Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nasty

DN12C între ieșirea din Cheile Bicazului spre Lacu Rosu, inclusiv Lacu-Roșu e de ROȘU: gropi, màncat pe margini. Păcat de o zonă așa frumoasă.
Mai departe spre Ghoergheni, n-am fost, dar am intrebat și cică e așa și așa, deci galben.

hvm

La fel si Motca - Pascani, e clar galben pe aceasta directie. sunt 3 tasari in Gastesti adanci de apros 2--30 cm si lungi de 2-4 m si o latime de aprox 1 m de la margiea din dreapta a benzii.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Earthchild

#2657
DJ176 Vama-Vatra Moldoviței - verde. Cu unele petice si portiuni reasfaltate, dar verde solid (ca pe harta)

Nu inteleg de ce nu asfalteaza DJ176 pana in Brodina, la conexiunea cu DJ209G? Ultimele imagini din hartile google sunt din 2012, in 9 ani nu au putut sa asfalteze cei 40 de kilometri dintre Brodina si Vatra Moldovitei, care ar reprezenta o alternativa printr-un peisaj extrem de frumos, pe valea Brodinei, la traseul actual dintre Campulung si Putna.

captiva

DN12C de la Gheorgheni la Lacu Rosu este galben spre verde. In Lacu Rosu (portiune care apartine de Gheorgheni, nu de CNAIR) este rosu. Intre Lacu Rosu si Bicaz Chei (unde incepe portiunea albastra) este verde.

Vad ca nu apare pe harta DN11C Bixad-Balvanyos-Targu Secuiesc. Pe Google Maps e trecut ca DJ113, dar am mers pe el si are borne si indicatoare de DN. Am strabatut portiunea intre Bixad si intersectia cu DJ113A spre Lacul Sfanta Ana (care DJ113A, by the way, este verde) si as zice ca este verde cu unele portiuni albastre si unele galbene (dar la care se intervenea cu petice si chiar covor asfaltic nou cand am trecut eu pe acolo).

rior

M-am intors duminica din 2 mai spre Moldova; fiind coada mare in Eforie, am fost purtat de waze prin sate.
Cateva mentiuni: DJ391B (necolorat acum), care inconjoara Limanu si intersecteaza DJ391: bucata din DN39 pana cam la cotitura (vest Limanu) e ~verde, devenind galbena (in cel mai bun caz) inspre podul de peste Balta Limanu. Podu e rosu sigur si se poate continua galben pana in intersectie.

Bucata din Topraisar - Mereni - Lanurile - Ciocarlia de Sus (DJ391 + DJ308) sunt proaspat asfaltate, ca in palma, doar ca nu aveau marcaje inca. In niciun caz nu mai sunt galbene, ci verzi sau chiar albastre. Nu am circulat pe restul de DJ391.

vancouver

Am venit zilele trecute de la Nadlac pe A1 pana la Bucuresti si mai departe A2 Constanta:

A1 in general albastru, cu exceptia:
- Saliste - Cunta propun galben !
- Pitesti Sud - Bucuresti verde-galbui (motivul pentru care zic galbui: multi preferau sa circule pe banda 2 din cauza calitatii proaste pe B1. Inclusiv eu am mers mult timp asa (fara sa incomodez pe altii, daca veneau mai tare) - totusi mai mult verde, pentru ca nu am intalnit nici o groapa si singura problema mai serioasa la pod km36 era bine semnalizata si cu reducere de viteza)

A2 as propune integral albastru, chiar daca pe Bucuresti-Fundulea nu e perfect. Podurile dunarene nasol, dar fara gropi si nu am cum sa reprezint pe harta o zona atat de scurta diferita (pentru harta interactiva ar fi galben pe poduri).

DN7 Vestem (Sibiu) - Bascov (Pitesti) este ireprosabil ca si asfalt si marcaje, cu exceptia locurilor in care fizic nu ai ce sa-i faci, gen la Dedulesti. Ca idee insa drumul e crunt (medie 50 km/h, 4 ore Vestem-Bascov cu o ora oprire la restaurant pe VO). La o scurta oprire in Valea Ursului la ora 22 vuiau tirurile continuu in ambele sensuri cu 60-70 km/h. Practic o coloana aproape continua pe ambele sensuri. Cine vroia sa treaca drumul avea nevoie de rabdare. Aproape incredibil ce trafic era acolo la ora 22.

DN68A Margina-Holdea = verde.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

strainu

Quote from: vancouver on August 06, 2021, 01:30:53 PMnu am intalnit nici o groapa

Poate pentru că erai pe banda a doua? :) Într-adevăr, gropi nu sunt, dar reparațiile prost făcute se simt la fel de rău.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

TibiV

#2662
Foarte corecta evaluarea lui vancouver in primele 3 cazuri...

Holdea-Margina nu am facut dupa reparatii, dar sunt convins ca daca vancouver da verde "intreg", chiar este verd. Ceea ce este o veste excelenta, verificata din multe surse si confirmata de expert!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Sorinus

In poze parea de albastru, asfaltat integral si marcat corect. De ce e verde, e ingust?

mopy

Quote from: captiva on August 03, 2021, 09:25:02 AM
Vad ca nu apare pe harta DN11C Bixad-Balvanyos-Targu Secuiesc. Pe Google Maps e trecut ca DJ113, dar am mers pe el si are borne si indicatoare de DN. Am strabatut portiunea intre Bixad si intersectia cu DJ113A spre Lacul Sfanta Ana (care DJ113A, by the way, este verde) si as zice ca este verde cu unele portiuni albastre si unele galbene (dar la care se intervenea cu petice si chiar covor asfaltic nou cand am trecut eu pe acolo).
Dar de la  intersectia cu DJ113A (spre Lacul Sfanta Ana) pana la Balvanyos in ce stare este?

Leo-Ph

#2665
Cine a circulat de curand pe DJ 394 intre 23 August -> Amzacea -> Medgidia ? se preteaza ca ruta ocolitoare pentru Mangalia -> Agigea -> A4 -> A2?

captiva

@mopy Nu am mers din pacate pe bucata aia

dr4qul4

@vancouver, daca nu te-ai intors deja, te provoc sa o faci pe Curtea de Arges-Tigveni-Rm Valcea. Sa ne spui ce culoare are drumul ala :))
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nasty

DN17A : Câmpulung Moldovenesc-VatraMoldoviței-Sucevița cum e? Nu s-a mai reparat nimic? Tot roșu pe ultima parte și prima parte galben/albastru, adică șantier?
Dacă a fost cineva de curând, vă rog informatii!
Cu mulțumiri!

DarkFranck

@nasty Am fost fix acum un an, ca am avut un parastas în zona (am mers de la Rădăuți la Sadova). Se merge rezonabil, e o porțiune mai proasta cum cobori de la Palma spre Ciumarna, dar nu de speriat. În rest e verde și cu porțiuni de albastru.
Fluctuat Nec Mergitur