News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

perfidus

Quote from: NGC on April 17, 2018, 10:31:38 PM
Da, stiu de topicul de multimodal, dar mesajul de azi era in alt topic. In fine, o sa scriu acolo la multimodal.

Mersi NGC eu intrebasem pe un topic despre termene si promisiuni nerespectate la proiectele CF. Am gasit si eu topicul la multimodal, dar as mai avea o observatie: licitatia nu apare deloc in sinteza. Apare doar cea anulata in 2016.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

carutasul

Apropo Ionuț, dacă mai ajungi prin zonă ( nu cred că e chiar așa de mare interesul pe centura Mihăilești, dată fiind situația) te rog să apelezi pentru sprijin logistic ( măcar refilling cu cafea  dacă nu ai nevoie de altceva  :) ) n-am eu prea mult timp liber dar dacă se poate, cu plăcere .
Poate se întâmplă ceva cu A0, că atunci cred că ne împrietenim :)

Ionut

Multumesc pentru sprijinul logistic! :) Vine A0 dar nu prea curând. Poate prin 2019 sa vedem ceva în teren.

carutasul

Eu nu am de gând să mă mut :)

voicul

Asa sa fie!

CELULĂ de CRIZĂ permanentă pentru deblocarea proiectelor de autostradă

În România nu se pot construi autostrăzi din cauza urmelor de urs, liliecii din anumite peşteri, broaşte, şerpi, reptile şi stupi de albine. Mai mult, mutarea stâlpilor de curent aflaţi pe aliamentul unui segment de autostradă sau şosea de centură durează câteva luni.

Autostrada Lugoj-Deva a fost blocată mai bine de trei ani de câţiva lilieci aflaţi într-o peşteră. Proiectul celei mai aşteptate autostrăzi din România, Piteşti-Sibiu s-a împotmolit din cauza anumitor specii de reptile, amfibieni şi păsări. Centura Caracal, unde s-au cheltuit 10 milioane de euro, nu se poate inaugura pentru că a fost construită prea aproape de stâlpii de curent. Acestea sunt doar trei exemple de lucrări de infrastructură rutietă blocate sau amânate din motive halucinante.

Pentru deblocarea acestor proiecte, reducerea birocraţiei şi simplificarea procedurilor, Guvernul a aprobat, în şedinţa de săptămâna trecută un memorandum privind unele măsuri de eficientizare a comunicării dintre persoanele responsabile cu implementarea proiectelor aferente infrastructurii de transport de interes naţional şi reprezentanţii ministerelor/autorităţilor/agenţiilor publice care au rol de avizator sau rol decizional în realizarea unor acţiuni din procesul de implementare a proiectelor.

Conform acestui document aprobat în şedinţa de guvern de săptămâna trecută, şapte ministere, la nivel de secretar de stat, sunt implicate în formarea acestei unităţi: Ministerul Transporturilor, Ministerul Finanţelor, Ministerul Afecerilor Interne, Ministerul Energiei, Ministerul Apelor şi Pădurilor, Ministerul Culturii şi Ministerul Mediului. Această structură va funcţiona în subordinea Guvernului şi răspunde de monitorizarea şi deblocarea marilor proiecte.

,,Persoanele responsabile cu implementarea proiectelor aferente infrastructurii de transport de interes naţional şi reprezentanţii ministerelor/autorităţilor/agenţiilor publice care au rol de avizator sau rol decizional în realizarea unor acţiuni din procesul de implementare a proiectelor se întâlnesc de fiecare dată când există anumite probleme şi blocaje. Nu trebuie aşteptat câteva luni pentru mutarea unui stâlp de curent. Această procedură trebuie să dureze 48 de ore", conform unor surse guvernamentale.

http://www.capital.ro/celula-de-criza-permanenta-pentru-deblocarea-proiectelor-de-autos.html

Ionut

Ei hai sa o vad si pe-asta. Rezolvarea relocarii unui stalp (chiar strict birocratic) in 48 de ore. :) Dar ideea e buna, in esenta, sper sa si aplice. Si noi ii tot stresam cu asta de ani de zile. Sa se puna naibii la aceeasi masa si sa discute ca oamenii, nu sa stea jdemii de zile dupa o hartie!!! Poate, poate, poate in ceasul al 12-lea sa faca exact ceea ce trebuie si sa nu mai gaseasca scuze stupide.

perfidus

Depinde pe cine vor delega de la fiecare minister in aceasta structura. Daca sunt toti capete tari nu se vor vedea rezultate. Toti au regulamente si propriile norme de aplicat. Interesant ar fi sa se incerce armonizarea acestor reglementari atunci cand fiecare are dreptate in felul lui dar pe ansamblu nu se poate lua o decizie.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat


rocklee

o imagine pentru natura 2000....va place domnilor cum arata lunca muresului 



Powered by API/PUM imgur uploader

alin2pas

Quote from: Ionut on April 19, 2018, 12:48:55 PM
Ei hai sa o vad si pe-asta. Rezolvarea relocarii unui stalp (chiar strict birocratic) in 48 de ore. :) Dar ideea e buna, in esenta, sper sa si aplice. Si noi ii tot stresam cu asta de ani de zile. Sa se puna naibii la aceeasi masa si sa discute ca oamenii, nu sa stea jdemii de zile dupa o hartie!!! Poate, poate, poate in ceasul al 12-lea sa faca exact ceea ce trebuie si sa nu mai gaseasca scuze stupide.
Solutia ar fi sa fie numita pentru rezolvarea fiecarei astfel de probleme cate o persoana, care sa raspunda cu postul sau. In 6 luni, cava s-ar rezolva: sau vom vedea ca se misca ceva in teren, sau se va realiza restructurarea CNAIR si a ministerelor.

KenyaSong

Quote from: NGC on April 19, 2018, 09:38:45 PM
Caietul de sarcini il gasiti timp de 7 zile aici.

La un moment dat te întrebai cum să le faci disponibile pentru mai mult timp. Cred că un cont gratuit dropbox sau google drive are rezolva problema permanent. Linkurile nu expiră acolo, dar în cazul ăsta cineva trebuie să facă un cont. Eventual NGC sau API ?

În orice caz, mulţumesc!

Kidu

#10301
^^^

Nu cred ca sunt vinovati cei de la Natura 2000 pentru faptul ca lumea e lipsita de educatie si murdareste totul in cale. Pana la urma urmei Lunca Muresului este a tuturor nu doar a celor de la Natura 2000 si nu cred ca ei trebuie sa curete dupa toti bipezii.

voicul

Ce stirea mea e asta;
"Site-ul Companiei de drumuri, compromis de un atac cibernetic"

Sa puna si ca vantul, apa si zapada ataca la greu, in fiecare an, constant si fara mila soselele pe care le adminstreaza.

CNAIR este atacata din toate partile !!!

Ionut

Vezi ca se discuta pe threadul dedicat CNAIR. :)

grig73

Am nevoie de ajutorul vostru : cum pot afla daca o masina cu numere rosii are RCA? In baza de date nu apare