Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Hef

Si astazi este activitate pe podul de la Popasului. Se monteaza stalpii pentru gardul antifonic.

NGC

Quote from: tom_sawyer on December 02, 2018, 09:38:49 PM
Quote from: NGC on November 15, 2018, 11:09:56 PM
Cu oarece retinere, zic sa cumparati totusi o sticla de sampanie, dar sa nu o puneti inca la rece. Mai multe detalii nu dau deocamdata pentru ca mai trebuie facute niste verificari. :p

Semnare contracte pe Craiova-Pitesti?

Nu. E vorba despre asta de mai jos.

Quote from: Ionut on December 06, 2018, 07:56:55 PM
Nadaselu-Suplacu de Barcau. Sunt 5 tronsoane, vor fi 5 licitatii separate. Deocamdata avem 4 (din 5) documentatii de licitatie trimise la ANAP pentru avizare. DOAR sectiunea (18 km Poarta Salajului-Zalau) care contine tunelul Meses NU este trimisa la ANAP. Restul de 4 tronsoane sunt la ANAP! (Deja trimise, declaratii oficiale Neaga.)

Acum ca "noutatea" a fost deconspirata, eu zic sa bagati sampania la rece, dar tineti cont totusi si de asta.

Quote from: NGC on November 15, 2018, 11:09:56 PM
Sampania oricum nu e irosita si in cel mai rau caz o folositi de Sarbatori la trecerea in noul an. :lol:

NGC

#18977
Quote from: NGC on October 02, 2018, 11:41:58 PM
Quote from: alinuttt on October 02, 2018, 11:30:29 PM
De secțiunea 3B, Suplacu-Mihăilești se știe ceva?

Cand o sa stim sigur, o sa anuntam. Licitatiile trebuiau de mult sa fie lansate, dar au trecut totul pe "noul contract national" in loc de OMT 600 si le-a luat o vesnicie.

Va mai aduceti aminte de asta?

Quote from: NGC on January 21, 2018, 12:53:56 PM
Quote from: NGC on December 12, 2017, 09:18:15 PM
Si daca tot vorbim despre respingerea documentatiei de atribuire pentru VO Bacau, sa vedem cum stam aici.

Va mai aduceti aminte?

Quote from: NGC on October 07, 2017, 05:19:48 PM
3A2 + 3B1
3B2
3B5

:D

P+E

Quote from: TibiV on October 23, 2017, 10:32:10 PM
Quote
Documentațiile pentru încă 55,854 km din Autostrada Transilvania transmise spre validare la ANAP
23 Oct 2017

C.N.A.I.R. S.A. a finalizat procesul de elaborare a documentațiilor de atribuire și a transmis spre validare la ANAP urmatoarele proceduri:

1. Proiectarea și execuția Autostrăzii Brașov - Târgu Mureș - Cluj - Oradea, Subsecțiunea 3A2: Nădășelu - Mihăiești (km 8+700-km 25+500) și Subsecțiunea 3B1: Topa Mică - Zimbor (km 0+000 - km 13+260). Precizăm faptul că Subsecțiunea 3A2: Nădășelu - Mihăiești (km 8+700-km 25+500) va avea o lungime de 16,80 km, iar Subsecțiunea 3B1: Topa Mică - Zimbor (km 0+000 - km 13+260) va avea o lungime de 13,26 km.
2. Proiectarea și execuția Autostrăzii Brașov - Târgu Mureș - Cluj – Oradea, Secțiunea 3B: Mihăiești - Suplacu de Barcău, Subsecțiunea 3B2: Zimbor - Poarta Sălajului (km 13+260 - km 25+500). Precizăm că Subsecțiunea 3B2: Zimbor - Poarta Sălajului (km 13+260 - km 25+500) va avea o lungime de 12,24 km.
3. Proiectarea și execuția Autostrăzii Brașov - Târgu Mureș - Cluj – Oradea, Sectiunea 3B: Mihaiesti - Suplacu de Barcău, Subsectiunea 3B5: Nușfalău - Suplacu de Barcău (km 66+500 - km 80+054.044). Menționăm că Subsecțiunea 3B5: Nușfalău - Suplacu de Barcău (km 66+500 - km 80+054.044) va avea o lungime de 13,554 km.

Agenția Națională pentru Achiziții Publice va finaliza în termen de 10 zile lucrătoare procesul de evaluare/validare a acestora, în conformitate cu prevederile art. 23 din HG nr. 395/2016.

Proiectul va fi finanțat din FEDR in cadrul POIM 2014 – 2020, fiind prevazut in MPGT aprobat prin HG 666/2016.


Au mai zis ceva? Le-au trimis "spre validare la ANAP".

Si ce s-a intamplat? De ce tac? Simplu. Documentatiile de atribuire au fost respinse si aici de cel putin 2 ori fiecare.

Trebuie sa actualizez si sa spun ca au fost respinse de cel putin 3 ori fiecare.

Ei bine, le-a luat 12 luni ca sa refaca documentatia pentru 3 contracte !!!

