Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

ionescu63

#9060
Sigur că nu e simplu
Dar o arma la îndemâna autorității contractante
Și pica și șantajul celor care tergiverseaza lucrările

Petru ce mai e de făcut se pot verifica cantitățile de lucrări efectuate, sunt diriginți de șantier etc
si in ultima instanță se pot face expertize.

Skynick

O sa se repete filmul de pe DX Craiova. Capatul de conectare se va face ultimul, cu telenovela included.

sillentium

QuoteContractele pentru cele trei loturi ale Autostrăzii Bacău-Pașcani vor fi semnate miercuri, la Ministerul Transporturilor, potrivit unui anunț oficial. Practic, la primăvară, UMB, cel mai puternic constructor din România va lucra de la Buzău la Pașcani (aproape 250 km.), pe 10 din cele 13 loturi ale Autostrăzii A 7 Ploiești-Pașcani.

Autostrada Bacău – Pașcani are o lungime de 77 kilometri, iar la intersecția cu Autostrada Unirii A8 este proiectat un nod rutier de tip turbion, adică o intersecție cu bretele de viteză pentru toate direcțiile. Pe traseu vor fi construite peste 100 de poduri, pasaje și structuri casetate, 9 noduri rutiere și 50 de spații de servicii prevăzute cu stații de încărcare pentru mașini electrice. Toate cele trei loturi au durată de execuție de 30 de luni.

https://economedia.ro/autostrada-umbrarescu-contractele-pentru-cele-trei-loturi-ale-autostrazii-bacau-pascani-se-semneaza-miercuri-la-bucuresti.html

Stef

Tot ce îmi doream să aud, mai ales că am dat comandă de o dronă pentru loturile din județul Iași.  O:-)
Sper să înceapă de săptămâna viitoare la Pașcani, sincer. Ca ieșean, prima lopată de pământ galben pe o autostradă în județ o să fie cel mai frumos sentiment.

M-Power

^ ...primul km din A8 va fi la Pascani parte a nodului cu A7.

mike_us

Super veste pentru Moldova! A mai rămas doar 1 lot de semnat din 13.

Stef

#9066
A apărut pe pagina de FB a CNAIR o filmare scurtă cu IBB Holding (pe Pl-Bz 1)

Conform descrierii, stadiul fizic al obiectivului este de 5,8%. @mirceaeliade

@Casian_Suceava  îți răspund în mesajul ăsta ca să nu mai postez doar despre dronă. Mi-am luat un dji mini 2 + refresh care, e prima mea dronă și vreau să fiu sigur că nu sparg prea mulți bani pe ceva ce probabil voi da de stânci, în contextul în care intenționez să o folosesc destul de frecvent în zonele montane.

Casian_Suceava

@Stef ce drona iti iei ? Poate ne vedem la o bâzâială cu dronele, pe lângă șantier.
Și eu abia aștept să înceapă șantierul autostrăzii.
Sunt sătul de drumul Suceava-Iași și retur. Până se vor apuca de Suceava-Pașcani, va mai trece mult timp, hm. Până atunci, mă bucur că se va începe în zona Pașcani șantierul.


sillentium

QuoteCompania de Drumuri a trimis constructorului Pizzarotti (Italia) o notificare de întârziere pentru șantierul primului lot al Autostrăzii Ploiești – Buzău, a anunțat miercuri șeful Companiei de Drumuri, Cristian Pistol. Miercuri, la Ministerul Transporturilor, au fost semnate contractele de execuție pentru Autostrada Bacău – Pașcani, iar Pistol a anunțat că nu este mulțumit de progresul de șantier pe lotul de 21 de kilometri Ploiești (Dumbrava) – Mizil, un tronson pe care Asocierea Pizzarotti – Retter este la doar 5,8%, deși ar fi trebuit să ajungă la 9-10%, conform graficului estimat.

Termenul contractual este mai 2024, finanțarea fiind asigurată prin PNRR. Pistol a anunțat și convocarea unei ședințe pentru monitorizarea lucrărilor.

,,Chiar astăzi este o ședință de comandament pe acest lot, o ședință dedicată lotului 1, exact pe acest lot, o ședință la care participă colegii noștri de la implementare și de la directția tehnică, tocmai pentru a închide acele lucruri pe care nu le aveau clare antreprenorii, pe de altă parte trebuie să ținem cont că acest lot a fost semnat cu o întârziere față de lotul 2 (n.r Mizil – Pietroasele, 28 km, la peste 10%, unde lucrează asocierea bulagaro-română Trace-Coni), pe de altă parte ei au fost notificați pentru ritm scăzut. Deci noi primele măsuri contractuale deja le-am luat. Asta înseamnă că lucrurile nu sunt urmărite și nu se iau măsuri pentru fiecare lucrare în parte", a explicat Pistol.

https://economedia.ro/autostrada-moldovei-directorul-cnair-a-trimis-notificare-pentru-intarzieri-pe-primul-lot-al-autostrazii-ploiesti-buzau-si-a-convocat-sedinta-de-progres-pizzarotti-este-la-sub-6-executie-si-are-ter.html

Earthchild


sillentium

@Earthchild Cornel Bunghiuz din partea UMB, el este directorul general al grupului controlat de Dorinel Umbrărescu

TeoH9

N-a fost Umbrarescu direct la nicio semnare în ultimii ani din ce am observat eu.
Umbrărescu e foarte rezervat și nu iese decât rar în public. Pana acum strategia a functionat, si-a vazut de treaba, nu a iesit in evidenta decat prin munca. Pentru multi este un exemplu.

naivu

#9073
Din gura lui Grindeanu: "spera sa scoata la licitatie pe fidic galben restul A7 pana la sfarsitul anului"
Pascani-Suceava-Siret nu are contract SF+PTE ca și Ploiești-Pașcani? Nu ar trebui să liciteze pe fidic roșu?
LE: Bacău-Pașcani oficial: http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/cnair-semnat-contractele-necesare-construc%C8%9Biei-celor

reed

Poi s-a semnat SF doar cu foraje geo.Probail sa ii dea drumul mai repede o sa se dea la licitatie cu proiectare inclusa