Sistemele de taxare rutieră în România

Started by Ionut, April 13, 2012, 06:26:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

Daca n-ar fi atat de idiot, Sova ar fi chiar nostim.

Ministrul Şova: "Tariful de concesiune pentru autostrăzi va fi tot rovinieta"

Vai de mine ce ineptii inventeaza tipul asta.

delacroix

Quote from: Ionut on April 05, 2013, 06:12:24 PM
Daca n-ar fi atat de idiot, Sova ar fi chiar nostim.

Vai de mine ce ineptii inventeaza tipul asta.
Nu e nici o ineptie. Singura modalitate de plata interesanta pentru investitori e prin Bugetul National. Nu trebuie sa fii mare expert sa-ti dai seama ca o autostrada cu "porti" nu face nici 50% din traficul minim(16-20 mii). Asta datorita salariilor de mizerie (asa vor ramane inca 10-15 ani) si a structurii traficului(50% trafic la scurta si f. scurta distanta). Asa ca vor face 30 euro vinieta din care 33-50% pentru autostrazi suma care se va plati concesionarului functie de nr. auto/100km. Gaura, caci va fi o gaura imensa, se va acoperii de la buget*. Adica vom plati de trei ori: 1 direct vinieta, 2 indirect de la buget, 3 banii jos la finalul concesionarii. De ultima plata s-ar putea sa scapam, nu, nu din cauze naturale, ci pentru ca trebuie sa fii prost sa renunti la asa o halvita.
*Asta se face prin mult trambitata, in surdina, divizare a CNADR.
Asta e si motivul pentru care mie nu-mi plac PPP si/sau concesiuni.

mitsu

@ionut, e clar ca tipul e total pe linga subiect...

Morosanu

E destul sa va uitati la tarile din jur (unele). In Ungaria au fost porti si au ajuns la concluzia ca nu merge. in Slovenia la fel au ramas porti doar pentru autocare si camioane. Oare de ce? Se pare ca sistemul austriac e cel mai bun....
Politica distruge tot ce atinge.

Ionut

E o ineptie. Ori nu inteleg eu.
Cum sa platesti profitul unei companii daca tu nu folosesti acel produs?

Ma rog, ma duc sa ma culc, sunt eu idiot.

panda80

Se poate, functie de cate masini trec pe sectorul concesionat se face o medie ponderata in raport cu toate sectoarele de autostrada existente si se primesc bani in functie de acest trafic. Numai ca vigneta ar trebui sa fie doar pentru autostrazi in acest caz.

iuli

De ce să nu se poată prin vignietă?
Pun camere pe sectoare de autostradă şi numără pur şi simplu maşinile, apoi, în funcţie de trafic, statul decontează.
Oricum, ideea de a avea porţi pe autostradă mă face să mă gândesc de două ori înainte de a o folosi.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Bai. Deci.

Nu zic ca nu se poate sa faci taxarea prin vigneta. Eu zic ca e o ineptie sa plateasca Gigi care merge local pe DNuri si DJuri profitul pentru compania X care face autostrada... Tg Mures-Iasi. In fine, refuz sa mai comentez prostiile inepte debitate de Sova.

Cel mai bun model, DE DEPARTE, e cel austriac. My 2 cents. Si cu asta basta, Sova imi da palpitatii.

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

delacroix

Quote from: iuli on April 06, 2013, 08:26:48 AM
Corect, modelul austriac e de urmat!
Da, peste 10 ani cand, speram, vom avea o RETEA de autostrazi. Mai intai trebuie sparta Compania Nationala in CNDrumuriR si C(S)AutostraziR. Drumurile finantate de la buget, autostrazile prin vinieta. Daca maine s-ar produce separarea bugetul nu va putea sustine drumurile iar autostrazile vor ajunge ruina neavand trafic.

lucianxx9o

Quote from: iuli on April 06, 2013, 08:26:48 AM
Corect, modelul austriac e de urmat!
Asa este!!
Sa puna o vinieta pentru DN+autostrazi si una numai pentru DN.

penad2007

Modelul Austriac : o singura rovigneta pentru drumuri si autostrazi. In Ungaria este numai pentru autostrazi. Dar avind in vedere ca a zis Sova, sa nu avem rovigneta la 60-70 euro per an ( cam asa e in Austria) si fara autostrazi. ;)

lucianxx9o

Trebuie sa ne gandim si la persoane care nu merg absolut deloc pe autostrada, (se duce de exemplu la ikea in afara orasului si se intoarce acasa).

delacroix

Quote from: lucianxx9o on April 06, 2013, 06:17:54 PM
Trebuie sa ne gandim si la persoane care nu merg absolut deloc pe autostrada, (se duce de exemplu la ikea in afara orasului si se intoarce acasa).
Eu la Ikea ma duc cu bicicleta

penad2007

#89
Quote from: lucianxx9o on April 06, 2013, 06:17:54 PM
Trebuie sa ne gandim si la persoane care nu merg absolut deloc pe autostrada, (se duce de exemplu la ikea in afara orasului si se intoarce acasa).
E foarte simplu : plateste rovigneta ca toti ceilalti