Ionut

#18978
12 luni, eficienta! Bine ca macar au trecut pe noul model de contract... ce naiba sa mai zici. Daca tineau musai si isi bateau joc pana la capat, puteau lansa in 2017 pe OMT 600. Am ajuns sa ne multumim cu putin, foarte putin. NGC, ai idee daca le-au respins cei de la ANAP deja documentatiile pe Nadaselu-Suplacu? Sunt curios. La fel, ar fi misto daca afli cand au unda verde si cand urmeaza sa fie efectiv publicate pe SICAP.

NGC

Vulturii ziceau ca saptamana care tocmai s-a incheiat erau in evaluare.

In principiu, daca nu se lanseaza saptamana care vine, inseamna ca documentatia a fost respinsa / documentatiile au fost respinse. Zic in principiu, pentru ca ar putea trage de timp si sa publice anunturile abia in saptamana urmatoare celei care vine.

NGC

"Atribuirea unui contract de parteneriat public-privat pentru realizarea obiectivului ,,Autostrada Ploieşti- Brașov", în conformitate cu OUG nr. 39/2018"

Este vorba despre licitatia lansata in 19.10.2018 de CNSP.

Quote from: NGC on November 21, 2018, 11:52:24 PM
Asteptam cu nerabdare urmatoarea tona de clarificari. :lol:

Intre timp a ajuns si tona de clarificari.

In total au fost clarificate 15 (R1) + 13 (R2) + 3 (R3) + 2 (R4) + 1 (R5) + 5 (R7) + 4 (R9) + 1 (R10) + 1 (R11) + 1 (R12) + 1 (R13) + 1 (R14) + 1 (R16) + 1 (R17) + 6 (R18) + 6 (R19) + 5 (R20) + 5 (R21) + 14 (R22) + 2 (R24) + 1 (R25) = 89 intrebari in 23.11.2018, si au fost emise si 2 clarificari din oficiu in 07.12.2018 (R36).

In paranteza am trecut numarul solicitarii de clarificare / raspunsului. Dupa cum se poate observa, lipsesc raspunsurile la unele solicitari de clarificari.

Clarificarile se pot descarca timp de 7 zile de aici. Daca am timp, o sa fac o sinteza zilele viitoare. Sau poate are cineva mai mult timp liber in acest weekend. :p

NGC

Gata, am scris destul pe ziua de azi. Mai am de recuperat ce ati scris in ultimele 3 zile, plus vreo luna de mesaje din topicul A1. :p

panda_no 5

Quote from: Hef on December 09, 2018, 12:41:52 PM
Si astazi este activitate pe podul de la Popasului. Se monteaza stalpii pentru gardul antifonic.

Da, i-am vazut si eu.
Lucrau inca de la ora 8 dimineata pe ambele rampe de peste Popasului la stilpii pentru panourile antifonice.
Totusi semafoarele de la intersectia cu Petricani inca nu exista.
Parca maine trebuia sa fie prereceptia?
Ma gandesc ca ar fi trebuit sa fie gata cam totul?

Hef

La ora 18.00 lucrau pe pasaj popasului la lumina proiectoarelor.
Cred ca vor fi gata pana pe 14.12
E o data ok pentru a deschide aceasta portiune. Intre 20.12 si 07.01 va fi mai liber si soferii se vor putea acomoda cu noua intersectie de la FdG si Gherghitei treptat.

ovicor

Daca multi ce vin dinspre Popasului vor dori sa iasa pe Gherghitei, ei vor taia calea celor ce vin din Petricani: => Petricaniul si  toata zona vor fi afectate!

voicul

Este intradevar un conflict de trafic, dar minor.
Dimineata toti se vor duce in Pipera (deci putini pe Gherghitei) si vor fi si mai putini veniti dinspre Petricani.

Seara nu stiu cati vor veni pe A3 sa intre pe Gherghitei. Fluxul va fi Petricani - Gherghitei

cosminn

Am trecut pe Petricani acum. Au întins gardul până la vreo 100 de metri de rondul de la Pompeiu. Făceau marcajele pentru stația de autobuz de la capătul A3, lucrau la semafoare. La podul spre Gherghiței cred că mai au de lucru la rosturi că erau mulți oameni și utilaje concentrați în zona podului.

ANTENA

#18987

Semaforizarea de la Petricani nu are cum sa fie gata in 4 zile la stilul de lucru actual. Estimez undeva la 10..14 zile la foc continuu.
Asa incat, daca chiar se va deschide pe 14, vor fi folositi agenti de circulatie in 3 schimburi.

alexbb

#18988
@voicul

Acolo nu cred ca va fi un conflict cu Petricaniul, nici macar minor, poate doar seara, dar m-ar mira sa fie trafic atat de mare seara pe directia Centura - Colentina. In plus acel trafic pierde prioritatea in dauna traficului Colentina - Petricani, care la randului lui nu are prioritate fata de Petricani Voluntari. Mai degraba ar avea potential de conflict iesirea pe Popasului, dar cred ca multi vor iesi direct la Petricani, iar Popasului va fi o alternativa pentru Floreasca sau alternativa daca A3 se va bloca dimineata la iesirea in Petricani.

alecu26

Nu am reusit sa-mi dau seama pe filmari sau din poze. Sunt pusi catadioptrii pe sectorul lui Aktor?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).