Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kamikaze96

Salut,

Revin cu mici completări, într-adevăr afirm că Dj Prajeni Iași are o secțiune destul de măricică cu gropi, vorbeam la telefon și nu am băgat atât de mult în seamă, mai ales pentru faptul că tura trecută, pentru a evita gropile spre Prajeni Waze m-a băgat pe un drum de țară undeva chiar la ieșire din Hârlău, langa niste heleșteie.... Și am mers așa că un tractor vreo 15 km pe vârf de deal :).
De Suceava Dorohoi pot spune că am făcut fix 1/2h până Dragomirna din Dorohoi, și nu țin minte sa îmi fi rupt mașina, dar într-adevăr mai încet pe teritoriul jud.suceava

Pe DN11 am fost undeva chiar înainte de pandemie, in jurul 1 martie la Onești și la fel de la Lemnia la Oituz am lucrat fara nicio problemă, iar mai jos se turna astfalt.

În Moldova într-adevăr este posibil sa se mai fi schimbat situația față de cum am perceput eu la început de noiembrie. Dar cu siguranță printre primele mele drumuri după pandemie o să revin cu update-uri cat se poate de clare și obiective.

perfidus

#2386
Quote from: AlexxC on May 11, 2020, 09:00:28 AM
https://www.facebook.com/1845509459023610/posts/2659244597650088/?sfnsn=mo&d=n&vh=e
Asfaltare Targu Jiu- Baia de Arama ,lungime tronson 40 km.
Desi multe denivelari inca se mai simt, confortul calatoriei a crescut considerabil...prin noile marcaje si siguranta este sporita.

Am citat aici postarea colegului @AlexxC ca sa confirm si eu ca cel putin portiunea Tg. Jiu - Arcani a DN67D este asfaltata si marcata proaspat. Merge clar un albastru, acum pe harta este un galben pana la Tismana.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

areal51

Quote from: kamikaze96 on April 22, 2020, 02:58:06 PM

BT:
DN28B Botosani Flamanzi e destul de prost, multe gropi, eu spun ca este de rosu, mai departe spre Tg Frumos este acceptabil.
De asemenea DJ282B Flamanzi- Prajeni- Sipote(IS) a fost astfaltat, se poate merge linistit pe acest drum spre Iasi, nu este inca marcat, dar poate fi trecut fara nicio problema la cel putin verde.

exclus. fac Iasi-Botosani f des si prin Harlau si prin Prajeni/Plugari.
DN28B Botosani-Flamanzi nu poate fi rosu (adica rau) Galben e bun atata timp cat se merge cu 100kmh. E vreo suta de metri o alunecare la granita dintre judete de ani buni, dar asta nu e motiv de "rosu" o intarziere de 10 secunde.
Dincolo pe "judetean" Flamanzi - Prajeni (granita judete) si Plugari - Tiganasi e "nou" de albastru, dar cei 4km de no man's land intre judete sunt execrabili: pietris, gropi, si se pierd 15min acolo unde mergi si cu 5kmh.

ovideatza

Botosani-Tg Frumos va intra in modernizare, speram cat mai repede (au 5 luni termen oficial de proiectare). Asa ca urmatorul update ar trebui sa il prinda cu status "in lucru".

FRS

Salutare, saptamana asta am circulat in zona Transilvaniei pe 2 drumuri judetene care nu apar pe harta si anume:
DJ 142C intre Dumbraveni si Coroisanmartin - drumul este bun, reabilitat, cu marcaje si foarte liber. L-as cataloga albastru.
DJ 127 Ditrau - Tulghes. Primii 7 km sunt ok (galben), restul de 25 km foarte rai (rosu). Totalul de 32 km ii parcurgi cam intr-o ora.

Hercule

Vreau sa va intreb despre calitatea drumului DJ102I: Campina - Pasul Predelus - Sacele, si anume portiunea intre Sacele si Pasul Predelus. Am citit tot firul discutiei despre variante de ocolire a Vaii Prahovei unde se vorbeste mult de acest drum, dar din pacate toate descrierile de acolo sunt pentru partea lui sudica. M-ar interesa din perspectiva turistica, vreau sa ajung in Pasul Predelus venind dinspre nord si de acolo drumetie pe vf Neamtului. Multumesc anticipat!
Deșteaptă-te române!

pasadia

In urma cu vreo 6-7 ani am fost ultima oară pe acolo. Cu un golf 5 Plus (deci garda destul de joasa) am pătruns până dincolo de mănăstirea care e in acea zona. Erau câteva șleauri la care trebuia să ai grijă, dar se putea trece. Nu am mers însă până la capătul zonei rurabile cu mașina, suspectez că această e cel puțin până aici - Municipiul Săcele
https://maps.app.goo.gl/qRcUz86dBBmje5KHA

O să întreb prietenii bicicliști daca ei știu mai multe, oarecum ar fi interesantă și pentru mine o astfel de tura.

vladb

^Eu am fost cazat anul trecut in doua randuri la Gentiana (treaba pe la barajul Sacele) si imi spuneau gazdele de acolo ca e "bun" drumul pana la Manastirea respectiva. Acuma dupa ce mi-au vazut masina (Citroen C-Elysee) au zis ca totusi mai bine fac o plimbare pe jos :lol: :lol: :lol:
Ca si recomandare, suna la pensiunile din zona (Gentiana, Fortul Doftanei, etc) si ei o sa iti dea cu siguranta detalii obiective.

supremealex

#2393
Quote from: areal51 on May 22, 2020, 11:37:39 AM
DN28B Botosani-Flamanzi nu poate fi rosu (adica rau) Galben e bun atata timp cat se merge cu 100kmh. E vreo suta de metri o alunecare la granita dintre judete de ani buni, dar asta nu e motiv de "rosu" o intarziere de 10 secunde.
Dincolo pe "judetean" Flamanzi - Prajeni (granita judete) si Plugari - Tiganasi e "nou" de albastru
E demonstrat stiintific ca pe masura ce cresti viteza denivelarile se "netezesc" si devin mai line; la 200 km/h putem trece drumul si cu verde. Lasand gluma deoparte, aderenta cauciucului scade cand salta drumul si odata cu ea si siguranta, ca sa nu mai spun ca e vorba si de o suprafata betonata (care prezinta in primul rand o aderenta mai scazuta decat asfaltul). Cat despre judeteanul prin Flamanzi s-a vorbit deja, nu are cum sa fie de albastru cand e vorba de o lucrare de mantuiala terminata in 2 saptamani cu marcaje care pe alocuri intr-un an s-au sters sau nici macar nu au fost trasate dupa turnarea noului covor asfaltic. Altele sunt judetenele din Botosani de albastru, dar nu sunt de importanta pentru harta de pe prima pagina.

Skynick

DN 22A Topolog - Tulcea -> albastru din aceasta primavara.

nasty

DN15 Bicaz-Poiana Largului, mai precis de la Bicaz la Motel Cristina ( debarcader) era terminat, deci de la debarcader-Poiana Largului e în continuare închis? Nu s-a asfaltat nimic?
Pe hartă nici nu mai apare ca fiind șantier!

Ionutz

In urma cu cateva zile am facut un drum Baia Mare - Zalau, si am constatat ca drumurile judetene ce compun acest traseu sunt in reabilitare, pe toata portiunea intre intersectia cu DN 1C, si pana la limita cu judetul SJ inainte de Cehu Silvaniei (Hideaga - Farcasa - Gardani - Arinis - pt cei din zona). Semafoare, decopertari pe suprafete mari, tot tacamul. Recomand evitarea traseului daca exista aceasta posibilitate. Avand in vedere ca este un traseu foarte important si circulat in jud. MM, am semnalat pe harta portiunea in lucru cu rosu-albastru,ca propunere la un eventual update la harta calitatii drumurilor. Pun si 2 poze de pe traseu din comuna Gardani.








In alta ordine de idei, a fost cineva recent pe portiunea semnalata ca fiind in reabilitare depe DN 76? (Stei - Varfurile - Ionesti)? Ce se mai stie de stadiul lucrarilor pe-acolo? Am  vazut pe google maps imagini din octombrie 2019, si erau portiuni importante asfaltate unde se putea circula ok, in special intre Stei si Varfurile. Doar pe Varfurile - Ionesti apareau utilaje, semafoare si drum rau.
Multumesc.


pasadia

Se circula mult mai bine intre Vârfurile și Ionești comparativ cu bucata Criștioru - Vârfurile (unde ai bucăți cu pământ, ingustate, etc...).

Hercule

#2398
DN1R, asa zisul Transursoaia, portiunea aproximativ intre Matisesti si Poiana Horea se poate retrograda la galben din verdele actual. Parcurs saptamana trecuta (dupa ce in 2018 era foarte bun) am fost neplacut surprins de multimea de zone cu asfalt zdrobit si infundari. Marcaje nici pomeneala.
Drumul judetean DJ103K desprins din el (Belis - Rasca - Dangau - Capus), desi nu apare pe harta calitatii, este chiar ok, de un galben verzui. Poate intereseaza pe cineva, este foarte pitoresc de parcurs fara graba.

Bucata rosie din DN75, dintre Campeni si Albac, se poate trece la galben. S-au mai facut reparatii si nu mai e asa praf ca inainte.
Deșteaptă-te române!

dragos76

DJ103K dacă e să fie pus pe hartă, l-aș lăsa la galben. Calitatea asfaltului e destul de bună, dar e incredibil de îngust. În plus, partea cea mai aiurea, e întreținerea vegetației de pe margini, care e inexistentă.