Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 32 Guests are viewing this topic.

vancouver

Giratoriu. In total 3 giratorii, unul aici, unul la mijloc si unul la capatul drumului de legatura.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

voicul

Foarte interesant.
Ce fac peste 20 de ani cand vor vrea sa faca legatura cu noua portinune spre Sibiu ... inchid traficul cateva zile nu?

cristi767

Văd aici o știre cum că s-au desemnat constructorii de pe loturile 1 și 2 ale secțiunii Suplacu de Barcău - Borș.

https://infooradea.ro/autostrada-transilvania-si-a-aflat-constructorii-trei-firme-din-bihor-implicate-in-constructia-lotului-suplacu-de-barcau-bors/

Quote
Lotul 1 – Subsectiunea: Suplacu de Barcau – Chiribis:

✔castigatorul contractului este Asocierea CONSTRUCTII SA (ROMANIA) – HIDROELEKTRA MEHANIZACIJA D.D. CROATIA (fosta NISKOGRADNJA D.D );

și

QuoteLotul 2 – Subsectiunea: Chiribis – Biharia km:

✔castigatorul contractului este Asocierea TRAMECO SA – VAHOSTAV -SK, a.s. – DRUMURI BIHOR SA – DRUM ASFALT SRL – EAST WATER DRILLINGS SRL;

E vreo confirmare oficială sau măcar pe surse pentru informațiile astea?


infraAdi_ro

Am aflat si eu pe surse din interior ca Trameco a castigat Chiribis-Biharia si sunt disperati sa  inchirieze camioane,utilaje...si sa gaseasca personal Tesa...dar e foare dificil.Cine a patit-o cu ei odata a 2 a oara sufla si in iaurt.Dificil pentru ei...o sa sun maine sa aflu mai multe.
Despre sectorul Biharia-Bors va pot spune ca au subcontractat partea de terasamente la aprox 3 firme (despre o firma va pot spune ca fac treaba,au lucrat si in Slovacia la autostrazi) si la fel si partea de structuri au dat-o la 3-4 firme.
Romania are un viitor doar daca are prezent!


Ionut

Nu imi dau seama cum au declarat pe lotul 2 tot pe cei de la Trameco. STRABAG sigur va contesta... Nu se termina aici. La lotul 1 este corect, Constructii SA după reevaluarea ofertelor, asa cum vi s-a explicat demai multe ori.

Quest

#20812
Mi se pare interesant cum Constructii SA si-a luat pe Suplacu-Chiribis un partener extern cu expertiza consistenta in tuneluri (croatii de la Hidroelektra, fostii Niskogradnja, cei care au construit pe A1 Zagreb-Split tunelul Sveti Rok de 5,6 km).
Pare ca Niskogradnja si-ar dori sa-si dobindeasca notorietate la noi, ptr alte proiecte mult mai serioase care vor aparea in viitor. Poate pe termen lung tintesc A13 sau A8...

LE: andrei_rou inseamna ca vioara a doua va fi de fapt vioara intai  ;)
Common sense will get you far !

andrei_rou

Constructii S. A. ... pfff... Nu am auzit niciodata, nimic bun despre aceasta companie... Stadion Sibiu (au "terminat" o tribuna foarte tarziu, doar dupa presiuni pubice... O lucrare ultra simpla) ; prima licitatie de la Aeroportul BV(unde a trecut timpul pentru proiectare si trag de timp);, (au castigat intre timp si terminalul dar inca e contestat..)...  Mda..

Dominik

^^^
Mai pot contesta Strabag ? nu e defintiva decizia ???
You're in Steelers Country

florin74

A început pregătirea pentru demolarea casei de la Iernut. Trec din nou pe la 13.00, sa vad stadiul.

interesantul

din 2004 a cata oara se apuca de Chiribiș - Suplacu de Barcău?
Numa întreb.
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

SergiuSerj

Un video de acum 10 minute live de la Iernut. Intradevar casa este pe jumate demolata deja, se poate vedea in video. S-au apucat de lucru si dupa deal, la viitorul sens giratoriu.

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/494884041251812/

pentium10

cred ca la final de iunie se vor pune si primele grinzi, avansul e mare
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

istvan78

#20819
@Quest

Par a fi candidatul ideal pt. tunelul Meses. Tunel prin calcar, e ca la ei acasa, si daca se instaleaza in zona...