Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sargon1806

Daca tot nu se deschide punctul de trecere de la Makaza prea curand, ce ruta imi recomandati pentru Bucuresti-Thassos?

A. Prin Zlatograd
B. Prin Svilengrad (mai mult cu cca. 150 km, dar cam la fel de rapid)
C. Prin Sofia (sunt de acolo doua rute, ambele cu peste o ora in plus calculat pe google maps)

M-ar interesa varianta A, dar nu stiu cum e calitatea drumului pe acolo. Astept sugestiile voastre si multumesc anticipat :)

MRS

^^^
Pe varianta A drumul este prost spre foarte prost pe ultima parte din BG (Haskovo-Zlatograd). Vezi patania mea din iunie
Varianta B nu am incercat-o de la Svilengrad spre GR (am continuat intotdeauna drumul spre Edirne)
Varianta C este de luat in calcul, drumul fiind putin mai bun, cu mentiunea ca: e plin de militieni cu "dva deset leva traditsia" - saptamana trecuta pe Bucuresti-Sofia-Bucuresti am intalnit peste 10 echipaje la dus si vreo 12 la intors - toti "la ciubuc" - clienti: romani, ucrainieni, basarabeni, polonezi; zona viaductelor  pe A2 este praf, se lucreaza la intrare in Sofia; recomand centura de nord cu continuare pe A6 Lyulin pana aproape de Dupnitsa; se lucreaza si in apropiere de Kulata/Promachona...

Eu voi merge peste doua saptamani tot pe varianta A, cu atentie sporita de la Kardzali/Dzebel spre vama

Drumuri bune!

:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Sargon1806

Ok, ms mult. Zlatograd iese din discutie. Merg prin Svilengrad si va spun cum a fost ;)

user201

Se pare că Luni 19 August 2013 se deschid cei 8.5 km de autostradă ce fac legătura între actualul capăt al Hemus și Centura de Nord a Sofiei, conform știrii de aici.

Hercule

Quote from: DailyBusiness referitor la circulatia in Bulgaria
"Infractiuni de tipul furtului din buzunare, inselaciunilor sau furtului din masini pot aparea in zone aglomerate (gari, statii, parcari, centre comerciale, benzinarii sau zone de servicii pe autostrazi). S-au semnalat cazuri de agresiune si furt de autovehicule pe soselele nationale", transmit oficialii MAE.

"In cazul in care vi se solicita sa opriti autoturismul si aveti  suspiciuni in legatura cu adevarata calitate a persoanelor respective,  va recomandam evitarea opririi si deplasarea pana la cel mai apropiat  post fix sau mobil de politie, pentru relatarea situatiei si solicitarea  de sprijin"

Sursa: http://www.dailybusiness.ro/stiri-finante-banci/pleci-in-bulgaria-cu-masina-verifica-daca-polita-casco-include-furtul-92675/
sau: http://www.dailybusiness.ro/stiri-auto/recomandarile-mae-pentru-cei-care-merg-cu-masina-in-bulgaria-92585/

Am mai auzit de masini furate pe litoralul Bulgaresc, dar de furt de autovehicule pe drumurile nationale e prima data cind aud. Cit din ce se spune mai sus e adevarat si cit e reclama ascunsa pentru asiguratori?
Deșteaptă-te române!

MRS

@user201: parea gata inca de marti 13.08... Oricum un pas in fata pentru BG si o trecere mai rapida pentru tranzit fie spre Kulata fie spre Kalotina
:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

hentz

Quote from: Sargon1806 on August 17, 2013, 02:10:45 AM
Ok, ms mult. Zlatograd iese din discutie. Merg prin Svilengrad si va spun cum a fost ;)
Acum am vazut ,cam tarziu ,daca nu ai plecat da un semn ,am fost pe ruta asta.

Sargon1806

#622
Am ajuns astazi in Thassos. Am mers pe Giurgiu-Ruse-Veliko Tarnovo-Gurkovo-Maglizh-Stara Zagora-Simeonovgrad-Harmanli-Svilengrad, apoi pe E85 spre Egnatia Odos pana la Chrisoupoli si mai departe spre Keramoti, unde m-am imbarcat in primele 15 minute.

Am preferat Gurkovo pentru a evita pasul Shipka (care in plus era si mai lung ca timp si distanta), apoi am mers spre Maglizh ca sa evit 55 Nova Zagora care am inteles de pe alte forumuri ca e cam praf. De la Maglizh spre Haskovo, drumul 5 este foarte bun. Regim de drum expres, mergi intins. Nu am ajuns insa la Haskovo, pentru ca de la Sredets am taiat-o prin Simeonovgrad, pe 503, un drum incredibil de liber si incredibil de bun. Modernizat pe toata lungimea, mai putin 6 km in zona Simeonovgrad (si astia tot in 6 km stau, ca noi pe lotul Impregilo), dar si acolo poti merge linistit cu 70-80, mai ales ca fiind atat de liber, poti sa-ti alegi pe ce parte vrei sa mergi. Atentie. In Simeonovgrad, podul dinspre est este inchis. Dar celalalt este mai nou si mai bun.

