Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Xenos

#1770
Azi am venit dinspre Covasna și mi-am muncit creierii cum să evit clasica aglomerație dinspre Predeal spre Bușteni unde era roșu pe gps preț de vreo 10 km deci ca. 2 ore  >:( nu mai deschid subiectul autostrăzii sau al centurilor Bușteni și Comarnic, e fără sens.
Am luat-o pe Valea Buzăului, foarte frumoase peisaje, șoseaua într-o stare în general decentă, poate mai puțin în zona Barajului Siriului, însă nu se poate merge repede.

După Pătârlagele, la Cislău, am luat-o la dreapta pe DJ 102 C, direcția Urlați - Albești-Paleologu, Gherghița - A 3.
După vreo 2 km "drumul" devine efectiv unul forestier, e drept decent pentru un drum forestier propriu-zis, pentru ca. 6 - 8 km destul de dificil de parcurs, sunt pietre destul de mari și trebuie atenție (oricum nu se poate numi drum județean). De la intersecția cu jud. Prahova drumul devine decent (dar îngust și foarte cotit) și se poate merge cu 50 - 60 km/h spre Albești-Paleologu. Din ce am remarcat în zona intersecției cu E 577, mulți șoferi folosesc varianta DN 1 D spre Urziceni și apoi dreapta pe DJ 100 B spre Gherghița pentru a intra în autostradă fără a mai ajunge pe centura Ploieștiului.

Așadar, DJ 102 C violet (drum foarte rău) până la limita județelor Buzău și Prahova, înainte de Sângeru, iar de acolo galben până la Albești-Paleologu, verde pe DN 1 D și din nou galben pe DJ 100 B (drum bine asfaltat, dar îngust și prost marcat).


ovideatza

#1771
DJ 248 intersectia cu VO Iasi si pana la Podeni poate fi retrogradat, chiar de la verdele care apare acum pe harta.

Marcaje sterse, incepe sa se deniveleze.
Calitatea a lipsit cu desavarsire la aceasta lucrare.
Noaptea nu cred ca e placut.

Mai lipsesc gropile...

Lichu

Salutare,
Stie cineva in ce stadiu mai este DN6 de la Rosiori la Caracal? Se lucreaza?
S-a dat in folosinta ocolitoarea prin sud a Caracalului! E de albastru.

Mersul trenurilor

Au inceput asfaltarea Roman-Negresti-Vaslui, cred ca o sa fie gata tot in cateva zile toarna asfalt direct peste vechiul drum plin de gropi nu stiu cat de buna e ideea dar stratul e destul de bun (azi e complet asfaltat de la iesire din Roman pana prin Poienari ). Per total ar fi un galben in loc de rosu cum a fost(nu mai e impracticabil cum era). Dar in cateva zile e gata ca se toarna foarte mult asfalt si repede. DN15D

Allex

Sunt curios daca se va turna asfalt si la padure. Acolo e adevarata buba. Plus ca fara un minim de consolidari in zona asfaltul ala va pleca dupa prima iarna.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Mersul trenurilor

Pai este turnat azi am fost in padure tot pana in Roman e super, perfect plat, nu sunt inca si marcajele.

Deci, de la podul cu siret pana la iesire din padure (9.7 km) e asfaltat pe ambele parti, perfect plat tot, dupa de la iesire din padure pana prin poienar (@5km) se asfalta doar un sens probabil maine se apuca si pe celalalt, si s-au mai apucat asa mai partial si chiar facut o alta bucata la granita cu judet tot asa vreo 4 km. Am si filmare dar nu cred ca e necesar doar nu e vorba de o autostrada :)

dr4qul4

Au pus asfalt direct peste cel vechi? Sau au frezat uzura veche?
Ideal ar fi fost sa faca o reciclare in situ ca tot si-au luat ustensile.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Mersul trenurilor

Nu a frezat nimic a dat cu matura a pus ceva lichid si direct asfalt, peste gropi, peste tot.. sau poate o fi astupat gropile cu pietre.. nu am vazut chiar in detaliu 100% 


Cred ca a frezat pe unde erau damburi mari sau ceva de genul ca de iesit a iesit frumos si drept.

Mersul trenurilor

Si poze legate de DN15D postate de CNAIR


StefanD

Salutare !

Îmi poate spune cineva daca DN18 este practicabil între Moise și DN17(Iacobeni) ?

Mulțumesc!

manead

Salut,
Cum se mai prezinta drumul spre Bran - Moeciu prin Mioveni - Campulung?
Stiam ca acu ceva timp era cu semafoare.

Thx,
Dan.

dumbravaandrei

Brasov-Rasnov de verde (asfalt nou prin Cristian), se circula la semafor (trasa de 3 minute) intre Rasnov si Tohan, din Bran pana la intrare in Campulung un galben spre verde (lipsesc marcaje, drum de munte - dar daca vii pe zi ai un peisaj mirific tot traseul), intrarea in Campulung cam de galben spre Rosu, mai ales daca faci stanga spre Targoviste.

manead

Quote from: dumbravaandrei on June 12, 2018, 09:48:03 AM
... din Bran pana la intrare in Campulung un galben spre verde (lipsesc marcaje, drum de munte - dar daca vii pe zi ai un peisaj mirific tot traseul), intrarea in Campulung cam de galben spre Rosu, mai ales daca faci stanga spre Targoviste.

Daa.. stiu ca drumul este super frumos.
Tocmai din acest motiv l-am ales in detrimentul lui DN1. Vreau sa merg vineri, peste 2 saptamani.
Ma gandeam sa o iau asa:

https://goo.gl/maps/Ygx4i4VMf9H2

Semafoarele nu ma deranjeaza f tare. Numai sa nu fie gropi

Thx,
Dan

dumbravaandrei

A.. e ok, nu te intersectezi cu semafoarele, mergi lin. Cum vii tu, nu ajungi in Tohan. Daca tot ajungi in zona si vrei peisaje frumoase, fa o excursie si pana in Plaiul Foii.

salman rushdie

Quote from: Lichu on May 31, 2018, 12:58:34 PM
Salutare,
Stie cineva in ce stadiu mai este DN6 de la Rosiori la Caracal? Se lucreaza?
S-a dat in folosinta ocolitoarea prin sud a Caracalului! E de albastru.
Salut!
De la carpeala de anul trecut nu s-a mai facut nimic. Se poate circula cat de cat ok, chiar azi am mers pe el pana la Daneasa! E de galben!