Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Ionut

Am facut curat si am mutat toata discutia despre indicatoarele pe A10 pe thread-ul dedicat, adica aici. Va rog sa continuati acolo, multumesc!

Daniel_I

#11551
Incet, Incet s-au reluat lucrarile la suprabetonarea podului Raul Sebes. Echipele lucreaza 12 ore pe zi la structura metalica.



Podul tehnologic inundat atunci cand se deverseaza apele la barajul hidrologic de pe Valea Sebesului. Se poate trece fara risc...cu bicileta :D Acesul public interzis!


Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road


voicul

^La suprabetonare, ce ritm de lucru: ba nu fac nimic cu saptamanile, ba lucreaza cate 12h pe zi.

Daniel_I

Quote from: voicul on July 03, 2018, 10:33:09 AM
^La suprabetonare, ce ritm de lucru: ba nu fac nimic cu saptamanile, ba lucreaza cate 12h pe zi.
Au luat o pauza mare dupa ce au montat grinzile nu au mai facut nimic la podul Raul Sebes. Abia acum au inceput. Aceeasi poveste: aceleasi echipe mici care lucreaza pe mai multe flancuri...
On The Road

horatiu.cosma

La podul peste Ampoi a început armarea plăcii pe la mijlocul lui aprilie. Ar părea că pe la mijlocul lui iulie termină cu betonarea plăcii. Deci 3 luni, 6 deschideri. La Mureș unde sunt 18 deschideri încă nu sunt la momentul 0, fiindcă mai au multe grinzi de ridicat. Deci cu aceeași echipă învârtită pe la toate structurile, anul ăsta nu se pune problema să termine suprabetonarea la Mureș, deși lucrările la pod au început prin august/septembrie 2016. O estimare realistă pentru finalizarea completă a podului (parapeți, asfalt, marcaje, iluminat) ar fi cam tot prin august/septembrie, dar 2019.

Și acum, după ce avem tabloul acesta, să ne uităm la Sebeș, unde nu s-au apucat de structuri... 2020 deja sună bine.

rocklee

horatiu.cosma ...la nodul sebes ....mai sunt de facut expropieri  ??? ???...din ce se vede pe filmare ...sunt ''curti'' unde nu au intrat cu decopertarile ...  :(

horatiu.cosma

Nu mai e nicio expropriere de făcut. E o singură împrejmuire cu gard în care nu s-a intrat, dar nu e vreo clădire acolo.

adiarc

Sunt destule locuri la conexiunea A10-A1 unde se poate lucra....faptul ca nu avem nici macar o foreza ( si pt ceva timp ar trebuii sa avem 3-4 la lucru,tot timpul pt un ritm bun),este deosebit de ingrijorator.....

MOMENTUL ZERO cu cele 18 luni de executie NU A AVUT INCA LOC.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

catalinmz

Cred ca la entuziasmul Pizarotti sau Aktor la construit loturile 1 si 2 contribuie din plin si atitudinea "partenerului serios" vis a vis de Tirrena sau Porr pe loturile 3 si 4.

vancouver

^^ categoric. Cand ai asa un partener serios ...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

mastereve

^^ Ca tot vorbeam de ineptii spuse pe aici...

horatiu.cosma

^
Exact. Ajunge forumul să ne imunizeze la cretinătăți cot la cot cu Parlamentul.

andrei0305

Buna!
Din ce am vazut ieri, Aktor a inceput sa lucreze la inceputul lotului 2, in spate la Sintimbru.
Poate verificati colegii din zona.

O zi frumoasa!

alin_simeriaveche

Am trecut ieri pe acolo și asta am văzut și eu dar foarte anemic