News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristian_ch

Faptul ca inca avem din astia de intra pe contrasens pe autostrada tine si de formarea ca sofer! Sunt instructor auto de 5 ani, initial B, dupa un an C, CE si D! M-a frapat faptul ca la noi este interzisa invatarea conducerii unui autovehicul pe autostrada. Probabil ca in afara de noi, prevederea asta se mai intalneste doar in Bulgaria in toata UE! Imi aduc aminte de o intamplare de acum aproape 4 ani pe A2, km 48 iesirea din benzinaria OMW sensul spre Constanta! Un incepator de Olt intrase frontal pe banda de accelerare si voia sa intre direct in banda 1 fara a mai parcurge acea distanta pe banda de accelerare si astfel sa obtina o viteza ridicata ce i-ar fi permis intrarea in siguranta in banda 1! Eram fix in spatele lui! Am asteptat ce am asteptat si am coborat si l-am intrebat ce vrea sa faca! I-am explicat cum trebuie facut si mi-a raspuns ca nu stie asa ceva ca nu a facut in scoala! Bine, sunt prea putine autostrazi in tara pentru a se putea invata uniform modul de circulatie pe autostrada! La vremea mea, existau doar 100 de km pe A1! Tot dupa ureche am invatat! In teorie se explica! Da' nu e tot una cu practica!

TVlad

Ca desteptul ala din Olt sint multi. Ar putea macar sa le treaca prin cap ca e linie continua si din principiu nu se trece peste ea. Chestia asta se invata la orice scoala de soferi, cu autostrada sau fara.

tom_sawyer

23 iun. 2023
Momentul producerii accidentului rutier grav de vineri din Pasul Mestecăniș a fost surprins de camerele de supraveghere din zonă. În filmarea obținută de reporterii Monitorului de Dorna se observă cum șoferul autoutilitarei, care se deplasa dinspre Pojorâta spre Iacobeni, a intrat cu viteză într-un viraj la dreapta, a derapat pe carosabil, a pătruns pe contrasens și s-a izbit violent de un autoturism care circula regulamentar pe banda de urcare de pe Mestecăniș.
www.monitoruldedorna.ro/?p=295084


Locul pe GoogleMaps

alin2pas

Sau după cum scrie în comunicatele seci ale poliției: ,,neadaptarea vitezei la condițiile de drum". Din păcate.

TVlad

Numeroase comentarii spun ca asfaltul e prost, de obicei alunecos indiferent de viteza. Cred ca merita tratata cu atentie chestiunea asta.

Leo-Ph

Pe Mestecanis am derapat si eu in februarie pe o zi insorita si cu carosabilul uscat.
Eram in urcare dinspre Pojorata chiar in curba din zona cu Groapa de gunoi.
Conduceam o Fabia 1 Combi cu 4 gume de iarna Hankook cu DOT 2023.


JohannDB

https://actualdecluj.ro/un-sofer-de-la-detasamentul-de-pompieri-turda-este-cercetat-disciplinar-era-sa-l-loveasca-trenul/................... Păi la ceva de acest gen, ar fi bine dacă s-ar legifera ca TRENUL să se strecoare printre mașini la trecerile la nivel..... Ce atâta prioritate pentru tren ???? Din ce se putea observa pe filmarea cu pricina, și echipajul ambulanței "Smurd" a frânat în extremis la trecerea de nivel, când locomotiva venea târâtă de inerția frânării de urgență.... Offffffffffff

CDV07


Feri

^
QuoteCarambol pe A1 - zona Boița - 18 aprilie 2024
Turnul Sfatului TV

^ de la minutul 13 este mai grav


TVlad

#8350
Concluzii: cind soseaua e acoperita cu zapada flescaita, nu calca pe ea. Stai in banda ta, urmeaza sleaurile existente, nu schimba directia, nu depasi, pastreaza distanta.

