Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sargon1806

#630
Nu m-am intors inca, dar nu am de gand sa merg pe Zlatograd. Ma intorc pe unde m-am si dus. Miercuri noapte ma intorc, dar nu cred ca apuc pana joi seara sa editez toate filmuletele si sa le urc pe youtube ca sa le vedeti.

Vezi postul #25295 (pe acest thread, un pic mai sus), ca acolo am descris exact ruta. Recomand in continuare drumul 5 in locul drumului 55, fie dupa Gurkovo pe 6, fie dupa Nova Zagora pe A1. Apoi e foarte bine de mers pe 503 Sredets-Simeonovgrad-Harmanli si mai departe pe A4 spre Svilengrad. Chiar daca mi s-a spus ca 55 e un drum bun, prefer varianta aceasta, intrucat 55 te duce prin zone muntoase, in vreme ce pe ruta asta ai ses si apoi autostrada.

Pe acest drum, timpul efectiv pana in Keramoti, la ferry-boat, a fost de circa 9h30'. Restul de 3 ore au insemnat o ora (minim) statul pe drum, o ora trecerea cu ferry-boat-ul si inca o ora traversarea insulei din nord in sud, pe versantul estic (alegerea mai buna era pe versantul vestic, drumul la fel de lung, dar mai putine serpentine).

In functie de unde vrei sa mergi in Thassos, pot sa-ti spun si pe unde sa o iei :) Drum bun si vacanta placuta!

Tavi

Quote from: Sargon1806 on August 27, 2013, 10:37:41 AM
...Vezi postul #25295 (pe acest thread, un pic mai sus), ...
aici s-a ajuns la 3 cifre :)

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Sargon1806

N-am vazut padurea din cauza pomilor :) Scuze, era mai simplu sa indic postul #622, dar in schimb m-am uitat la numarul mesajului :)

Tavi

@Sargon1806: N-am vrut sa fiu rautacios, am prins ideea, multumesc. Informatia este foarte valoroasa. Sa te intorci cu bine!

bogdymol

M0 Centura Budapesta, directia M5 ⇨ M7. Poze din 10 August.





















Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Autostrada M7, Ungaria:



Celalalt sens era destul de aglomerat, cu toate ca are 3 benzi:



Intersectia M7 / M70



Pe autostrada cu jumatate de profil M70:



Depasirea este interzisa pe toata lungimea (au avut loc cateva accidente urate aici):



Scrie inclusiv in Limba Romana:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

FRS

Poate cineva sa-mi recomande cineva la Sofia o varianta pentru A2 venind de la Plevna, spre A3 spre Kulata?
Centura nord, centura sud, sau prin oras?

ion59


dcr965

Depinde de ora
- Daca ajungi la intrarea in Sofia noaptea, dupa ora 23 si pana in ora 5, merge pe centru (Bd. Slivnița)
- In restul timpului eu recomand centura de nord

Sargon1806

Quote from: Mrs on August 27, 2013, 09:32:54 AM
@Sargon, te-ai intors pe Zlatograd?
Ce drum recomanzi pentru B - Thassos? (plec si eu VIN)

:cheers:

Azi-noapte m-am intors. Am facut o mica modificare fata de ducere, in sensul ca am ales o ruta pe Trakia prin Nova Zagora: http://goo.gl/maps/xwBOZ
La ducere am mers prin Stara Zagora: http://goo.gl/maps/iFw7o

Recomand tot ruta prin Stara Zagora. Pe Nova Zagora drumul e ceva mai prost si ai si o portiune cu piatra cubica: http://goo.gl/maps/IOJd6

Mentionez ca pe 503 Simeonovgrad-Sredets am vazut ieri si TIR-uri, semn ca s-au prins si ei ca e un drum bun pe acolo si ca nu mai are sens sa o ia prin Haskovo.

Apropos de TIR-uri. Opresc ieri intr-o benzinarie dupa Gurkovo si acolo intalnesc un sofer de TIR din Ucraina care voia sa ajunga in Turcia. Era pierdut rau omul. I-am spus in primul rand ca trebuie sa intoarca, pentru ca el mergea spre Romania. Apoi am inceput sa-i explic drumul spre Edirne, la care el imi zice sa stau un pic si se duce in cabina sa ia ceva. Ma asteptam la o harta, daca nu chiar la un GPS. Da de unde... omu' a venit cu hartia si pixul si da-i si scrie indicativele si directiile. Tot nu intelegea, asa ca am scos GPS-ul de la mine din masina si i-am aratat pe el. Sper ca a ajuns cu bine in Turcia :) Si acum ma intreb si eu... e chiar atat de scumpa o harta a Europei? Costa mai mult motorina consumata pe mers brambura prin Bulgaria decat o harta... parerea mea.

davyl

Quote from: dcr965 on August 28, 2013, 08:04:45 PM
Depinde de ora
- Daca ajungi la intrarea in Sofia noaptea, dupa ora 23 si pana in ora 5, merge pe centru (Bd. Slivnița)
- In restul timpului eu recomand centura de nord
Exact, ai mare dreptate.

Eu si familia am fost in concediu in Grecia in perioada 25 iulie - 1 august 2013. La ducere am trecut prin Sofia (era noaptea pe la ora 3, pustiu si frumos; doar noi si taximetristii circulam).

La intoarcere am folosit centura nord (ne-am intors pe zi, pe la ora 15,00) si am circulat cu cat de cat viteza legala ca era plin de echipaje de politie (am numarat vreo 5).

bogdymol

@davyl: cum a fost la vama Nadlac/Turnu?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Quote from: bogdymol on August 29, 2013, 03:55:53 PM
@davyl: cum a fost la vama Nadlac/Turnu?
Fara probleme Turnu/Batonya...

Multumita indicatiilor tale bogdymol si GPS-ului, am ajuns repede la autostrada...

Drumul lejer fra prea mult trafic...

Inca o data mii de multumiri...
:hug:

bogdymol

Pe tine te-a oprit Politia intre Battonya si Mako? Ca pe mine m-au oprit pentru un control de rutina (verificare acte, verificare trusa medicala, triunghi reflectorizant etc.).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele