate din tronson pozitiile viitorilor stilpi de iluminat

bogdymol

Pe zona mediana se vor monta stalpi de iluminat si glisiere (parapete) metalice de siguranta. Va arata in genul centurii Arad.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

^ Doar că mă întreb cum vor pune stâlpii ăia fără să le fi construit fundațiile și fără să fi cablat zona mediană înainte de asfaltare. Chiar și folosind soluția oribilă de pe centura Sibiu, cu cablul pozat pe un pat metalic montat între stâlpi, și tot nu văd cum ar putea monta stâlpii. Aș zice că mai degrabă marcajele topo se referă la altceva.

bogdymol

^ In cateva zile vor sosi stalpii in acea zona si va fi clar. Informatia e sigura. Si eu sunt curios ce solutie vor adopta pentru alimentarea cu energie electrica. Varianta ideala din punctul meu de vedere este cum a fost la Centura Arad, cu cablurile trase anterior in subteran + pregatirea fundatiilor pentru stalpi inainte de marea asfaltare. Singurul dezavantaj in varianta Centura Arad e ca nu poti folosi finisorul pentru asfaltare, decat cu multe intreruperi unde ai de bagat la manual pana te saturi.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tonică


tonică

@panda pe ssc ai scris cum ca reteaua electrica a fost deja ingropata in zona mediana...Am cautat pe-acolo printre posturi mai vechi si n-am dat decat de asta:
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=106305091&postcount=13723
Altceva nimic. Daca a fost cablat, cand s-a intamplat asta? Si cum se poate cabla fara sa faca fundatie stalpilor ori macar sa lase descoperite locurile unde se face legatura intre cablu si stalp...

Telvanni

Quote from: tonică on September 11, 2013, 11:43:49 PM
wireless.. :D
Nu rade ca se poate. Am vazut pe Discovery...pe vremea cand era la RDS.

davyl

Quote from: nenea_hartia on September 11, 2013, 10:15:29 PM
^ Doar că mă întreb cum vor pune stâlpii ăia fără să le fi construit fundațiile și fără să fi cablat zona mediană înainte de asfaltare. Chiar și folosind soluția oribilă de pe centura Sibiu, cu cablul pozat pe un pat metalic montat între stâlpi, și tot nu văd cum ar putea monta stâlpii. Aș zice că mai degrabă marcajele topo se referă la altceva.
S-ar putea sa ai dreptate nenea_hartia si sa nu fie stalpi, ca altfel solutia e intr-adevar oribila.

Imi aduc aminte ca am vazut niste fotografii ale unei autostrazi in constructie din Bulgaria si acolo, nici nu pusesera asfaltul (erau la mixtura aia stabilizata) si stalpii tronau deja pe mijlocul autostrazii.

Ar trebui luate lectii de la belgieni cum se pun stalpii pe autostrazi. Daca nici belgienii nu au experienta, atunci cine?  :lol:

tonică

poate-i pun pe laterale, pe asa zisa banda de urgenta lasata neasfaltata...
...sau le fac pe baza de seu platind stânele de prin prejur sa aibe grija de ele ca-s destule oi pe-acolo.. :D

phb2

" Când estimați că se va finaliza licitația pentru tronsonul de autostradă Comarnic-Brașov? ( A.Maghiar, journaliste )
Există trei ofertanți, Vinci-Strabag-Aktor, Impregilo-Salini şi UMB-Tehnostrade." ( N.Sneaga, Directeur CNADNR )
Sursa Zilei, 11.09.2013, op cit

Et les chinois ? Ou sont passés les chinois de CCCC ?

davyl

Les chinois... pas encore...Et il-y-a des voix qui dissent qu'il ne sont pas sérieux (voir leur "travail" en Pologne).

Ionut

#2039
Quote from: phb2 on September 12, 2013, 12:15:35 PM
Există trei ofertanți, Vinci-Strabag-Aktor, Impregilo-Salini şi UMB-Tehnostrade.
Et les chinois ? Ou sont passés les chinois de CCCC ?

Nu se stie ce-i cu CCCC, eu ma gandesc ca au renuntat la Comarnic-Brasov pentru Centura Capitalei... e mai banoasa si mai simplu de facut pentru chinezi. Fara bataie de cap si oricum si Oprescu le tot face la greu curte. In fine.

Iar pentru Comarnic-Brasov eu as paria pe Vinci-Strabag-Aktor.