Drumul Expres DEx Centura Techirghiol

Started by captiva, November 25, 2016, 03:54:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

survola

Nu e vorba neapărat de vamă, ci de continuare pe partea bulgărească.

JohannDB

        Citând acestă remarcă """ @.....De fapt ce zic eu aici de vama...vor disparea pana duc bulgarii orice drum la granita.""" mi-a fugit gândul la "actuala" atitudine a austriecilor și motivul lor de moment, care pe scurt ar fi, "Schengen-ul actual este nefuncțional". Vom mai sta la vamă, mult și bine. iar mie mi-e silă, deoarece și joia trecută am stat 2 ore și 10 minute ca să fac 2,2 km prin coada de turisme și tir-uri pentru a putea accede la tunelul de sub A1 Nădlac, pentru a trece/travesa la punctul de intrare în țară (ca de obicei, în interiorul frontierei, iluștrii noștrii diasporezi, ocupau și banda de urgență, după locul în care banda de camioane o lua spre cântar; peste graniță nu-i vezi să facă asta !!)... Până am plecat din Nădlac, pentru ieșirea din RO spre HU s-au mai deschis 2 benzi "pentru ieșire" pe sensul de intrare dinspre HU....!! Circ.... circ....

sillentium

QuoteCompania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., reprezentată de CONSITRANS S.R.L. cu sediul în mun. București, bd. Dinicu Golescu, nr. 38, anunță publicul interesat asupra deciziei de emitere a acordului de mediu pentru proiectul "ALTERNATIVA TECHIRGHIOL (INCLUSIV REȚELE DE UTILITĂȚI)" în județul Constanța, mun/oraș/com. Constanța, Cumpăna, Agigea, Eforie, Techirghiol, Topraisar, Tuzla, 23 August, intravilan, extravilan.

Proiectul acordului de mediu/decizia de respingere și informațiile relevante pentru luarea deciziei pot fi consultate la sediul autorității competente pentru protecția mediului Constanța din mun. Constanța, str. Unirii, nr. 23, în zilele de luni-vineri, între orele 8-14, precum și la următoarea adresă de internet http://apmct.anpm.ro/.

Observațiile/contestațiile publicului se primesc la sediul autorității competente pentru protecția mediului Constanța din mun. Constanța, str. Unirii, nr. 23, în termen de 10 zile de la data publicării anunțului pe pagina de internet a autorității competente pentru protecția mediului.

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/anunturi/anunturi-de-mediu/anun%C8%9B-public-privind-decizia-de-emitere-acordului-de-mediu-6

survola


a.l.x

^
Quote from: tom_sawyer on April 17, 2023, 04:23:21 PM22.03.2023
Marian Crușoveanu, deputat de Constanța, monitorizează permanent proiectul Alternativa Techirghiol și a explicat în ce stadiu s-a ajuns. ,,În acest moment, Agenția de Mediu a emis autorizația cu privire la etapa de încadrare a proiectului. La finalul lui aprilie trebuie să fie finalizat Studiul de Fezabilitate, apoi proiectul intră într-o procedură internă a CNAIR. Urmează emiterea unei Hotărâri de Guvern privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici și trecerea la proiectarea tehnică propriu-zisă", explică acesta.

,,Ca termen optimist pentru lansarea licitației de achiziție a lucrărilor cred că putem indica finalul acestui an, maximum primăvara lui 2024. După aceea avem evaluarea, desemnarea câștigătorului și trecerea la executarea lucrărilor ce durează 36 de luni", mai spune Crușoveanu.
adevarul.ro

Va avea profil de autostradă:

http://www.anpm.ro/web/apm-constanta/drafturi-acte-reglementare -> Proiecte decizii etapa de incadrare 2023:
Data afisarii 02.02.2023

www.anpm.ro/documents/840114/69039898/CNAIR-30.doc/dbc20a25-fdb0-42df-a632-d7fe29d4a8d2

















Powered by API/PUM imgur uploader

Harry

- Alternativa #Techirghiol (lungime de 30,59 km) , pentru care astăzi a fost avizat Studiul de Fezabilitate, va fi construită la profil de autostradă. Această nouă autostradă va asigura o legătura rapidă între Autostrada de Centură a Constanței (#A4) și sudul litoralului românesc.
Valoarea estimată pentru construcția acestui proiect (finanțată prin fonduri europene nerambursabile) este de 4,85 miliarde de lei (cu TVA).
Pentru construcția acestui obiectiv vor fi alocate 36 de luni.


Barcelo

QuoteCNAIR a avizat joi studiul de fezabilitate pentru Alternativa Techirghiol, cunoscută ca "Autostrada Litoralului". Noul drum de mare viteză va avea peste 30 de kilometri iar construcția sa va avea un cost estimat la 4,85 de miliarde de lei, potrivit lui Cristian Pistol, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

https://www.economica.net/autostrada-litoralului-a-fost-avizat-studiul-de-fezabiltiate-pentru-alternativa-techirghiol-va-avea-peste-30-km-si-va-costa-485-mld-lei_711128.html