Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Am ales traseul recomandat de bogdymol, recomand prin Cehia sa mergeti pe banda 2...majoritatea asa fac.....pe banda 1 iti clantane dintii in gura!!!
Sambata noaptea pe centura Budapesta se lucra la un pod (sens dinspre Vienna spre Romania) Se circula dparpe 1 banda, coloana de masini conform kilometrajului era de 7.5 km (ora 3 dimineata). Deci incercati evitarea M0 in aceasta perioada. Se lucreaza puternic la varianta noua a lui M0 inspre M5. Pe celalalt sens s-a coborat restrictia la 60/ora dinspre M5 pana la portiunea proaspat deschisa unde sunt 4 benzi(inspre M7-M1) si de acolo limita e ridicata la 100 km/h.
Atentie la coborarea inspre M1 , drumul se ingusteaza de la 4 la 2 benzi, cu trecere pe celalalt sens, iar semnalizarea e ft proasta in zona, cum nu am mai intalnit in Ungaria. Aici s-au grbit sa deschida M0 si nu au finalizat la capat descarcarile pe bretele a traficului.
Daca noaptea cu un trafic ft redus m-am lovit de astfel de probleme nici nu vreau sa ma gandesc ce e acolo ziua. La intoarcere voi alege sa traversez Budapesta inspre M3 spre Debrecen.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Te-ai intors deja? :) Asteptam poze, multumim pentru info! :cheers:

panda80

Am ajuns si eu in Dresda, am facut Bucuresti-Dresda in 22 ore mergand numai pe drumuri nationale (singurele exceptii: o mica sectiune de autostrada pe M1 in Ungaria - centura Gyor, si R10 in Cehia- centura Mlada Boleslav). Am filmat cam tot drumul, ma rog ce am prins pe zi, cam intre Strehaia si Jihlava. Camera mi-am luat-o cu o zi inainte de plecare, nu sunt obisnuit inca cu ea, inca nu am apucat sa vad nici eu filmele. Pe autostrada Buc-Dresda se face cam in 18 ore.

bogdymol

Quote from: ciprebbe on August 16, 2012, 12:41:45 PM
Am ales traseul recomandat de bogdymol, recomand prin Cehia sa mergeti pe banda 2...majoritatea asa fac.....pe banda 1 iti clantane dintii in gura!!!

Sustin afirmatia de mai sus. In Cehia, pe autostrada D1 intre Brno si Praga (care e din beton) e mai bine sa stai pe banda 2 daca nu vine nimic din spate. Chiar era nasoala banda 1 in 2010 cand am fost eu (in special pe sensul Praga -> Brno). E bine totusi ca anul asta se apuca de refacut din temelii toata autostrada... dar partea proasta e ca toata modernizarea o sa dureze spre 10 ani. E mult mai greu sa refaci o autostrada decat sa o construiesti de la 0.

Legat de Budapesta: la intoarcerea incearca traseul acesta. Nu am fost inca pe traseul asta, dar am citit pe forumul maghiar ca e mai ok si mi-a confirmat acest lucru si cinxxx (de pe SSC). Daca voi trece pe acolo cred ca o sa o iau prin oras ca e mai bine pana termina modernizarea pe M0.

Quote from: panda80 on August 16, 2012, 06:17:00 PM
Am ajuns si eu in Dresda, am facut Bucuresti-Dresda in 22 ore mergand numai pe drumuri nationale (singurele exceptii: o mica sectiune de autostrada pe M1 in Ungaria - centura Gyor, si R10 in Cehia- centura Mlada Boleslav).

Pot sa te intreb de ce te-ai dus doar pe drumurile nationale?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Pelbartus

Quote from: bogdymol on August 16, 2012, 07:53:32 PM
Legat de Budapesta: la intoarcerea incearca traseul acesta. Nu am fost inca pe traseul asta, dar am citit pe forumul maghiar ca e mai ok si mi-a confirmat acest lucru si cinxxx (de pe SSC). Daca voi trece pe acolo cred ca o sa o iau prin oras ca e mai bine pana termina modernizarea pe M0.

