Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Daca cauti drumul cu cea mai buna solutie in privinta calitatii asfaltului, atunci ai cam o singura optiune: Cluj - Dej - Bistrita - Vatra Dornei - Falticeni - Bacau.
Versiunea prin Brasov e proasta pe bucata Brasov - Onesti (DN11), versiunile prin centrul Orientalilor au portiuni proaste, mai ales in zona Poiana Largului - Piatra Neamt (dar la fel si Praid - Gheorgheni). Prin Vatra Dornei ai totusi asfalt bun peste tot.

AvionCuMotor

#1126
^ Am înțeles. Până la urmă o să aleg cel mai scurt drum chiar dacă e mai prost, ar trebuii sa fie și mai liber. Nu sunt conducător auto de multă vreme și nu prea am chef de camioane.

Io

+2  :)
OT: cei care va pricepeti la traficul in zonele de Sud si de Vest ale Brasovului, nu credeti ca drumul ala reconstruit cum trebuie (si rezolvat cumva "dopul" de la Rasnov. Varianta prin Cristian spre Poiana Marului cred ca nu poate fi folosita de camioane mari) ar atrage parte din traficul V Prahovei - spre Transilvania care nu priveste Brasovul, Har-Cov, eventual Tg Mures? Ca zice ca facem autostrada Predeal - Cristian ...
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

pasadia

Daca vrei sa ajungi din Predeal spre Fagaras (Sambata /Sibiu/ Rupea) ai acum cel putin 3-4 variante destul de diferite:

- clasic DN1, prin interiorul Brasovului
- DN1 + centura BV
- DN 73A pana in Rasnov, apoi pe DN73 spre BV si apoi pe DN1
- ca mai sus, dar stanga in Cristian pe DN73B spre Ghimbav
- sau din Rasnov spre Tohanu Vechi, apoi pe DJ 112A prin Vulcan spre Codlea.

Daca mai adauga si 6km de autostrada, o sa ajungem sa avem 3 drumuri paralele intre ele in 4km latime.

Asa ca eu cred ca tranzitul are pe unde sa circule. Iar localnici... Da, au nevoie de intretinere, insa altele ar trebui sa fie mult mai urgente la reabilitare.

marinul

Daca ma poate ajuta cineva cu o parere, cine a mai tranzitat Albania si/sau Kosovo.

Am in plan sa ajung din Muntenegru Parcul national Durmitor in Macedonia Skopje sau Parcul national Mavrovo

Prima varianta si cea mai simpla Durmitor-Skopje  este prin Kosovo 354 km in 6h.

A 2 a varianta Dumitor-Mavrovo  prin Albania 395 km in 7:30h.

Din ce am citit in ambele state se poate trece doar cu buletinul, doar asigurare ar fi in plus. Din ce pareri am gasit pe net, unii zic sa eviti cele 2 state mai ales Kosovo, avand in vedere ca nu-I recunoastem ca si stat, altii zic ca poti sa mergi linistit

Ar mai fi o a treia varianta si cea mai lunga prin Serbia Via Novi Pazar pana in Skopje  570 km in 9 ore.

In Macedonia vreau sa vizitez atat capitala cat si Parcul national Mavrovo, deci nu are importanta unde ajung prima data.

Dan74

Eu unul as evita atat Albania cat si Kosovo.
Pentru varianta prin Serbia (prin Raska - Brus - Blace - Prokuplje) am gasit o inregistrare video din februarie 2019, ca sa-ti faci o parere despre calitatea drumului. Eu l-am gasit intamplator cand cautam variante de traseu de mers in Muntenegru, unde o sa ajung la inceput de iulie (eu cautam trasee altele decat cele clasice).

frunzaverde

#1131
Quote from: marinul on May 13, 2019, 02:23:06 PM
Prima varianta si cea mai simpla Durmitor-Skopje  este prin Kosovo 354 km in 6h.

