[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Leaf

^Asa este:





Powered by API/PUM imgur uploader

Pe langa asta au decofrat ultimul pilon aflat in executie pe axul Prelungirii Ghencea si a aparut destul de multa armatura pentru piloni, ca si cum s-ar grabi sa devieze si apoi sa foreze (wishful thinking).

Leaf

A aparut o noua deviere, de fapt s-a readus traficul pe vechea locatie, doar pe sensul de iesire din Bucuresti, prin dreapta celor doi piloni de pe axul Prelungirii Ghencea, semn ca vor ridica grinzi la intrarea in Bucuresti.

Puffyk

Am trecut aseara pe la ora 21. Erau niste utilaje - un buldozer si ceva mai lung, nu stiu cum se numeste - care nivelau partea intre boschetii dinspre Domnesti-Bragadiru si constructia deja ridicata... Adica...venind dinspre Bragadiru aceste utilaje se vedeau pe stanga langa vegetatie, undeva dupa zona centrala, deja pietruita... Va rog mult sa imi scuzati exprimarea(eu insumi am citit de 3 ori ca sa inteleg ce am scris) dar a fost o saptamana grea....

paullie


Siciltir


Leaf

Hai ca intr-o zi au si montat un segment in Bragadiru:



carutasul

mulțumesc :) N-am mai ajuns prin zonă, văd că acum pot monta semicercul dinspre Domnești cu totul însă interesant e când încep devierea centurii. Din păcate tot plouă, poate săptămâna viitoare ar putea să înceapă. Acum am văzut că ar mai fi ceva de făcut, rampele de urcare cred că au zid de sprijin, nu e spațiu pentru rambleu ( sau cum se numește) deci... mai e ceva beton de turnat... Și probabil le-ar conveni să o facă înainte de a devia traficul, ca să poată să se miște cu utilajele.

survola

S-ar putea să facă rampele cu biscuiți, ca la Mogoșoaia.

pasa_andrei

Nou clip de la Domnesti unde lucrarile avanseaza intr un ritm bun. Avem 10 sectiuni de tablier deja montate. Asteptam devierea de pe mijloc care ne-a fost promisa inca din toamna lui 2020.



Enjoy!

survola

Se poate face devierea și fără mutarea acelor stâlpi de curent electric, dar nu înțeleg de ce durează durează atât. Mai au piloni de turnat pe traseul actual al șoselei.

carutasul

parcă e un finisor acolo, era și în filmarea anterioară, dar nu se vede că ar face ceva, trag nădejde că poate totuși.... :)

TibiV

-
Quote from: survola on May 20, 2021, 06:44:57 PM
S-ar putea să facă rampele cu biscuiți, ca la Mogoșoaia.

Au 3 variante:
- cu biscuiți, ca la Mogoșoaia
- cu boltari / blocheti (vezi postarile mele de la strapungerea / pasajul Nicolae Grigorecu)
- cu ziduri de sprijin betonate

Care o fi mai eficienta/economica, nu stiu sa spun...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

topicul ăsta s-a făcut varză, că postările sunt fie aici fie la Centura București ...
Văd pe filmarea de la ASCORO că mai e puțin și sunt gata toate pilele care se pot face - rămân doar cele care sunt pe carosabilul actual, dar nu înțeleg de ce durează atâta cu devierea... Și dacă tot nu asfaltează, nu înțeleg de ce nu se apucă măcar de rampele de lângă, să lucreze acum și  nu sub trafic, după deviere. Mai ales că discuțiile de pe aici erau că asfaltul înseamnă bani destul de mulți, deci dacă asfaltează tot ce pot ( și pot inclusiv bretelele dinspre București) ar fi niște încasări binevenite...zic eu.

voicul

Presupun ca aici o sa mai vorbim ceva vreme de Prelungirea Ghencea.  :)

Pana nu dispar stalpii aia de langa DNCB nu cred ca vedem deviere. Sper sa ma insel.
Acolo 4 benzi are rezolva mai bine situatia.