News:

.

Main Menu

Recent posts

#1
[Vest] Proiecte / Re: [TM] Drum legatura Autostr...
Last post by mdragos - Today at 12:38:53 PM
Anul acesta nu.
#2
Naval / Re: Accidente si incidente nav...
Last post by survola - Today at 12:29:46 PM
Așa ne facem mereu de râs:

Naufragiul din Marea Neagră, secretomanie totală. Nava salvatoare a ajuns avariată în Varna

În condițiile în care autoritățile din România păstrează o tăcere asupra tragediei din Marea Neagră, site-ul bulgăresc de navigație Maritime BG vine cu o dezvăluire importantă.
Nava Michel, sub pavilion Insulele Comore, prima navă salvatoare care a ajuns la locul naufragiului a ajuns astăzi în portul Varna. Vasul transporta țevi, din Ucraina către Bulgaria, iar jurnaliștii au remarcat că nava comercială avea avarii serioase la prova.
,,În această dimineață, nava Michel a ajuns în Varna cu avarii vizibile în capăt, ceea ce creează premisele că a fost implicată într-o coliziune cu nava Mohammed Z și acesta ar fi fost motivul pentru care a doua navă s-a scufundat. Nava cu țevi ucrainene a lovit probabil capătul scufundat la navei Mohammed Z", scriu jurnaliștii bulgari de la Maritime BG, care anunță și faptul că autoritățile din România nu au dezvăluit informații referitoare la o posibilă coliziune sau care au fost cauzele acesteia.
Nava, la care fac referire jurnaliștii bulgari, a fost indicată de Autoritatea Navală Română drept prima navă care a ajuns la locul naufragiului și i-a salvat pe opt dintre cei 11 marinari sirieni și egipteni.
Naufragiu s-a produs sâmbătă, 18 mai 2024, în jurul orei 4.00.

,,Nava scufundată, Mohammed Z, sub pavilion Tanzania, avea la bord 11 membri de echipaj, 9 cetățeni sirieni și 2 cetățeni egipteni, iar 8 dintre aceștia au fost salvați de către nava comercială Michel, care se afla cel mai aproape de locul accidentului și care a fost coordonată de ofițerii MRCC", au precizat reprezentanții Autorității Navale Române.

Trei marinari sunt în continuare dați dispăruți fiind căutați ieri cu navele, dar și cu un elicopter al Ministerului Apărării Naționale.
Căutările au fost reluate în acesta dimineață de ARSVOM.
Cei 8 supraviețuitori au fost aduși sâmbătă, 19 mai 2024, în Portul Constanța, investigați medical, și cazați într-o locație ce nu a fost dezvăluită, urmând a fi audiați de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța care a preluat ancheta în acest dosar.
#3
Rutier / Re: Drumurile Europei
Last post by voicul - Today at 12:19:16 PM
Construction of Slovak Highway D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala (May 2024)

Are si subtitrare in romana.

#4
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx16 Oradea...
Last post by shift2rail - Today at 11:53:14 AM
^ o curiozitate colaterala legata de aceste "tir-uri": originea e majoritar Ro sau sunt mai degraba in tranzit? Prima varianta ar valida ipoteza ca ne transformam, gradual, in atelierul de productie al Occidentului.
#5
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A7 Ploiești-Mil...
Last post by Stef - Today at 11:53:12 AM
Am zis că o să filmez la 2-3 săptămâni turbionul, dar momentan lucrările adevărate nu au ajuns aici, poate în jumătate de an, însă n-am mai filmat de prin februarie zona așa că un pic update.

#6
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A7 Ploiești-Mil...
Last post by bim14 - Today at 11:51:14 AM
Tovarasul nemoldovean ciolacu a spus cand ne-a vizitat la Iasi, acum vreo 2 zile, ca se vor deschide 147 de km din autostrada A7 pentru ca nu-l doare gura sa se laude. E adevarat ca se lucreaza pe toate loturile si ca in 2-3 ani vom avea autostrada A7. Din ce am vazut in filmele de pe aceasta pagina, nu prea sunt sanse de a se deschide in 2024 mai mult de cocoasa de la Focsani si asta doar pentru ca este un lot scurt. 
#7
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A7 Ploiești-Mil...
Last post by voicul - Today at 11:45:58 AM
Autostrada A7 Buzău-Focșani Lot 1 | #UMB | Pod peste râul Buzău | 2024.05.17

#8
[B-IF] Proiecte / Re: [B] DNCB Centura Bucuresti
Last post by Sorinus - Today at 10:54:01 AM
Pe DN7-A1 s-a asfaltat banda 1 aproape peste tot, e chiar ok pana la Rondul de după Chiajna, la benzinării. Sensul celalalt e mai prost, dar nu îți mai rupti masina. Giratoriile au fost asfaltate și ele. Marcajele sunt albe, dar măcar sunt, și se vad. Nu mai arata a India, dar când treci de A1 pe bucata noua, vezi cum ar trebui sa fie, de fapt.
Cred ca au apărut și ceva indicatoare rutiere în plus, dar nu multe.
#10
Naval / Re: Accidente si incidente nav...
Last post by kitsune - Today at 10:42:19 AM
Ha, ha, ha, nu a avut deficiențe majore, i-au dat drumul. Din Egipt. Adică Marlboro Country. Păi din Egipt pleacă oricine pentru prețul corect. Și cu pluta de bușteni pleci (bambus, papirus, ce-o fi). Mai ales acum, că e foamete mare din cauza traficului deviat de Sand People ăia din Yemen