N-or sa fie 6 ore ci vreo 8. Asta pentru ca urcarea pana la vama kosovara si apoi coborarea inapoi sunt grele (serpentine). Vama de la Cakor e inchisa (drumul e distrus din '99, sunt planuri de reconstructie cu tunel si alte chestii dar sunt prioritati mult mai mari) asa ca drumul tau va fi prin Rozaje - Kula - Peja - Pristina - Skopie (adica P8-R106-M9-R6-M2). Drumul e absolut ok, e drum important de aprovizionare pentru Kosovo, asfaltul e ok, si mare parte din M9, tot R6 si M2 sunt la standard de autostrada sau aproape autostrada. E posibil ca partea cea mai apropiata de Peja din M9 sa fie in lucrari (extindere la drum expres) sau deja gata (nu stiu situatia). Mare parte din drum e drum expres sau autostrada - pe 29 mai deschid ultima bucatica din M2 spre Skopje. Pristina se ocoleste pe centura la standard de autostrada.

Si prin Kosovo si prin Albania drumul e mult mai bun decat drumurile alea din filmulet, care arata oribil!.

Pristina e un oras extrem de urat - tine centura si opreste-te in Skopje, care nu-i urat deloc.

Quote from: marinul on May 13, 2019, 02:23:06 PM
A 2 a varianta Dumitor-Mavrovo  prin Albania 395 km in 7:30h.

Ai trei variante prin Albania : ori prin SH6, ori prin Tirana - Elbasan (SH3), ori prin Albania SI Kosovo (A1)

Toate trei incep la fel, cu SH1, care e la standard de drum european romanesc, cu asfalt bun spre foarte bun, si trafic la nivel similar, poate un pic mai redus ca in Romania. E un drum relativ usor, si destul de rapid.

Daca mergi pe SH6, intai intri pe A1 inspre Pristina, care e foarte bun (portiunea respectiva e 1+1, dar la geometrie de drum expres), apoi intri pe SH6 (DN6). Primii 50 km vor fi cam la standard de DJ prost/foarte prost de munte romanesc, dar drumul e gol spre foarte gol - peisajul este spectaculos insa. Dupa care vor incepe zone de drum nou (retrasat prin munte). Apoi ajungi la vama macedoneana. SH6 e modest, si izolat. E asfaltat, dar plin de curbe, si serpentine prin munti. Ai grija sa ai benzina - sunt zone fara semnal la telefon pe-acolo - si asteapta-te ca primii 100 km din SH6 sa-i faci in cam 3-4 ore. Recomand doar daca vrei aventura.

Daca mergi prin Tirana, SH1 devine un timp autostrada, dar apoi devine din nou DN1 cu o banda pe sens aproape de Tirana, foarte aglomerat (construiesc o intrare la nivel de autostrada la Tirana, dar nu e gata inca). Tirana - Elbasan este autostrada, foarte spectaculoasa, tunel de 3 km etc., dar cu portiuni mari inca in lucru (se circula pe o singura cale; o parte din autostrada a fost deschisa recent). Traficul e modest, si se circula bine. Din Elbasan continui pe SH3, care e bunicel (cam ca un DN romanesc), dar traficat, si cu peisaje modeste. Si ai ajuns la vama macedoneana.

Daca mergi prin Albania si Kosovo, mergi pe SH1, apoi cotesti pe A1 spre Kosovo, si de-acolo ai practic autostrada tot drumul pana la Skopje, intai Bechtelul pana la granita Kosovo, apoi prin Pristina si apoi M2 pana la Skopje. E 90% autostrada, toata aproape nou-nouta, si ultra-spectaculoasa. E insa MUUUULT mai lung drumul, si ai o vama in plus, dar este excelent asfaltul si toate cele. Si varianta asta e mai scurta insa ca cea prin Serbia. Daca vrei drumuri "fara probleme", asta e probabil varianta cu cele mai multe drumuri moderne, dar ocolesti imens.

In nici un caz nu as lua-o prin Serbia. Drumurile din filmulet arata mai rau fata de alternative. Albanezii si kosovarii sunt oameni prietenosi, infrastructura lor e absolut decenta, reputatia pe care o au in Romania e absolut nemeritata (e aceiasi reputatie pe care o au romanii in vest, si e pacat...). Eu as merge prin SH3, si m-as opri in Tirana o noapte - nu e cel mai frumos oras din Europa (chiar opusul), dar are o gramada de istorie (inclusiv un dictator mai nebun ca Ceausescu!) si e viu.

