Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

vancouver

Am actualizat harta. Principalele modificari:
- A1 Saliste - Cunta stearsa de pe harta (inchisa)
- DN 1S Sercaia - Hoghiz (jud. Brasov) revenit pe harta ca drum national in toata regula, deocamdata in reabilitare, dar in orice caz circulabil
- DN 2D Focsani - Tg. Secuiesc poate fi acum parcurs integral si apare ca atare pe harta
- DJ 720 (jud. Prahova si Dambovita) apare nou pe harta
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

florin74

Sugestie

DJ 581 (Resita Gradinari) l-as trece verde pe o portiune destul de mare, a primit un strat de asfalt si este OK, doar o portiune de max 10 km de la Gradinari spre Resita a ramas de galben.


mihail75

Excelenta treaba!
Observ ca DN 17B, Vatra Dornei-Poiana Largului, l-ai trecut alternativ rosu/verde. As avea drum pe acolo saptamina viitoare, ai informatii ca se lucreaza? Merita pe acolo (l-am tot evitat, era de rosu complet)?

Gendan

Quote from: dr4qul4 on September 09, 2015, 04:45:44 PM
salut. Sa inteleg ca ai fost pe acolo si a fost reabilitat...macar cu piatra? Sau te-ai uitat pe google maps?

Eu am fost pe acolo, acum 3 ani...prima si ultima data.  In zona de mijloc, unde drumul merge pe deasupra statiei de epurare, prin padure, nu este nici macar de rosu. Este de maro sau chiar negru.

Gropi ca acolo nu am vazut niciodata. Desi nu plouase de cateva zile apa baltea in craterele de pe drum.
Iar in cele 2 sate din capete, unde avem asfalt, este plin de carute si de copii care bat mingea.

NU merita trecut pe harta. Evitati. aveti sanse bune sa ramaneti acolo.


Am trecut pe acolo prin primavara, nu stiu daca s-a lucrat vara asta. Nu era deloc grozava portiunea de pe la mijloc, de acord. Eram cu o masina ceva mai solida, dar se putea trece.
Pacat ca nu e reabilitat. Practic lipseste doar o mica portiune ce uneste cele doua localitati. Daca ar fi asfaltata ar salva si mai mult timp.

dr4qul4

Eu am trecut cu ford focus. Dar mi-a luat o ora!
Nu este un drum pe care sa-l treci pe harta.

Eu sunt ceva mai aventuros. Nu imi este frica "sa ma bag". 
Dar sunt altii care tin la masinile lor.
Iar daca te prinde noaptea sau ploaia pe acolo, ai sanse bune sa ramai fara baie de ulei, amortizoare, sau macar o pana.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vancouver

Quote from: mihail75 on September 13, 2015, 01:26:03 PM
Excelenta treaba!
Observ ca DN 17B, Vatra Dornei-Poiana Largului, l-ai trecut alternativ rosu/verde. As avea drum pe acolo saptamina viitoare, ai informatii ca se lucreaza? Merita pe acolo (l-am tot evitat, era de rosu complet)?

Lucrarile sunt in faza de pregatire sau incipiente. Este vorba daca am inteles bine de lucrari doar la suprafata: plombare gropi si apoi un singur strat nou de asfalt. Lucrarile sunt finantate exclusiv din fonduri CNADNR si se desfasoara la presiunile politicienilor locali. Se preconizeaza finalizare in 2-3 luni.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dragonw17

Drumul intre Vama Veche-Balcik(Bg) este albastru nu verde.Am fost pe acest drum in luna august.

Marius

Salut vancouver,

doresc sa semnalez posibile corectii ale hartii, astfel:
-DJ142 Tarnaveni - intersectie DJ151B, e galben
-DJ151B pe toata lungimea e galben
-DN15 Ungheni - Targu Mures e albastru

Nu apare pe harta DJ175B+DJ175A (Transraraul):
-DJ175B - intersectie DJ175A, e albastru
-DJ175A (intersectie cu DJ175B) - intersectie DN17B, e albastru

-DN17B e galben cu verde, se lucreaza langa Vatra Dornei, Dorna Arini. Se toarna asfalt peste vechiul drum de beton, insa din ce am vazut doar pe o portiune de 2-3km.

