Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 37 Guests are viewing this topic.

carutasul

Le fac si o "ursostrada" prin padure :)

Quest

Alecu si mie mi se pare curioasa lungimea (scurtimea) ecoductului de la Branisca, amplasamentul excentric hai sa zicem ca e legat de intentia de-a usura trecerea faunei, fara a o obliga sa urce catre virful debleului.
Common sense will get you far !

alecu26

pai nu e in varf. Fauna coboara de sus....dar...ok...când vi din partea opusa...probabil ai alt traseu.

Din pacate...ecoductul e conform normelor interantionale. 80 de metri cred. E o victima a desig&build. Daca nu s-a cerut clar cat de mare sa fie...asta e
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

bogdix

^^

Nu e de 80 m ci de 40 m.
Şi mai are o problemă: cine traversează autostrada, trebuie să se oprească la DJ să se asigure că nu e izbit(ă) de un participant la trafic acolo.

TibiV

Mie mi se pare ca este mare pacat (dpdv ecologic) ca nu se prelungeste peste DJ, adica ca se construieste un ecoduct similar peste DJ in dreptul acestuia.
Si cred ca ar putea fi o constructie relativ simpla, mai ieftina - nu este musai sa fie tunel rotund, nu cred ca este ursul interesat de forma gaurii de dedesubt. Doua ziduri si un planseu de beton nu foarte gros, pentru ca nu vor trece masini pe deasupra, si gata. Abia atunci ar avea sens cheltuiala cu ecoductul peste A...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Cu atat mai rau...doar 40 de metri.

In final...hai sa zicem ca zona de colectare va fi de 80 metri. Vor fi ca niste palnii construite pe terasament.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Europiu

Cam pe aceeasi tema dadusem un exemplu acum cateva luni si Cipri adaugase, intemeiat zic eu, ca nu se putea trece ecoductul peste DJ din motiv de "administratii diferite".

Poate nu ar fi o idee rea sa fie trimisa o sugestie la consiliul judetean. Dar de unde sa scoata banii necesari?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

gdaniel

#28027
Autostrada are garduri (cel putin o perioada), DJ-ul nu are.
Pentru o muchie scurta care se termina in Mures nu e nevoie si de ecoduct pentru DJ.

Daca se propun ecoducte pt DN-uri, eu zic sa incepem cu unele pe valea Oltului si valea Prahovei...

Dragos Sebastian

Interviul Domnului Homor pentru Hotnews .
Spune cate ceva despre descarcarea de la Holdea si nu numai.

alecu26

Daca se da drumul la LD 4 anul asta, cum declara Homor eu imi dau foc la diploma. Am spus.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

qsv

Quote from: alecu26 on April 12, 2016, 09:48:37 AM
Nu cred ca functioneaza chiar asa. Spatiul bugetar, alocarea bugetara sunt fixe.

Chiar vroiam sa intervin sa zic ca nici eu nu cred ca se pot suplimenta fondurile pana in limita bugetului initial al licitatiei. Stie cineva cum sta treaba mai exact, ce se intampla cu acea diferenta de bani dintre bugetul licitatiei si valoarea atribuirii?

Quote from: alecu26 on April 12, 2016, 09:48:37 AM
PS: chiar aveam o stima foarte mare pentru Cristian Andrei, fiind unul dintre singurii profesionisti dintre dinozaurii CNADNR, dar aparent si el are momente de ratacire. Sau...acum fiind Director general adjunct nu mai este membru in comisia de siguranta circulatiei?

Este inca membru in CTE siguranta circulatiei, dar din pacate, CNADNR pare virusata de o boala contagioasa  care afecteaza modul oamenilor de a fiinta si de a face lucrurile, si se pare ca mai nimeni nu scapa...

PS: Scuze daca pare a fi offtopic dar sunt citate/raspunsuri la mesaje care s-au scris in acest thread si mi se pare aiurea sa raspund in alte threaduri.

alecu26

Quote from: Europiu on April 12, 2016, 01:38:36 PM

Poate nu ar fi o idee rea sa fie trimisa o sugestie la consiliul judetean. Dar de unde sa scoata banii necesari?

@Florin 74: s-ar putea face ceva pe fondurile de mediu?

Un caz asemanator e când se face un pasaj superior...si langa autostrada e si CF-ul. Fosta trecere la nivel se trasnforma in pasaj superior...si peste autostrada si peste CF. Este un caz pe Nadlac-Arad inainte de Pecica, si unul pe LD3 in zona Gurasada-Gothadea (se vede pe ultima filmare).
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

NGC

Quote from: alecu26 on April 12, 2016, 12:59:35 PM
Din pacate...ecoductul e conform normelor interantionale. 80 de metri cred.

Quote from: bogdix on April 12, 2016, 01:11:35 PM
Nu e de 80 m ci de 40 m.

Mai jos aveti pozitiile finale si dimensiunile ecoductelor.

Ecoduct Km 57+665 - Km 57+755 -> Latime 90 m
Ecoduct Km 58+660 - Km 58+740 -> Latime 80 m
Ecoduct Km 85+775 - Km 85+815 -> Latime 40 m

clau

Cel de 40m sigur nu e pentru ursi... E pentru vietuitoare mult Mai mici... Ursii sunt( daca sunt) prin zona Holdea... Parerea mea

alecu26



cu asemenea forma se mai castiga un pic. Sa speram ca asa vor fi realizate. Altfel, cei 40 de metri sunt mult prea putin.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).