Cel cu masina neagra ar fi trebuit sa o scoata pe banda de urgenta. Banuiesc ca nu era in imposibilitatea de a o deplasa, nu parea asa de grav lovita si cred ca nici el nu era ranit.

26ld

Mie mi se pare mai rau faptul ca niciun sofer nu opreste sa vada daca e ok soferul sau sa sune la 112. Efectiv trec printre masina si resturile masinii si isi continua drumul, chiar si soferii profesionisti.

danutzu_1069

#8352
In primul rand este de condamnat, neadaptarea vitezei la starea carosabilului.
Apoi, inacțiunea administratorului drumului. Nu se uita nimeni la monitoarele alea?
Nu cred ca zloata aia a apărut... prin surprindere... Au trecut 10 minute de cand carosabilul s-a acoperit cu zloata si pana la accident.

Ce a urmat apoi? Un lanț de greșeli ale participanților la trafic... care dovedește faptul ca nu meritam autostrăzi...
La primul accidentata, anvelope de iarna cumva? nu cred, la ce traiectorie a avut masina...
Lasi masina asta, in mijlocul autostrazii? Degur, daca nu ai cultura circulatiei pe autostrazi.
Te dai jos din masina? Daaa, ca atat de duce mintea si vrei sa fi tinta sigura...

Vezi masini mari cu viteza redusa si cu avarii.... tu te apropii ghiulea (masina aia alba care a facut slalom la limita)
Idem si pentru duba aia ....
Si pentru ala negru..

Nu vreau sa ma gândesc, daca ar fi fost tunel.... Măcel ieșea...

Cred ca trebuie umblat si la legislație la partea cu circulația pe autostrăzi.

@26ld, soferul s-a dat jos din masina sa-si recupereze ... daunele. Asta pe autostrada acoperita cu zloata, pe care distanta de franare este mult mai mare... si tu vrei sa opresti pe autostrada sa-l intrebi pe ala de sanatate???

26ld


Art. 77.

(2) Orice persoană care este implicată sau are cunoştinţă de producerea unui accident de circulaţie în urma căruia a rezultat moartea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau a mai multor persoane, precum şi în situaţia în care în eveniment este implicat un vehicul care transportă mărfuri periculoase este obligată să anunţe de îndată poliţia şi să apeleze numărul naţional unic pentru apeluri de urgenţă 112, existent în reţelele de telefonie din România.

Adica suni la 112 sa spui ca a avut loc un accident, cand te intreaba operatorul unde e accidentul sau incearca sa te localizeze prin gps, ii spui ca e cu 1 kilometru mai in spate ca tu aveai treaba -nerespectand legea- si trebuia sa ajungi tu urgent undeva si nu puteai opri? Cum evaluezi starea celor implicati in accident ? De pe geam ? Trist ca avem macar discutia asta. Soferul poate era in soc sau cine stie ce ii debita mintea, nu inseamna ca era ok daca aduna resturi menajere de pe asfalt.

danutzu_1069

Ti se pare ca este vreuna din situații?

Vătămare corporala sau deces?  - șoferul coboară din  mașina.
Vehicul cu materiale periculoase - nu este cazul.

Nu vrei sa înțelegi ca orice vehicul oprit pe autostrada, sau orice persoana prezenta pe carosabil poarte un semn de ținta?

Doar pe band de urgenta se poate opri (dar nu voluntar) si aici cu precauții. (pasagerii jos din masina si dincolo de parapet, la o distanta de siguranta, soferul cu vesta reflectorizanta, si daca nu face nimic la masina, la fel, dincolo de parapet)

Astea-s de bun simt si de logica... dar care ar trebui prevazute in legislatie, si in intrebarile de la examen.

Pentru situațiile astea sunt camerele de supraveghere trafic... dar la care nu se uita nimeni...

Treaba cu opritul si vazut ce si cum, si eventual acordarea de prim ajutor, nu-i pentru autostrada!!