[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Dar ai naibi, au pus grinzile alea ca sa nu treaca neam pe podul asfaltat.

mutumim TibiV

TibiV

Bun, sa trecem mai departe...
Tot vorbim de str. Iuliu Hateganu, dar putini au calcat efectiv pe ea...
Asa ca fac si o scurta prezentare a strazii...
Din Vitan-Barzesti drumul este ca in palma, frumos asfaltat, insa doar pana la intrarea principala Romstal, cea pentru clienti ...

De aici insa asfaltul dispare si ramane drumul din dale de beton.

Suportabil insa pana la intrarea de aprovizionare a Romstal...
Remarcati cat de abrupt este dealul din stanga si ca la baza are zid de protectie,iar deasupra protectie din piatra sparta..

Si am ajus la intrarea de aprovizionare a celor de la Romstal..

De aici drumul este foarte prost, maxim 40 km/h.., Poza nu arata cat de prost este drumul.
Observati ca la capatul drumului se vede o mica pata alba, este un indicator pe care il vom vedea de aproape.

Mica pata alba din poza precedenta este de fapt panoul galben "lipit"de Loganul alb, si care indica directia spre Hofigal (dreapa)...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Data trecuta aici era un fel de canal inconjurat de arbusti...
Acum au bagat tuburi de beton...

si au acoperit cu pamant... 3 paznici cu 4 picioare au protestat fata de vizita mea...

Dar nu au acoperit pana la podet. Dar vedeti ceva interesant dincolo de podet ?...

Da, este beton !

Dau ocol podetului...



Si ma intorc pe podet
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Zona betonata:

Care nu este insa foarte lunga, 30-40 de metri



Si vedere spre Romstal. Se observa ceva interesant in stanga...

Si ma uit cu mai multa atentie...

Da, aici este proaspat defrisat... Asta este cealalta surpriza promisa, cu dedicatie pentru dr4qul4... :)
De observat stalpul LEA.

Am marcat pe aceasta poza zona defrisata si locul stalpului LEA
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Se vede deci ca defrisarea este in lateral, spre Poepesti.
Pe directia viitorului bulevard inca nu este defrisat nimic, in spatele unui copac, s-a instalat un canal



Nu e doar un tub uitat acolo, este bine fixat

iar inauntru este scurgere doar spre pasaj

vedere spre zona betonata a viitorului bulevard

Inapoi la terasament, care s-a mai inaltat cu niste piatra sparta
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Mai avansam vreo 600 de metri





S-a pus pietris la greu

Spre pasaj, in axul drumului (se vede un tarus la marginea de jos a pozei)

Canalele mele favorite... :)

Asta e un pic avariat, dar se repara...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Aproape de rampa pasajului

Breteau dinspre Splai este ramasa mult in urma

In schimb cea catre Splai este foarte avansata si inaltata

Parapetul are vreo 80 centimetri inaltime

Si gata, spre alta sesiune foto...
Dar mai opresc la zona defrisata

Din acelasi loc spre Romstal

Si ies din zona santierului...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Telvanni

#TibiV

Multumesc pentru reportaj! Big Like!

Ref la foto, te rog data viitoare sa faci o fotografie in detaliu, sunt tare curios cum se face zidirea si ancorarea acestor boltari care delimiteaza rampa. In spatele lor umplutura exercita o presiune fantastica, trebuie sa aiba un sistem de ancoraj.
Multumesc!


horatiu.cosma

Multumim mult @TibiV, pentru pozele foarte bune si in special pentru explicatiile edificatoare. Fara imagini din satelit pentru zone in care nu am mai fost, nu as putea sa imi iau niciun reper  :gj:.

dr4qul4

#294
 :gj:

In ceea ce priveste acea decopertare...mai e mult pana departe.

Ar fi o prostie din partea Primariei Popesti sa nu-si faca o legatura noua cu Bucurestiul. Iar la cum a plecat acea decopertare cred ca se va indrepta spre intersectia Popesti-Romani X Sf Nicolae (asa cum e si normal).

In orice caz, destul de departe de limita administrativa (pana unde Oltenitei are 3 benzi pe sens).

Plus ca ar fi si aiurea sa cobori de pe pasaj si sa faci stanga aproape la 90 de grade, apoi dreapta la 90 de grade si sa iesi langa Petrom unde sa faci iar dreapta la 90 de grade..., doar ca sa faci din nou stanga la 90 de grade la iriceanu.
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zuGr2doG3TF8.kLxCChlm75Tw&usp=sharing

Eu merg pe legaturile cu rosu si nu pe cea cu albastru.

Si inca astept sa vad ceva pe IH. Acolo trebuie sa apara largirea. 


PS. si ieri si azi am fost la BRML...Intersectia autovit este complet blocata. Si la ora 9 si la 12 si la 16...... din ambele directii. Coada la intoarcere era pana la semaforul de la aleea metrologiei...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Da, acel zid normal ca are. Blocketii aceia de beton sunt doar fatada. Tehnologia se numeste pamant armat.

uite aici o brosura: http://www.terre-armee.ro/uploads/File/Broshura%20Terre%20Armee.pdf
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

dr4qul4,
Si eu cred ca varianta cu albastru este o prostie, dar dupa cum ti-am zis am auzti-o doar la nivel de zvon...
Este clar ca varianta oficiala, "clasica", este cea mai logica si utila...

In privinta legaturii cu Popestiul, ar putea fi cum ai desenat tu, dar in locul lor as face un drum nou, ceva mai aproape de sere (sunt niste drumuri de pamant acolo, se vad pe GM) si as face drumul paralel cu serele (ca o centura) pana aproape de Balta Floarea Popesti.
Ca daca leaga de Popesti-Romani este fix zero, ajung intr-o incurcatura de stradute inguste si incalcite.

Problema este ca daca ei aduc acolo inca o strada, se va forma o intersectie cumplita.
Si la noi e greu sa permiti doar virajul la dreapta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Si eu gandesc la fel ca Tibi.
Varianta este IH, si, zic eu, rond la intersectia cu V-B.
Eu presupun ca acea defrisare isi are rostul pentru a ajunge la stalpul LEA, in vederea unor lucrari la LEA

TibiV

Posibil, danutzu ...
Deşi LEA de înaltă tensiune nu pare să aibă nevoie de relocare,  doar cea de medie tensiune, cea cu stâlpi de beton din mijlocul terasamentului... Dar poate ultimul stâlp metalic de lângă terasament este "prea lângă", şi nu poţi umbla la un stâlp fără să umbli şi la ceilalți, căci trebuie înlocuite cablurile...
Ce frustrant este să nu ai informații... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Asta cu relocarea stalpului de langa drum am vrut sa zic si eu dar (am scris dar am sters) poate nu incurca cu nimic. Ce ma dispera sunt doua "obiecte" care "stau" in drum si incurca mersyl bun al lucrarilor: bucla de compensare a RADET-ului si suprainaltarea LEA de la rampa nordica. Chiar nu inteleg ce se asteapta!!!