Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gsimon

#2130
care mai e starea DN17C ? in special zona dealul Stefanitei ? pe harta lui Vancouver vad ca sunt zone cu rosu, ori pe OSM e cu verde. Am observat ca nu e actualizata la zi cea a lui Vancouver, dar intrebarea mea e daca s-au facut ceva lucrari in ultimele luni, astfel incat starea drumului sa ajunga de la rosu la verde. Mersi ! :D

ovideatza

DJ213-212-211A pe relatia Viziru-DN2A nu mai sunt de albastru in totalitate. Recomand un Verde momentan. Din pacate daca nu se intervine anul viitor, dupa inghet dezghet, va fi de galben. Se vad zone unde va crapa.

DN2AHarsova ->Intersectia cu DJ mentionat mai sus si DN3B  - poate fi lejer retrogradat la VERDE. S-a valurit mai tare, suprafata nu mai are aceeasi calitate, etc.

DN21 Viziru - Braila - era in lucrari de intretinere: banuiesc ca au frezat si era asternut un strat de tratament, era mai plat, rugos. Oricum, nu era pana chiar la Braila, dar mare parte. Vedem dupa ce termina si aplica marcaje.

Pasajul peste CF de pe Centura Brailei era din nou in lucru cu semafor, in mijlocul zilei, cu cozi, seara pe la 7 nu mai lucra nimeni...

DN15D de putin dupa Podeni in directia spre Negresti e asfaltat, nu stiu pana unde, eu am luat-o spre Iasi pe DJ248. Dar arata si se simtea bine, ar trebui sa ajunga albastru. Poate colegii confirma pana unde anume. Deocamdata nu erau deloc marcaje. Nu prea cred insa ca se va uni deocamdata cu zona albastra spre Vaslui.


Schumy

@gsimon

Daca nu a fost nimeni pe acolo e greu de zis cum arata zona dealul Stefanitei dupa iarna asta. Anul trecut era bine de tot uzat cu terasamentul, fiind distrus pe margine in multe locuri.
In schimb, de la Salva la Telciu e probabil reabilitat in cea mai mare parte (anul trecut in toamna inca se lucra).

gsimon

#2133
Da tin minte si eu ca am prins ceva asfalt nou pe la Telciu, dar la Dealu Stefanitei pe urcari si curbe, era deteriorat bine asta-toamna, de asta sunt surpins cum de e marcat acum cu verde...

OFFTOPIC:
@schumy :-[
Eu sunt de la Cluj si am un motor de touring, cum pot lua legatura cu tine, ca mesaj privat aici nu pot da (cred ca nu am ceva drepturi). Poate iesim la ceva ture  :D

cristi5

Conform unui localnic din Telci, Dealul Stefanitei nu s-a stricat in iarna. Are denivelari dar nu gropi.

Schumy

#2135
Cineva destul de optimist a pus tot sectorul Salva - Moisei verde pe OSM. Eu zic ca e verde pana aproape de limita de judet.
Urmeaza sa-l parcurg in curand si vin cu un feedback.

gruiarew

DN68A și DN7, dacă interesează pe cineva:



Trafic de duminică la prânz.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Lichu

Stie cineva situatia drumului judetean DJ392 Amzacea - Pecineaga?
Din presa locala am aflat ca s-a refacut in 2011 dar s-a deteriorat nasol dupa 6 luni (probabil fundatia). Acum Consiliul Judetean Constanta se judeca cu firma constructoare, care bineinteles ca a intrat in faliment. Ma intereseaza situatia din teren. Multumiri

gsimon

Cateva observatii legate de drumurile din zona Clujlui as vrea sa adaug, rugand asfel colegii mai experimentati sa in OSM sa opereze modificarile in harti, cand timpul le permite  O:-)

1. DN 75, directia Cluj -> Campeni, de la intersectia cu drumul DJ103G (cel care vine din satul Cheia/Cheile Turzii), pana dupa primul pod peste Aries, l-as trece cu verde, lipsesc doar marcajele, fiind asfaltat complet de la intrare in Cornesti pana dupa pod.
Sugestia mea ar fi prelungit verdele pana dupa pod, daca nu chiar albastru :).
2. DJ107M pe raza comunitatilor Iara si Surduc, este de rosu dupa mine, marcaje lipsesc cu desavarsire si-n plus sunt cratere la propriu in unele zone (+ clasicele denivelari)
3. DJ107R, de la intersectia cu DJ107L pana la iesirea din Ciurila spre Cluj, a primit si el un strat nou complet de asfalt, lipsesc doar marcajele (verde, albastru?)
4. DJ103M Valcele - Aiton, actualmente necolorat, asfaltat complet si acesta recent, lipsesc marcajele. (albastru?)

akacrys

DN 15 Piatra Neamt-Bicaz, a fost proaspat reabilitat si largit, urmeaza marcajele, poate fi upgradat lejer la albastru  :D

dr4qul4

DN3C a fost recent asfaltat, insa nu si pe portiunea de 3-4 km care apartine de Municipiul Constanta. L-am trecut cu verde. Portiunea dinspre CT ramane cu rosu (e undeva intre galben si rosu).







Powered by API/PUM imgur uploader

Desi asfaltul este proaspat si marcajele sunt vizibile, nici spre Ovidiu nu e chiar de albastru: este cam ingust, iar acostamentele nu sunt peste tot la acelasi nivel cu asfaltul...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

gsimon

#2141
Video-urile de mai jos sunt postate pe facebook de un membru al comunitatii de soferi din Cluj, video-uri ce prezinta "plombarea" gropilor de DN75 la limita judetelor Cluj - Alba.  :gaah: :o

https://www.facebook.com/titix88/videos/10215103151036905/

https://www.facebook.com/titix88/videos/10215103151196909/

Later edit: poate era mai bine sa pun postarea asta pe topicul cu DN-uri  :-[

qew00

DN 6 - Timisoara - Biled - poate fi trecut la albastru.  Verde-> Albastru

Mai sunt doar foarte mici exceptii de cateva sute de metri unde ar fi cu verde.  Tronsonul Flextronics(iesire Timisoara) - Becicherecul Mic a fost reasflatat complet si este marcat corespunzator. Asta era portiunea cea mai nasoala cu multe gropi.

Iar portiunea Becicherecul Mic- Biled inca se tine bine, a fost reasfaltata acum un an jumate.

Ionutz

Va salut,

A fost cineva recent pe DN76 intre Vascau - Varfurile - Ionesti? In martie spuneau cei de la CNAIR ca incep lucrarile...si as vrea sa stiu cam care e sitatia si daca se poate circula cat de cat, daca sunt multe semafoare, etc. Mersi.

repyx

#2144
Ziua buna,
Cu scuzele de rigoare am o intrebare : pana la urma DN 18 [de la Iacobeni la Viseu] e refacut?
Am citit comunicate, articole de prin ziarele locale, am vazut poze, cristi5 anunta ca modifica culoarea...
Deci care e realitatea ? Pana acum vad ca a ramas la fel.
Nu de alta dar chiar pe acolo as vrea sa merg catre Maramures si nu prea as vrea sa fac cale intoarsa 20 de km si apoi sa ocolesc pe la Baia Mare.

Toate cele bune