Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

E fidic ROSU, conditia e sa inceapa lucrarile pana in 26 aprilie. E direct executie!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Hercule

Quote from: voicul on February 11, 2020, 11:46:27 AM
Dar AC-ul tot trebuie actualizat, nu, chit ca se va semna pana la expirarea lui?

Nu e nevoie, daca se notifica unitatea emitenta ca se incep lucrarile. La data expirarii AC daca ai facut notificarea, e suficient sa tragi o brazda in camp cu buldozerul. Pam-pam!

PS. Tare m-as bucura sa fie adevarat si sa se dea drumul la lucrari.
PS2. Scuze pt quote, fara el nu s-ar fi inteles raspunsul.
Deșteaptă-te române!

marco_ms

Daca s-ar incepe lucrarile acum in primavara cat ar dura sa termine? Banuiesc ca intr-un an sau chiar mai putin se poate termina nu?

Ionut

^ 18 luni este perioada de executie, contractual vorbind. Fara proiectare, este FIDIC Rosu, constructorul doar executa proiectul pus la dispozitie de CNAIR. Garantia minim 5 ani, cred ca STRABAG a oferit fix 5. Teoretic se poate face mai repede de un an jumate, dar avand in vedere slaba calitate a proiectului (din cate stiu eu) si problemele de pe lot, nu cred ca va fi. Dar daca incep intr-adevar in aprilie-mai si daca se mobilizeaza bine STRABAG, la finalul anului viitor ar trebui sa fie gata. Sa vedem daca vor reusi sa semneze contractul, sa dea ordinul de incepere si sa bage un buldozer in teren pana pe 26 aprilie cand expira AC (care nu mai poate fi prelungita, a fost deja anul trecut prelungita cu 12 luni).

alecu26

#22429
^^
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Asa visa si Sova prin 2012...2013...ca sa salveze absorbtia pt 2014. Ultraoptimist, avand in vedere si liniile de tensiune din zona, presupunand un start in Aprilie....o deschidere la traffic pe 20 Decembrie 2021 ar fi ceva de vis. In rest realist in Decembrie 2022 si Pesimist....candva in 2023.

PS: dar poate cineva va avea un pic de ratiune si in cel mai scurt timp va pregati si o continuare cu A8 macar pana la Dn 13...care sa mearga in cvasiparalelism cu acest lot.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

pasadia

Si cu deschiderea in 2022 ar salva ceva finantare. Nu de alta, dar ciclu asta de finantare cred ca o sa o dam si mai rau in bara decat pe POST.

Ionut

^ Daca ar fi sa dau o estimare, eu as paria pe iunie 2022, adica aproximativ 2 ani de zile, avand in vedere problemele cu proiectul si cu blocajele din teren. Si cred ca sunt optimist. Ar fi super-rusinos sa se ajunga in 2023... cu licitatie (re-licitatie) lansata in octombrie 2016... pentru 4,5 km de A si tot vreo 4,5 km de drum national (chiar daca 2x2). Repet, TEORETIC e posibil decembrie 2021, dar nu traim intr-o lume teoretica, traim in Romania... eu de data asta sunt optimist, zic iunie 2022, DACA incep in aprilie (nu expira AC) si DACA se mobilizeaza STRABAG. :)

alecu26

Strabag probabil va avea de lucru si la Biharia....
Si atunci fara multe "daca", putem previziona un Decembrie 2022. Orice e inainte...sa zicem mersi.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ciprebbe

Sa nu uitam totusi cine sunt LALAITII !! :)))
Nu mai visati cai verzi pe pereti stim bine cat au lalait-o pe lotul vecin(tot pe rosu).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marinul

Pacat ca nu o lalaie si Straco ca ei. Pe Biharia-Chiribis s-a decis, se semneaza cu ei? Selina declara ca nu mai este interesata de lotul respectiv

horatiu.cosma


voicul

Asteptam sa semneze mai repede.

Asta ar fi a 2-a veste buna, dupa posibila rezolvare pe PISI 5.
Dar nici cu contract semnat, in RO, cu CNAIR la conducere, nu inseamna neaparat foarte mult.

alecu26

Termene odata pe luna...e intradevar mult. Il inteleg perfect aici pe Orban. OK...trebuie lucrat si in alte parti...dar se poate reduce mult si aici. Un termen de o luna amanare...e enorm.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ionut.damian

O luna pare ca e mult...Dar cand ai de studiat dosare de mii de pagini, nu mai pare asa mult.

alecu26

nu e primul termen. Sunt vreo 3...4 amanari toate de o luna, fara un motiv aparent. Tine efectiv de incarcarea cu dosare a judecatorului de foarte multe ori.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).