Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

1. Asta cu potential turistic e amuzanta. Nu zic, am vazut ca pentru multa lume totul se rezuma la turism, aceasta adevarata Mecca a Romaniei (si in mod sigur a Brasov-ului), insa da-mi voie sa rad putin de notiune. Nu de alta, dar tare as vrea sa stiu cum se masoara acest potential. O fi existand si tensiune turistica, si rezistenta turistica, si altele asemenea?

2. Daca vorbim de "drum national cu un asemenea potential turistic" puteai sa te uiti la Rasnov - Bran. Ok, or mai fi aparut anul trecut cateva petice de asfalt bun, dar pe total e clar ca bucata asta are si potential mai mare si grad de dezagreabilitate mai mare.

3. Acelasi grad de dezagreabilitate il ofera si multe alte DN-uri, unele considerabil mai importante. De exemplu DN11 (Brasov - Onesti), care pacatuieste in exact aceleasi privinte (asfalt vechi, carpit si recarpit, podete distruse, etc...). Asa ca, daca ar fi bani si putirinta, as prefera sa se investeasca unde trebuie, nu unde e "potential turistic"

4. Si pentru dulce reaminitire, sa pomenim anul 2016 cand toate conducerile CNADNR-ului si DRDP-urilor isi propuneau sa faca lucrari in regie proprie dupa modelul fulminantului succes al reconstructiei A1 intre Saliste si Apoldu. Pe vremea aia DRDP-ul de Brasov trecuse in lista centura Fagaras si aceasta bucata de DN. Fagaras-ul tot prin centru il strabati, prin urmare, cred eu, DN73A va arata la fel mult timp de acum incolo.

ps: pentru autoritatile locale si parlamentari acest drum nu conteaza - in Poiana Marului ajungi din Zarnesti, si sunt doar 5 km de drum mai prost (chit ca bucata aia e chiar bunicica), inspre Sinca ajungi dinspre Persani sau Sercaia, pe DN1. Aproape nimeni nu foloseste sectorul dintre Poiana Marului si Sinca, deci...

Granata06


vladb

Ma poate ajuta cineva cu un update rapid asupra starii DN16 intre Apahida si Reghin. Am de facut un drum Cluj Napoca - Targu Neamt si asta ar fi ruta sugerata de Waze. Totusi, zonele rosii de pe harta ma cam sperie...

Hercule

Ce tine de judetul Cluj (Apahida-Camaras) e bun, in jud Mures (Silivas-Craiesti) e petecit rau. Mai departe spre Reghin nu am fost, dar pe aceeasi logica presupun ca e rau si acolo. Merita sa mergi pe acolo doar daca vrei sa vezi peisaje noi, pentru economie de timp/benzina nu merita.
Deșteaptă-te române!

dragos76

Am fost pe acolo la sf lui ianuarie. Concluzia: nu merge pe acolo, mai bine pe la Mureș până la reghin, mai ales că ai și un pic de A3 ce te ajută :). Traversarea Tg Mureșului nu e chiar așa de lentă, și în rest ai drum bun, din toate aspectele: calitatea asfaltului, marcaje, gemotria drumului.

CataOT

Ma puteti ajuta cu un update pentru DN 57 intre Orsova si Moldova Veche ? Am vazut in urma cautarilor ca prima parte dinspre Orsova ar fi fost reabilitata recent si restul este in curs de reabilitare / urmeaza acest lucru ? Multumesc mult.

Drive_140

1. Ungheni (MD) are varianta de ocolire (drum nou)
2. DN 56 (Calafat - Craiova) are "un profil de autostrada" deja in sens de calitate, puteti face 100% albastru
3. Dn 68A (Marginea - Holdea) sigur transforma in ceva violet "extrem de rau" :(

nasty

#2107
Trec în luna august pe DN18 Iacobeni-Cârlibaba, cred că vreo 20 km.
Se lucrează în zonă? Sunt șanse să mai asfalteze ceva? Că vad că e singura porțiune spre Maramureș cu ROȘU!

Cu mulțumiri!

Mulțumesc pt răspuns!
Din tabel se deduce că sunt restanțe la plăti de 20% față de ce e executat și cum nimeni nu confirmă că se lucrează, coroborat și cu împrumuturile continue ale statului - nu se vor face plăți - lucrările nu vor avansa.
Termenul se duce după vara 2020...așteptând și o minune.

RobertH

#2108


Sursa


LE: Sectorul de drum a fost pus corect de cristi5 cu REHAB dar cineva a modicat. Am sa schimb la loc .

gsimon

#2109
De 1 mai am fost pana la Ciocanesti, venind din directia Iacobeni, asta insemnand 6 km portiune in care asfaltul lipseste cu desavarsire. De la muzeul oualor din Ciocanesti ceva incepe asfalt, dar nu stiu cat tine, pentru ca muzeul era la mine punctul terminus. 
Pe portiunea de 6km era ceva urma de santier la podete (terminate doar pe-o banda), cealalta jumatate se turna beton (unele cofrate, alte decofrate). Santuri de laterale de colectare a apei din beton in mare parte finalizate.
Piatra batatorita in rest, poti merge cu a doua, sau cu 1-a daca tii la masina si mai arunci cate un ochi la peisaj si versanti defrisati.

mircea

Pe DN68A am trecut duminică ultima dată iar roșul de pe hartă, pe secțiunea Margina-Ohaba e dat cam ușor. Cred că galbenul e culoarea potrivită.  Iar pe porțiunea galbenă s-a mai așezat ceva strat de uzură nou în locurile în care erau probleme. După trasarea marcajelor se poate trece pe verde.
@drive140 violet e lipsă asfalt combinat cu gropi prin care treci cu 1-a la relanti. Am trecut cu 70 pe acolo, fără să mă grăbesc și nu am simțit că-mi clănțăne dinții în gură. Am mari dubii că s-a spart în ultimul hal în doar 6 zile.

Schumy

#2111
@CataOT

Saptamana trecuta l-am parcurs. Iesirea din Orsova e inca destul de rea (galben). Dupa iesirea din localitaet, pana in Eselnita e asfalt nou (albastru). Eselnita - Dubova - Svinita e per total bun, dar sunt zone cu denivelari sau cu multe petice (limita inferioara a verdelui, dar n-as zice chiar galben). Sectorul Svinita - Coronini are un strat de uzura invechit si foarte rugos, dar l-am parcurs ok si cu o masina cu suspensii rigide (e undeva intre galben si verde). Coronini - Moldova Noua este ok (verde).

Drive_140

#2112
@mircea

Am trecut noapte in coloana, cred am cazut in fiecare groapa. In final au apărut probleme minore cu masina.

n_negrusier@yahoo.com

PaulD are dreptate in legatura cu DN17D. Nasaud - Sangeorz Bai. Este reabilitat complet, poate fi marcat cu albastru.
La fel poate fi marcat cu albastru si DN17C orasul Bistrita - orasul Nasaud fiindca este realibitat complet.
Am trecut pe acolo de vreo 10 ori in ultimele luni.

user201

Are cineva idee cum se prezintă drumurile județene DJ 107 și DJ 142B pe ruta Blaj-Jidvei-Bazna, că pe Street view arată decent?