Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Light


KSP

#1621
Astazi am observat 2 foreze langa autostrada (directia Gilau-Turda) pentru viitoarea bretea Gilau-Tureni. Posibil ca forau piloti pentru un zid de sprijin.

AlexC





Powered by API/PUM imgur uploader

filmat astazi, 10.03.2024

Filmul pe Youtube

Spor!

AlexC





Powered by API/PUM imgur uploader

filmat astazi, 17.03.2024

Filmul pe Youtube

Spor!

ijwtsh

Multumim de filmare!

Intrebare: care e solutia aici? Ochiometric nu pare sa-ncapa drunmul printre piloni, sau?





Powered by API/PUM imgur uploader

reed

Iar aici pare-se că vor face pila mediană.




AlexC

Foreza aia e departe de axul drumului, nu este in linie cu captele supratraversării. Am si o filmare de a lungul DJ 85.

gruia88

^^^ Latimea drumului express are 22m iar acele grinzi au probabil 40m ,ce se vede acum decoperatat cu tot este toata platforma drumului dar drumul efectiv este mai ingust si o sa incapa.


alexV

Nu prea misca la relocarile de linii electrice aeriene (asa numitele LEA). Care blocheaza 5 picioare de pod la viaductul mare, unde nici forezele nu au sapat inca.

Se vede ca au cativa stalpi noi de medie tensiune mai pe lateralul culoarului, spre DN. Greu de tras concluzii daca au inceput relocarile.

Stalpii de inalta tensiune nu par sa incurce prea mult deocamdata, dar cu siguranta trebuie relocari si aici, fiindca trebuie sa fie balizati (vopsiti rosu alb).

Dimex a mentionat ca relocarile electrice afecteaza cash-flow-ul santierelor, fiindca antreprenorul trebuie sa blocheze dublul banilor la inceput: o data valoarea intregii lucrari depusa garantie la Electrica, si apoi inca o data suma platita unei firme specializate sa faca lucrarea propriu-zisa, urmand ca la final sa deconteze la CNAIR, si totodata sa deblocheze garantia de la Electrica.

pasadia

Electrica cere garantie pentru lucrare desi tot ea impune o lista de firme specializate / acreditate care sa faca lucrarea? Chiar ar fi o porcarie un asemenea comportament.

Konter

Pe șantierul Drumului Expres care va asigura legătura dintre A3 și DN1 (Tureni, județul Cluj) mobilizarea constructorului Dimex 2000 este bună, după cum apreciază directorul general al CNAIR, Cristian Pistol.
Dimex 2000 Company SRL este liderul asocierii de constructori români și spanioli care în prezent lucrează pe acest șantier la terasamente, consolidări, poduri și pasaje, precum și la relocarea unor rețele de utilități.
Lucrările au ajuns acum la un stadiu fizic de 14,15%, finalizarea acestora fiind prevăzută pentru anul viitor.

https://arenaconstruct.ro/constructorul-dimex-2000-este-bine-mobilizat-pe-santierul-legaturii-a3-dn1-tureni-cluj/

caveman

@pasadia Electrica nu impune o lista de firme, ei doar avizeaza si receptioneaza, iar firmele autorizate de ANRE se ocupa de executie.

Am mutat si eu recent un stalp pe proprietate privata si am avut de ales o firma autorizata ANRE, e piata concurentiala.

Toate firmele din Turda/Cluj mi-au cerut plata in avans. Din pacate e ceva normal -- orice antreprenor prudent cere plata in avans in Romania.

E foarte multa birocratie si mi-se-rupism, a durat peste 6 luni un proiect banal de mutat stalp la limita proprietatii.
In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

ncb

#1632
Filmare de la On The Road AK - Lucrari pe santier intre Autostrada Transilvania A3 si DN1 la Drumul Expres DEx 4 la Tureni Jud Cluj, 19.03.2024


L.E.: Drum Expres DEx 4 - Legatura Autostrada Transilvania A3 - DN1 Tureni , Cluj Filmare completa , DIMEX, 19.03.2024


Cetatean

Bun progres si la structuri si la terasamente. Probabil intr-o luna,doua vor incepe sa toarne. Vad ceva emulsie/asflat,la o bretea.
Radio sant zice ca vor sa termine anul asta.
Urmarim,mai intreb si eu oamenii de pe zona.

Hercule

In 2 luni nu vor turna altceva decat beton la structuri.
(si eventual ceva in pahare...  :lol: )
Deșteaptă-te române!