Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

^^^
Cam aberati cu finantarea. Avem buget de stat pe 2019 aprobat, proiectele principale primesc suficienti bani, nu inteleg care e problema voastra.

vancouver

Super reportajul despre ecoducte si ursi. Bravo Ionut, ai vorbit f. echilibrat si la obiect. In general a iesit ceva excelent. Am urmarit cu placere.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Ionut

Multumesc de aprecieri! Nu am apucat sa ma uit, am o febra enervantă. Sper sa imi revin ca maine sunt la National TV cu Șerbănescu și trebuie sa fiu in forma. Mâine la 17:00 in direct. National Tv. Despre autostrăzi și nu numai.

voicul

Trei autostrăzi au fost ,,construite" în Senat

Vot după vot pentru autostrăzi, miercuri, în Senat. Trei legi au fost adoptate pentru trei autostrăzi, pe lângă Autostrada Unirii A8, votată în premieră în toamna anului trecut fără ca până acum să se și întâmple ceva în acest sens.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/trei-autostrazi-au-fost-construite-in-senat-1101006

voicul

#5899
C. Drulă, la Digi24: la Centura Bacăului s-a făcut show, vineri, când românii au protestat. Politizarea e inacceptabilă - VIDEO

Poate trebuia pus pe topicul de A7.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/c-drula-la-digi24-la-centura-bacaului-s-a-facut-show-vineri-cand-romanii-au-protestat-politizarea-e-inacceptabila-1101149

TibiV

Ionuț,
extrem de bun reportajul dspre ecoducte si ursi.
La fel de bună intervenția ta.  S-a înţeles destul de bine (cred eu)  că asta nu este o comunitate care vrea doar asfalt,  cu orice preţ...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

da...partea mea favorita este ca s-a explicat ca aceste ecoducte SUNT IN PRIMUL RAND,pentru siguranta participanților la trafic...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

#5902
A venit primavara! :D

Vrabiutele au inceput sa ciripeasca. :p

Daca totul merge bine, in cosul iepurasului ar trebui sa avem asa:
- Proiectare si executie A1 LD2 Sectiunea E (cea cu tuneluri)
- Proiectare si executie A3 3B3 si 3B4 (Meses) (aici mai vedem)

In plus, reciclare DN68A, dar de data asta intre km 38+900 - km 53+600, deci aproape 5 km in plus.

Deocamdata atat. Sa vedem daca reusim sa facem rost de ceva documentatie mai devreme.

P. S. Nu va obositi sa cautati in SICAP dupa ele si nici sa reincarcati paginile SICAP de 100 de ori pe zi, ca nu are rost. Nu le veti gasi acolo.

Stay tuned!

dr4qul4

Pe astia i-a apucat harnicia?
Stiu ca avem alegeri prezisentiale in noiembrie (ca pt europarlamentare nu se sinchiseau atat), dar peste un an sunt alegerile parlamentare si nu vor mai putea anula licitatiile pe banda rulanta.
Sa-i spuna cineva lui Dragnea ca transparenta aduce voturi. Nu ar strica putin mai mult bun simt in raspunsurile CNAIR.
Si e simplu sa fii transparent cand investesti in infrastructura. Rahatul e cel ce trebuie ascuns sub pres.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

razvan96

Nimic despre A0 Nord printre cadouri?Tot promit astia de ceva timp, sper ca nu e nevoie sa asteptam un an jumate ca la Nadaselu-Suplacu :lol:

dr4qul4

ce e prea mult strica. A0 nord nu e o prioritate in acest moment. Macar sa termine ei DNCB nord si sa deniveleze intersectiile de pe ea.
In vara anului viitor, cel putin teoretic vom avea contracte semnate sau chiar lucrari in desfasurare pe:
A1 : LD2E+A0-Sud+Pisi1/4/5
A3: Tg Mures-Bors (nu sunt sigur daca e complet) +ciotul fantoma Rasnov
A0: Sud
A2: RK
A10: L1+L2
A7: Centura Bacau
DX12: 2 loturi
Podul Braila

Sigur vor mai fi cateva reziliate sau licitatii intarziate, dar chiar si asa, ar trebui sa fie o vara fierbinte. Sper sa nu mai gaseasca alt tap ispasitor ca acum 4 ani.


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

Cei care stau zi de zi la intersectia DNCB-DN1, Tunari, giratoriul din bidonase de langa hobanatul Otopeni, giratoriul Dragomiresti, cei care vor sa treaca pe trecerile de pietoni de pe DNCB etc nu cred ca ar fi de acord cu tine referitor la lipsa de prioritate pentru A0 Nord.

dr4qul4

Si cu A0 nord tot vor fi blocaje acolo. Pentru ca mare parte din trafic este local.
Si le plangi degeaba de mila. Localitatile din nordul Bucurestiului au bani sa isi faca pasarele, pasaje si drumuri noi. Dar ii doare undeva. CJ ilfov a transformat DNCB in bulevard si asteapta ca altii sa le rezolve problema. Cate pasaje a facut Ilfovul in ultimii 10 ani?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TS30

Ministerul Transporturilor România
Imagini de pe șantierele Autostrăzii Sebeș - Turda (Loturile 1 și 2), Autostrăzii Lugoj-Deva (Loturile 3 și 4), Autostrăzii Brașov - Borș Tronson Ogra - Câmpia Turzii (Loturile 2 și 3)

https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/videos/2211611369154156/

TibiV

#5909
Mai mult decat jenant... De-a dreptul penibil.
Au facut varza cu carne din Loturile 2 si 3 de pe A3 Ogra - Campia Turzii...

Mai baieti, sunt autostrazile "voastre"!
Macar sa invatati sa le deosebiti intre ele...

LE
Ionut, poate muti filmarea pusa de t530 si comentariul meu la Discutii generale, caci nu este doar despre A10...
Sau poate la CNAIR, sa se vada ce "meseriasi" sunt...
Dintr-o jumatate de ora, cred ca am vazut maxim 60 de secunde ceva interesant.
CNAIR mai bine ii sponzorizeaza pe cei de pe PUM, ca au filmari mult mai bune...
(Pe LD2 pur si simplu au "sarit peste" podul de pe Mures...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)