silviu321

#608
Saptamana viitoare trebuie sa ajung de la Botosani la Stefanesti/Stanca. Pe harta e trecut cu rosu DN 29D.  Imi poate spune cineva daca acest drum este asfaltat macar?  E cat de cat practicabil?
Exista eventual vre-o alternativa rezonabila ca si ocol?
Multumesc anticipat.

pasadia

Google Street nu a mers pe DN29D, decat in anumite zone, dar din cate se vede e asfaltat peste tot. Ins amulte petice, arata destul de urat. In schimb pe Google Street poti urmari traseul DN29 - DJ294 (pana la Brateni) - DJ294B (pana la Dobarceni) - DC24 (pana in DN29D). Mai ocolit, dar din imagini asfaltul pare destul de bun.

Allex

Ultima oara am fost pe Botosani-Stefanesti(DN29D) anul trecut in vara. Din ce imi amintesc drumul e de galben cu unele portiuni de rosu. Mai exact peste 80% din drum era circulabil, dar cu denivelari, gropi mici, etc (galben cu indulgenta) si cateva protiuni cu drum rau, gropi, etc, dar daca circuli cu prudenta nu rupi masina in doua.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

silviu321

Multumesc pt informatii.
Revin saptamana viitoare cu vesti.

Hercule

Din topicul "Transalpina":

Quote from: danutzu_1069 on September 24, 2015, 09:10:11 PM
Da, pana la "cariera" de pe malul lacului Oasa, toate podetele sunt asfaltate. Mai este o portiune inainte de intersectia cu DN7A unde e tot la nivel de drum forestier.

portiunea rosie se poate schimba macar la galben pina la o confirmare mai exacta.
Deșteaptă-te române!

Raducu Popa

Quote from: vancouver on September 13, 2015, 05:49:47 PM
Quote from: mihail75 on September 13, 2015, 01:26:03 PM
Excelenta treaba!
Observ ca DN 17B, Vatra Dornei-Poiana Largului, l-ai trecut alternativ rosu/verde. As avea drum pe acolo saptamina viitoare, ai informatii ca se lucreaza? Merita pe acolo (l-am tot evitat, era de rosu complet)?

Lucrarile sunt in faza de pregatire sau incipiente. Este vorba daca am inteles bine de lucrari doar la suprafata: plombare gropi si apoi un singur strat nou de asfalt. Lucrarile sunt finantate exclusiv din fonduri CNADNR si se desfasoara la presiunile politicienilor locali. Se preconizeaza finalizare in 2-3 luni.

S-au inceput lucrarile in prima faza doar pe portiunea Brosteni - Vatra Dornei. Pentru Poiana Largului - Brosteni nu se aude nimic deocamdata de vreo reabilitare.

ovideatza

Astazi am parcurs Iasi-Braila-Viziru-Harsova-Constanta.

1. Bucata galbena de pe harta a DN2A poate fi trecuta in lucru galben/albastru.

Pentru ca vine iarna :) s-au reapucat de lucrari:
- extind carosabilul unde inca nu era extins
- au frezat o rampa
- este un semafor pe o portiune cu 3 benzi unde schimba un podet, 2 benzi fiind inchise

Important e ca lucreaza. Poate prin primavara-vara vor termina si aceasta sectiune.

2. DN2A - Kogalniceanu(inclusiv) ->Constanta

Au turnat toate 3 straturile intre Kogalniceanu si intrarea in Constanta dinspre Ovidiu, dar mai au:
- giratoriile nici unul nu este deloc atacat
- in Kogalniceanu si Ovidiu mai au la strazile laterale, parcari, etc de pus uzura, si unele canale de ridicat
- este premarcaj doar pe mijloc. Era in Ovidiu din pacate si un pieton lovit pe trecerea de pietoni (fara marcaj, semnalizata insa prin indicator)...semnalizarea(lipsa) pe timpul santierului la noi+neglijenta participantilor la trafic in aceste zone continua sa faca victime.

Spre Constanta, in zona cu separator median, e frezat partial si lucreaza la latire platforma, probabil se doreste sa se ajunga inapoi la 2 benzi/ sens intregi.

Deci se poate trece si aceasta sectiune Constanta-Kogalniceanu in lucru.