Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ovideatza

DN28 Targu Frumos - Sabaoani (rond) nu mai este de albastru.

Valurit, ros, degradat, etc.
La podul despre care am crezut ca incepe sa fie lucrat in weekend-ul trecut nu parea ca s-a legat cineva de el pana acum.

Propun cel mult VERDE iar daca nu se intampla ceva rapid va fi de GALBEN de la gropi.

Targu Frumos - Iasi, desi are o zona mai buna (cea reasfaltata anul trecut cred) in rest se prezinta la fel, cu acostamentul largit puternic valurit, nu prea mai poti circula linistit pe el. La fiecare podet este trambulina inainte si dupa.
Ramane Verde deocamdata.

BIGRED1984

Quote from: BIGRED1984 on November 12, 2018, 12:27:07 PM
...DJ 411 de la verde la galben, cel putin intre DN6 si DN5....
Am ramas surprins cand waze mi-a dat o alta solutie Bucuresti - Alexandria, mai exact DJ 603, bucata Uzunu-Schitu-Naipu.
Mi-aduc aminte de acum 5-10 (oare 15) ani cand am luat-o ultima data pe acolo, (era coloana pana in Bucuresti) si erau cratere, incat efectiv la sugestia unor localnici am luat-o pe un drum de pamant mai bun decat DJ-ul si am iesit la liman prin Hulubesti apoi Calugareni.

Deci acum am mers pe DJ603 , este verde, asfalt nou, podetele refacute.
Desi treci prin destule localitati, e rapid si are doar 2 km in plus fata de drumul standard, plus ca fiind (nou?) refacut, nici nu este prea circulat.

Alutus

DN65 in judetul AG e de galben, tot stratul de uzura parca e mancat de molii. Trebuie neaparat intervenit, arata deplorabil.
Alea iacta est

Dan74

Ieri am mers pe DN75 de la drumul spre Cheia pana la Lunca (Stei). Calitatea drumului e reprezentata ok pe harta cu mentiunea ca portiunea de galben dintre Vidolm si Campeni s-a mai degradat, au aparut gropi destul de multe dar nu mari, astfel ca daca nu se va interveni dupa ce ne lasa iarna, acea portiune va ajunge la rosu (ieri dimineata in zona Albac ningea de parca eram in februarie).

viorel.rusu

Salut,
Am incercat sa utilizez harta prin Guru Maps (Formerly known as "Galileo Offline Maps") urmand instructiunile din pagina dar, desi a incarcat fiserul xml, nu cred ca functioneaza sau nu stiu eu ce sa fac mai departe din aplicatie.
Este cineva pe aici caruia ii functioneaza in aplicatia de Android si poate sa-mi dea un sfat ce nu e OK la mine?
Multumesc

horyatm



Am vrut să filmez tot tronsonul, însă nu era cablul bine introdus și am rămas fără baterie...

E o porțiune în județul Hunedoara care e impracticabilă, groapă în groapă. Porțiunea aceea voiam să o filmez neapărat. Cu următoarea ocazie voi filma toată porțiunea de drum. Nu recomand ruta DN7A dinspre Petroșani, decât dacă se parcurge cu o mașină offroad.

comisarul

DN73 intre Bran si Rucar este dezastru, daca pana acum 1-2 ani doar portiunea dintre Podul Dambovitei si Rucar era stricata mai rau, acum dupa pasul Bran este plin de gropi.
Nu va recomand sa o faceti noaptea sub nici o forma, mai ales daca aveti o masina cu garda la sol joasa sau cauciucuri cu balonaj mic si daca totusi il parcurgeti ziua atentie mare si viteza mica .

nasty

Propun ca pe hartă să apară și viitoarele tronsoane de autostrăzi, cu linie roșie ( sau altă culoare) întreruptă și cu anul previzionat de deschidere.
Așa vom avea deja o viziune de viitor apropiat sau mai îndepărtat mai clară ( pt nepoții noștri)


LRadu

In jud. Cluj, DN1R, Huedin - Belis a fost reabilitat la finalul anului trecut. Poate fi trecut Albastru din Huedin pana la barajul Belis. Dupa barajul Belis pana la intersectia cu DJ107P are mici portiuni care nu sunt chiar albastre, dar s-ar putea trece verde fara probleme. Cred ca s-a mers si mai departe de atat cu reabilitarea insa nu am fost ca sa pot spune.
De asemenea si DJ107P portiunea care apare galbena a fost reabilitata, se poate trece si ea verde.
DJ108C (in aceeasi zona) pe portiunea Calata-Manastireni desi e in general bun (verde) are portiuni cu gropi care tot apar sporadic (unele chiar mari). Deci probabil ar fi per total galben.

DN16 e in reabilitare pe cateva portiuni momentan - Caianu Vama - Mociu a fost decopertat total si este in curs de asfaltare, probabil intr-o saptamana va fi albastru.
Si se Lucreaza si pe portiunea mai rea de la inceputul judetului Mures, s-au inceput lucrarile in zona localitatii Craiesti. Desi portiunea acasta era mult mai rea decat cea din zona Mociu aici se fac doar decopertari partiale (20m decopertat 5 m nedecopertat?!). Sper ca vor reabilita toata portiunea pana la Reghin care e in stare deplorabila. Revin cu update cand se finalizeaza lucrarile.

pasadia

Partea din MS tine de DRDP Brașov și cred că astfel se explică standardul diferit de execuție și calitate. Imagini de la lucrările pe DN16 de la DRDP Brașov - https://www.facebook.com/drdpbv/videos/237076201541542/

Schumy

Quote from: LRadu on April 25, 2021, 07:24:44 PM
In jud. Cluj, DN1R, Huedin - Belis a fost reabilitat la finalul anului trecut. Poate fi trecut Albastru din Huedin pana la barajul Belis. Dupa barajul Belis pana la intersectia cu DJ107P are mici portiuni care nu sunt chiar albastre, dar s-ar putea trece verde fara probleme. Cred ca s-a mers si mai departe de atat cu reabilitarea insa nu am fost ca sa pot spune.

Porțiunea dintre Poiana Horea și Albac s-a deteriorat considerabil în această iarnă. Eu am fost vara trecută ultima dată și pot să zic că pe unele porțiuni chiar și galbenul era ușor forțat: porțiunea distrusă din localitatea Horea, în pasul Ursoaia erau numeroase gropi, iar coborârea înspre Poiana Horea avea câteva gropi și numeroase porțiuni puternic deteriorate. Din păcate, iarna aceasta și-a lăsat amprenta și a distrus și mai tare drumul.

ovideatza

#2592
Quote from: ovideatza on March 30, 2021, 01:18:46 PM
DN28 Targu Frumos - Sabaoani (rond) nu mai este de albastru.


Revin dupa un nou drum:


DN 28

Iasi-Podu Iloaiei - Verde
Podu Iloaiei-Tg Frumos - Albastru
Tg Frumos - rond Sabaoani - Galben
as zice chiar.

Daca nu sunteti de acord atunci Verde, dar la cat de rau s-a degradat eu as ramane la Galben. Asta nu inseamna ca e nevoie de ocol, doar ca e inconfortabil, de ex azi m-am chinuit sa nu se trezeasca bebe pe acest segment.

DN 2:

Nod Sabaoani-Roman - Albastru cu mici hopuri dar deja sunt pretentii.

Roman - Filipesti as zice eu - Verde maxim.
E amestecat, devine tot mai bun pe cat te indepartezi de Roman.

Filipesti-Bacau - Albastru.

E pur si simplu alt drum parca. Sigur a fost un alt constructor care a facut ce trebuia la stratul suport, altfel nu se explica cat de bine rezista inclusiv acostamentul, cat de fara denivelari se prezinta.

EugenRo


vancouver

Apare, da-i prea mic si nu se vede  :lol:

Da, asa e, nu apare. Nici centura Radauti. Hm... Se construieste prea repede si nu mai fac fata la update-uri  :o  :lol:
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.