Peisajele sunt superbe - Albania incepe sa devina un magnet pentru turisti - recomand o vizita cat mai curand - inainte sa devina noua Antalie sau Magaluf sau Costa del Sol, inundata cu turisti scandinavi, englezi sau nemti, veniti in masa cu chartere la soare si betivaneala. Deja a inceput dezvoltarea in masa (operatorii scandinavii construiesc resorturi pentru chartere in draci cu all inclusive pe coasta - deja e in catalog langa Grecia si Turcia). Si pun pariu ca in maximum 5-10 ani o sa fie una din cele mai "la moda" destinatii din Europa pentru turism. Romanii sunt vazuti foarte bine (avem surprinzator de multa istorie in comun - cauta imnul lor daca nu ma crezi), si o sa ai un soc major cand auzi limba albaneza daca n-ai mai auzit-o niciodata. Si cel mai nesigur lucru e condusul - ca peste tot in Balcani - soferii sunt... nebuni in diverse grade.

Vama nu e o problema - merge cu buletinul - desi, recomand tuturor sa aiba pasaport oricand ies din tara spre orice destinatie (inclusiv Ungaria sau vestul Europei). Asigurare iti trebuie "carte verde", dar aia iti trebuie si pentru Muntenegru si pentru Macedonia, asa ca cel mai bine e sa cumperi una pe care scrie si Albania si Kosovo, si gata povestea, nu mai platesti nimic in plus. Vama dureaza 1-2h, in functie de aglomeratie.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

marinul

Multumesc de sfaturi, mai este pana atunci ,cred totusi ca o sa aleg varianta prin Kosovo

SB76UFO

Care din variante mi-o recomandati? Un drum dus-intors duminica si un drum tot dus-intors in timpul saptamanii (intoarcere seara dupa ora 20 probabil) Sibiu-Oradea-Sibiu

"Prostia este eternă și invincibilă"

marinul

Cea mai lunga, pe la Tinca. Eu anul trecut tot ruta asta am folosit-o m-am intors pe A10 doar ca era la 2 saptamani de la inaugurare. N-o sa mai ies la Sebes decat pe A10 direct, am facut 40 min pana la intrare in Alba Iulia. Bine, era duminica dupa masa vara, dar totusi

pasadia

In nici un caz prin Brad, nu cat tump nu termina Ionesti - Varfurile. In rest depinde de aglomeratia de langa Alba Iulia. Daca e mare, mergi prin Capruta. E ok drumul, nu are trafic, dar e ingust si virajat.

marinul

Oricum era dezastru portiunea aia si se mergea incet. Sa inteleg ca acum se sta f mult la semafoare? Cate semafoare sunt pe cei 15km?

panda_no 5

Am de mers de la Viena la Praga.
Recomandari?
De la Viena spre Brno si apoi spre Praga e una din recomandarile Via Michelin.
Parca se lucra pe autostrada de la Brno spre Praga?
Am mai fost acum citiva ani si imi amintesc o autostrada de beton cu rosturi care se simteau ca lumea.

manead

Salutere,
As vrea sa ajung la Marisel.
Pe harta bad case DN1R e portocaliu.
Am vorbit cu oameni din zona, unii zic ca e bun, altii ca e prost.
Cum este pana la urma?

Dj107P inteleg can e rau
Mai am varianta 103k + dn1r + 107p.

The all,
Dan.

Io

#1139
Parcurs de mine asta vara de la Albac la Huedin, 1R nu e rau deloc, e doar ingust in partea dinspre Alba. "Foarte" verde pe o buna bucata in zona Poiana Horea, 2 benzi late si bine marcate.
E el mai de galben de pe la Rachitele pina la Huedin pentru ca n-are marcaje dar rau nu e deloc, nu-ti lasi articulatiile masinii pe-acolo. Sint ele drumuri de galben mult mai proaste.
Pe cel de la Gilau nu-l stiu, colegii clujeni te pot ajuta cu el.

Uite cum arata anul trecut in august in zona Rachitele: https://i.imgur.com/WJmccpJ.jpg
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.