Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Vlad27

S-a depus contestatie pe lotul biharia-chiribis?

horatiu.cosma

De o lună, subiect larg dezbătut la momentul ăla pe forum. Nu îmi e foarte clar dacă tu faci trolling prin toate postările astea, sau e altceva.

raulbogdan23

Obiectiv: Autostrada A3 Chețani - Câmpia Turzii - lotul filmat complet
Data filmare: 18.07.2023
Constructor: STRABAG & GEIGER



Enjoy!

stangabriel

#32673
Multumim pentru filmarea din sensul invers imaginilor traditionale de pe acest Lot.

Imi pare cel mai curat santier, un balet de masini si utilaje.
Am vazut ca au deviat pe o singura deschidere raul Aries , spre Turda. Urmeaza grinzile, ma gandesc.

ivladbogdan

Se aude prin targ ca undeva pe saptamana viitoare apar si primele grinzi la Campia.

raulbogdan23

Quote from: stangabriel on July 19, 2023, 04:51:09 PMMultumim pentru filmarea din sensul invers imaginilor traditionale de pe acest Lot.

Incerc ca la fiecare filmare sa am soarele in spatele dronei pentru a putea avea lumina mai buna si pentru a vedea alte detalii care daca s-ar filma in sens invers nu s-ar vedea asa bine.

A fost foarte greu de filmat de aceasta data, vant 14-16 km/h dinspre Nord, temperatura 32-34 de grade C. Am petrecut peste 3 ore in santier, terasamentul pe unele portiuni ajunge si la 2m+ inaltime.

mirceaeliade

@raulbogdan23  Cred ca ar merita insistat putin la lasajul de la Luna.  Pare sa fie singurul punct unde inca nu se lucreaza intens, si s-ar putea sa fie cel care decide data deschiderii intregului lot.  Nu mi-e clar cat de repede pot sa toarne placile de sustinere laterale la urcarile pe pasaj, si dupa aia sa mai si taseze si sa astepte dupa tasare pentru acele lucrari.

rocklee

Vezi daca nu ai masina de teren... 8)  Ți-am zis eu să-ți iei un SUV sa te poti urca pe terasmente si sa fugi dupa drona ... :lol:

pentium10

vizioneaza filmulele lui de 5 ori si lasa reclamele sa curga, sa faca rost de $$$ pentru SUV
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

raulbogdan23

#32679
@mirceaeliade

Momentan se misca anemic acolo, se asteapta dupa prelungirea devierii pe sensul Luna - Campia Turzii. Placi avem doar la inceputul urcarii pe pasaj, in rest vor fi biscuiti.


SergiuSerj

Am trecut ieri pe la Campia Turzi (Luna), iar devierea dinpre MS -> Cluj a fost mutata mult mai inainte tocmai pentru a lucra mai bine la rampe.

mirceaeliade

Pai pentru "orasul Comarnic" s-au gasit bani pentru multi kilometri de tuneluri in timp ce albia Prahovei pare goala, e de asteptat ca si altii sa ceara la fel.

dumbravaandrei

inceteaza cu idiotenia unei autostrazi pe o vale de munte care are deschidere sub 300m. La Valea lui Neag deschiderea vaii e de sub 150m (ochiometric, nici 120 nu are). Dupa cascada Posadei n-ai nici 30m deschidere.
Pui capac vaii sau cum naiba crezi ca o sa construiesti acolo?

Cat despre Castelul Cantacuzino, e ok ca se face presiune pentru tunel (la stadiul de carioca se poate obtine orice), dar sa vorbesti de Busteni ca buricul turismului din Romania, e cam mult.

naivu

Nu știu cum se face dar la proiectul Vinci tunelul de la Bușteni nu ieșea înainte de castelul Cantacuzino iar Comarnic se putea traversa doar cu 2km de tunel în loc de 5! Aveam traseul optim mură-n gură, nu trebuia decât ajustat cu ceea ce a mai apărut pe teren; nici asta nu pare să fim în stare!