Confirm si eu aceasta varianta. Am ales-o dupa ce cu cateva ore inainte am trait niste blocaje pe M0 si am ramas surprins de cat de repede am iesit spre Szeged.

BoGDaN

Sambata am stat 4 ore pe M0 cu nervii intinsi la maxim. La un moment dat la iesirea catre M5 (pe sensul catre RO) drumul intra pe un singur sens. Am mai stat o ora la Pecica unde spre deosebire de Budapesta, foarte multe masini intrau in depasiri de coloana (foarte multi "italiano vero")

ciprebbe

nu ionut, nu m-am intors sunt in Germania inca intre Dresda si Karlovy Vari si mai stau pe aici , e o zona superba.
La cehi intre Brano si Praga nu se executa nici un fel de lucrari
Centura Praga e superba viaduct tunel viaduct tunel...... o sa pun si ceva poze cand am acces mai mare (daca nu doar cand ajung in Ro)
Bogdymol stiu acel traseu si e recomandat celor care merg spre Nadlac, eu daca intru in Budapesta merg spre M3 si apoi Debrecen Bors. Eu unul sincer si daca se face Bors - Suplacu o sa o folsesc(2014) ...deja Cluj-Oradea e valurit
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Pentru Oradea via Debrecen nu e mai OK traseul asta: http://goo.gl/maps/ZekBK ?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

sincer nu am fost niciodata pe el(poate a fost cineva si ne zice o parere), eu o tai direct prin centru, mai mult de 10 min nu am prins nicodata ambuteiaj. La ei unde verde functioneaza destul de bine.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Quote from: ciprebbe on August 17, 2012, 03:05:14 PMLa ei unde verde functioneaza destul de bine.

DA! DA! DA!

De fiecare data cand trec prin Budapesta imi vine sa iau semafoarele cu mine acasa. Unda verde e foarte bine pusa la punct, si daca nu e ora de varf poti sa faci o gramada de km prin oras fara sa te opresti. Eu de exemplu am reusit in timpul zilei, cu semafoarele functionand, sa ajung de la aeroport pana in centru (aproape de Dunare) fara sa ma opresc nici macar o data.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

panda80

Quote from: bogdymol on August 16, 2012, 07:53:32 PM
Pot sa te intreb de ce te-ai dus doar pe drumurile nationale?

Am mers pe drumuri nationale pentru a face o variatie fata de autostrazile pe care am mers de mai multe ori, pentru a vedea ceva diferit, cat si, de ce sa nu recunosc pentru a realiza o economie destul de substantiala (undeva peste 50 euro, vignete+economie la combustibil). Am fost singur la acest drum asa ca trebuia eu sa suport toata aceasta cheltuiala, si am preferat sa sacrific 4 ore in plus pe drum pentru a putea cheltui mai mult in elvetia, unde vreau sa plec de aici din dresda peste aprox 2 sapt si unde voi sta 1 sapt.

Klaudiu!!!

Cateva poze Vama veche - Gorum (Bulgaria) drum care se reabiliteaza;




ciprebbe

#102
2 motive pt care inca nu ma grabesc sa imi termin concediu si sa ma intorc in tara :D
drumurile de aici si vremea (azi maxima de 19 grade)
pe autobahn zona Hof


in poza de mai jos nu e autostrada..............sincer nu stiu de ce la nemti nu e

ceva ce ii place la bogdymol  ........si eu votez pt asa ceva la noi



limita de viteza pe DN

cine stie sa imi traduca ce insemna indicatorul galben din dreapta?

Restul cand mai am timp sau cand ajung in tara....aici e groaznic cu viteza la net


Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai lucreza si nemtii la drumuri......
aici mi-a placut semnalizarea :D

si o pasarela interesanta

Shot at 2012-08-24

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

panda80

Nemtii lucreaza si inca foarte mult la drumuri. Si eu sunt acum in Germania la Dresda, weekendul trecut am fost pana in Weimar si sunt cam 3-4 zone de lucrari pe A4 cu lungime medie de 10km. Finalizarea ocolirii zonei ramasa substandard de langa Jena va fi abia in vara anului 2013. Si prin orase si pe drumurile nationale se lucreaza destul de mult, si sunt multe ocoliri (umleitung).