Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

Ramsil

Eu am zis ca nu este un mare avantaj deschiderea acestui segment ținând cont ca în perioada imediat următoare  cu siguranță ar fi tot lotul deschis.
Și da eu de fiecare data am circulat foarte ok prin Colonești.
Hai sa avem randare sa fie gata cu totul.
Cred ca nu s-a luat în discuție de la bun început o deschidere parțială, altfel nu se mai stresau atât de mult sa finalizeze pasajul de la Jitaru.

Ramsil


pest1969

Orice deschidere e utila. Chiar daca ocoleste o singura localitate. Sa nu uitam ca cei mai afectati de traficul mare sunt cei din localitatile tranzitate.

vm75

Multumim pentru filmare, @p_mrs.
Daca nu ingheata pamantul la Jitaru inainte sa asfalteze, eu as vedea mai degraba o deschidere Valea Mare - Negreni pe 22.12 spre seara si Negreni-Colonesti pe 29.12. Marcajele se cam termină saptamana asta, ramane doar parapetele. Parcarile sigur nu se vor deschide, nu cred ca au licitat serviciile de paza si curatenie impreuna cu T2.
 

RobertH

Recunosc, am crezut ca faceti misto ca aia va fi descarcarea din autostrada dar se pare ca nu. In fine, am pus si pe harta sa se vada.

dr4qul4

#9035
Asta e forum serios. Nu facem misto decat in parcare.
CNAIR ne ia misto. Intrare in DX la 90120 de grade, si dubla? Iesirea e mai OK,  la 90, dar macar ai 4 benzi sa faci virajul. Dar la intrare esti pe un amarat de comunal ingust.

Sper macar sa puna "bidoanele" cu grija, ca sa poata tirurile sa taie curba si sa se incadreze pe B2 la intrare. Si putin ami mult asfalt la intersectia DC7 nou cu vechi.

Dar parca vad ca vor continu misto-ul si ne pun sa intram pe B1
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Vlad94

Și eu am observat că intrarea e cam chinuită, mai ales pentru camioane/tiruri. Sunt curios dacă va fi la fel de complicată ca și intrarea pe A1 de la Margina. Bucata nouă din DC7 va fi cu dublu sens, dar pare cam îngustă. De asemenea, sunt curios dacă vor permite virajul stânga de pe pasaj pe DC7.

oneLess

#9037
^^ Sunt două unghiuri ascuțite la 45 de grade la intrarea pe DEx12.

@RobertH, mulțumim pentru corecția hărții.

Te mai rugasem și de o recalibrare a traseului T4. S-au mai schimbat lucruri cu
Autorizatie nr. 64 / 13 oct 2023 ("Tronson 4, km 89+300 – km 121+280, inclusiv nod rutier Cătanele și drum de legătură – Etapa a II-a" aferente obiectivului de investiție "Drum Expres Craiova – Pitești și legăturile la drumurile existente")

Se mută focusul acolo!  :)

LE: Asta au mai îndulcit-o puțin. Pe cealaltă nu a filmat-o Marius.


Giratoriul cu diametrul zero.



Ramsil

#9038
Am fost acolo și pot spune ca intrarea din DC7 Nou pe fostul DC 7 vechi era foarte îngustă pentru camioane( poate au mai lărgit-o de atunci) după sa între pe expres la fel foarte strâns la. Unghi sbuc 90 grade. Au complicat lucrurile ca sa se folosească drumul vechi fără sa mai facă exproprieri pentru alt traseu.
O soluție temporara tare ciudata.

SniperGuy

Poate accesul dinspre Pitesti spre Craiova, la Colonesti va fi interzis vehiculelor avand masa mai mare de 3.5 sau 7.5 tone, acestea putand sa intre pe DEx la Negreni? Nici eu nu imi dau seama cum vor aborda TIR-urile acele 3 viraje in ac de par.

gruia88

Avem si noi soferi profesionisti pe forum? Sa ne zica cum o sa abordeze aceste viraje, probabil in larg cu multe injuraturi :) .

Ramsil

O sa lase și camioane sa între ca altfel nu puneau stratul de asfalt de 30cm. Am ramas surprins cât de gros e stratul pus pe acea porțiune.
Șoferii de camion care vin de la Pitești la Craiova vor avea de executat 3 viraje foarte strânse pentru a intra Pe DEx iar pe sensul de ieșire vor avea doar unul care presupun ca se vor folosi de toată partea carosabila DEx și îl vor face sa fie mai larg.
Constat ca celor din CNAIR le plac lucrurile complicate, nu de alta dar sunt și alte situații ciudate prin tara.

Ramsil

#9042
Am 400 șoferi profesioniști din care cel puțin 15 20 camioane merg pe ruta asta zilnic.
Aștept sa vad ce părere vor avea după ce se da drumul traficului.

GIV


mike_us

Soluția definitiva la Colonesti trebuie licitata nu? Daca da care e statusul licitației. Mulțumesc.