De la Harmanli la Svilengrad mergi cu 140 km/h pe Maritza, apoi Grecia.

Drumul pana la A2 Egnatia Odos e pe alocuri destul de prost, mai ales la inceput. Cele mai proaste portiuni de drum le-am intalnit, culmea, la greci. Dar nici aici nu e de speriat. Unii mergeau si cu 100. Eu tin la amortizoare si am lasat-o la 70. Pe A2 pana la Chrisoupoli e un singur punct de taxare, 2.4 EUR pentru autoturisme. Daca n-ai chef sa-i platesti, ocolesti punctul pe drumul national. Daca ti-e lene sa te complici, cum mi-a fost mie, ii dai si gata.

Revin spre finalul lunii cu imagini pentru tot ce am scris mai sus. Am filmat tot drumul (minus vreo cativa km cand am uitat sa mai dau drumul la inregistrare dupa ce opream - am setat-o pe manual - sau cand pierdea alimentarea).

La ora 3:30 plecam din Piata Obor, la ora 16:00 eram deja in sudul insulei Thassos. 12h 30', din care o ora doar prin serpentinele din Thassos, aproape o ora opririle de pe drum (benzina, vignette, transferat fisierele filmate pe laptop, mancat, etc.) si inca o ora trecerea cu ferry-boat-ul.

Mi-ar placea sa pot veni in tara cu prima filmare de pe Komotini-Makaza. Se pare ca astazi (luni) partea greceasca va lua o decizie cu privire la deschidere. Nu este insa nimic sigur. Daca aflu ceva nou, veti fi primii care afla :)

Tavi

Concediu placut Sargon1806! Asteptam si poze/filme cand ai timp sa le incarci.
Cat despre deschidere Makaza si noi suntem cu ochii cat cepele  :)

hentz

Quote from: Sargon1806 on August 19, 2013, 01:03:12 AM

Am preferat Gurkovo pentru a evita pasul Shipka (care in plus era si mai lung ca timp si distanta), apoi am mers spre Maglizh ca sa evit 55 Nova Zagora care am inteles de pe alte forumuri ca e cam praf. De la Maglizh spre Haskovo, drumul 5 este foarte bun. Regim de drum expres, mergi intins. Nu am ajuns insa la Haskovo, pentru ca de la Spredets am taiat-o prin Simeonovgrad, pe 503, un drum incredibil de liber si incredibil de bun. Modernizat pe toata lungimea, mai putin 6 km in zona Simeonovgrad (si astia tot in 6 km stau, ca noi pe lotul Impregilo), dar si acolo poti merge linistit cu 70-80, mai ales ca fiind atat de liber, poti sa-ti alegi pe ce parte vrei sa mergi. Atentie. In Simeonovgrad, podul dinspre est este inchis. Dar celalalt este mai nou si mai bun.


Daca totusi nu se deschide ,eu zic ca poti reveni pe drumul 55 de la Svilengrad  pana la Veliko Tarnovo.
Este o confuzie, 55 este in stare buna pe tot parcursul, sate putine si foarte liber , numai ceva camioane ,acesta fiind ruta clasica de tranzit.
Confuzia pleaca de la faptul ca  la iesire din Nova Zagora la rond, indicatoarele,chiar si unle GPS-uri te ghideaza pe directia inainte spre Svilengrad prin Harmanli.Acesta este drumul 554 ,care intr-adevar este groaznic,eu am patit-o intr-o noapte cand am fost oprit de militie , mi-au recomandat cu convingere drumul  dupa ce nu au primit nimic spaga. ;)



user201

@Mrs
Știu că era gata, sau aproape gata, de săptămâna trecută, dar am înțeles că nu primiseră autorizație de deschidere.
Astăzi însă am înțeles că au fost deschiși oficial cei 8.5 km dintre ce fac legătura dintre Hemus și Centura de Nord a Sofiei.

În rest, concedii plăcute tuturor și să veniți cu poze!

Tavi

Legat de deschiderea trecatorii Makaza problema pare sa fie in continuare la greci..
http://eu.greekreporter.com/2013/08/18/greece-mulls-opening-makaza-crossing/

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

ciprebbe

#628
Intrebare:
Nu a fost nimeni de curand prin Munchen? in partea de sud, zona in care se construieste tunelul subteran pe post de centura pe drumul 995(inspre 2)
S-a finalizat cumva lucrarea?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MRS

#629
@Sargon, te-ai intors pe Zlatograd?
Ce drum recomanzi pentru B - Thassos? (plec si eu VIN)

:cheers:




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...