Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

GDPR

^^Am discutat de multe ori ca PMB ar fi trebuit sa se coordoneze cu MT in privinta finalizarii A3: largire FdG deja terminata, pasaj denivelat peste M800 in colaborare cu Primaria Voluntari, pasaj Doamna Ghica-Colentina, pasaj Delfinului. In afara de promisiuni, nimic.

voicul

A punctat foarte bine @dr4qul4 si ideea e ca orice s-ar alege acolo si orice s-ar face, esti mult, mult in B.
FDG, pe 4 benzi, nu prea o sa ajute mult daca treci printr-un semafor/giratoriu.

S-a zis de vreo ora cand se va veni pentru receptie?
Eu astept momentul asta de 2 ani de cand s-au terminat bretele spre Popasului. 2 ani ...

horatiu.cosma

^
Și când te gândești că de atunci se putea da drumul măcar până în Popasului, dar nu a vrut Pandele... Mâine pe la 12 e așteptată comisia de alunecat pe gresie, deci probabil pe la 14-15 se va deschide.

GDPR

Atata vreme cat mai erau de facut lucrari la rampa dinspre DNCB nu se putea deschide in conditii de siguranta.

panda_no 5

#19129
Am trecut acum pe str Petricani si str Popasului.
Lumina este aprinsa deja pe A3.
Nu am putut sa imi dau seama daca pina in Centura sau doar intre Popasului si Gherghitei.
Pe ultimii  km nu arata deloc spectaculos.
Pare o lumina slaba.
Departe rau de iluminarea de pe centura Arad de exemplu.
La Arad se vede centura de la km.
Aici la intrarea in Bucuresti lampile se vad ca niste luminite slabe prin camp.
Pe pasaje arata un pic mai spectaculos.

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on December 13, 2018, 06:21:22 PM
Mâine pe la 12 e așteptată comisia de alunecat pe gresie, deci probabil pe la 14-15 se va deschide.
Pai sa vina si comisia de "nu e LED-uri" si comisia de "nu e apa in CIC", si vorbim pe urma...

PS
Dar comisia "nu este CIC de loc" cand vine ?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

roadrunner

Quote from: Dominik on December 13, 2018, 04:25:33 PM
Sunt curios cum va arata noaptea aceasta autostrada urbana ?... sper ca vor aprinde lumina pe toti cei 6 km....pe A1, bypass Arad arata foarte frumos noaptea.
eu am inumarat peste 200 de spoturi luminoase doar intre glucozei si popasului.
Deci vreo 20 kW
sa speram ca nu pica curentul in pipera cand dau drumu la lumini  :D

GDPR

Pana la urma se deschide si nodul de la Moara Vlasiei?

voicul

Asta e mai interesant:
""Noi ne-am pregătit, putem să spunem că am luat-o puțin înainte, am și mers pe lucrare, am făcut studiul geo, am făcut ridicări topo, pentru că semnarea contractului era o certitudine și am demarat. Deja ne pregătim pentru instalarea utilajelor și a echipamentelor acolo", a anunțat Beniamin Rus, patronul firmei constructoare."

Restul detalii cunoscute:
https://www.digi24.ro/regional/digi24-oradea/contract-semnat-pentru-535-de-kilometri-de-autostrada-va-fi-construita-langa-granita-cu-ungaria-1048495

"Această construcție presupune realizarea unui nod rutier, respectiv nodul Biharia, cu cinci bretele și trei pasaje. În apropierea acestui nod rutier se traversează calea ferată Oradea-Satu Mare"

Sa inteleg ca nodul cu A11 va fi facut ulterior? Sa o sa fie 2 noduri unul langa altul?

horatiu.cosma

Pentru nodul cu drumul expres de conectare a centurii Oradea la A3 (sau A11, cum îi spui tu) abia s-a finalizat SF-ul. Se va face cândva, în viitor.

Ionut

@adrian rosca

Teoretic da, se deschide inclusiv nodul Moara Vlasiei. O sa verificam maine.

panda_no 5

#19136
@roadrunner

Oricum astazi a fost o pana serioasa de curent in Pipera, :lol: :lol:
Undeva intre orele 13 - 14, Moise Guran - Europa FM - a ramas fara telefoanele emisiunii.

Dominik

https://www.digi24.ro/regional/digi24-oradea/contract-semnat-pentru-535-de-kilometri-de-autostrada-va-fi-construita-langa-granita-cu-ungaria-1048495

Se mai spune in acest articol: ''Vineri ar putea fi semnat contractul pentru segmentul de 28 de kilometri între Chiribiș și Biharia, câștigat de aceeași firmă. Condiția este ca rezultatul licitației să nu fie contestat din nou de firma austrică Strabag''
Au termen pana in 14 Decembrie sa conteste decizia cei de la Strabag ?
You're in Steelers Country

adiarc

#19138
de cel putin 2 ani  nu am mai fost la Tg.Mures pe Tarnaveni-Iernut,dar acum cu A3 deschis m-as duce numai pe aici.Cum mai e drumul intre Tarnaveni-Iernut?Mersi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

^^ Legat de lotul 2, Chiribis-Biharia, v-am tot zis ca se sta dupa CAB (Curtea de Apel). Strabag a contestat DEJA, deci va mai dura. Dezinformari, manipulari, neintelegerea procedurilor birocratice si juridice... greu, greu, foarte greu. Si recent, la grupul de lucru de saptamana trecuta, cei de la CNAIR au declarat oficial asta, ca se asteapta decizia finala de la CAB pentru lotul 2...