Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

voicul

Nu a durat mult decizia - doar 2 luni. Deci ar cam fi sanse sa ii vedem in teren rapid.

Se foloseste PT-ul existent, adica nu mai au proiectare de facut, nu?

Allex

Au 6 luni proiectare. Oricum mie nu imi miroase ca ar fi gata... Mai asteptam putin.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Quote from: JUVENTUS_1 on September 21, 2018, 09:42:24 PM
Presa locala

Se poate pe naiba semna! Au obligatia sa astepte pana trece termenul pentru eventuala depunere a unei contestatii la CAB.

Ionut

Păi dacă a zis acel ziar ca se semnează... gata! De cand dă CNSC decizii finale care nu pot fi atacate în instanță?!? Vai mama noastra. Acest forum e degeaba. Nu stiu de ce dracu ma amagesc.

NGC

Pentru procedurile care se vor lansa este posibila semnarea contractului dupa decizia primei instante (CNSC / TB).
Vedeti OUG 45 / 2018.

NGC

#2030
Quote from: horatiu.cosma on September 21, 2018, 10:21:12 AM
Stai, ca nu inteleg. Au castigat cu prima contestatie la cnsc pentru descalificarea la faza financiară (Decizia 2272) si au contestat ulterior pentru declararea castigatorului. Care contestatie le-a fost respinsa?

Prima contestatie a fost la faza de evaluare financiara si a fost admisa.
Actuala contestatie a fost tot la faza de evaluare financiara si a fost respinsa.

dr4qul4

#2031
ca sa ajungi la faza de evaluare financiara trebuie sa treci de evaluarea tehnica+duae.
Singura explicatie ar fi ca CNAIR nu a contestat decizia CNSC.



L.E. Chiar ma miram sa nu conteste CNcur pana in panzele albe
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

Am corectat mai sus. Ambele contestatii au fost la faza de evaluare financiara.
Am uitat ca scriu in topicul A7 si am incurcat borcanele de la DX12 (CONSTRUCTII ERBASU) cu cele de la A7. :p

dr4qul4

Pai si daca avem una admisa si una respinsa, ce facem acum? Ramane oferta respinsa?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

usiabc

Si acuma ca timp, cat ar mai trebui sa asteptam.
Partea optimista si partea urata...

NGC

#2035
Quote from: TibiV on September 21, 2018, 10:38:20 PM
Daca prima contestatie [...] a fost admisa, asta nu insemna ca CNAIR ar fi trebuit sa le re-evalueze oferta [...] ?...
A facut asta CNAIR?...

Evenimentele au decurs astfel.

1. In 12.07.2018, CNAIR i-a informat prima data despre descalificarea la faza de evaluare financiara.
Motivele invocate au fost ca este neconforma in temeiul art. 137 alin. (3) lit. d) din HG 395 / 2016 si inacceptabila in baza art. 134 alin. (5) din HG 395 / 2016.

2. In 24.07.2018, ICTAS a contestat decizia de descalificare.

3. In 09.08.2018, CNAIR, fara sa astepte decizia CNSC pentru prima contestatie, i-a informat ca mentine decizia de respingere a ofertei si ca a declarat castigator pe UMB.

4. In 13.08.2018, CNSC a admis prima contestatie.

5. In 21.08.2018, ICTAS a contestat a doua oara.

6. In 20.09.2018, CNSC a respins contestatia.

Quote from: TibiV on September 21, 2018, 10:38:20 PM
Quote from: NGC on September 21, 2018, 10:08:53 PM
Actuala contestatie a fost la faza de evaluare financiara si a fost respinsa.
Aici nu ma mai bag...
Daca contestatia e fost ca "noi am oferit cu 17,36 RON mai ieftin....
Aici nu prea mai inteleg cum "functioneaza" treaba.

Am trecut mai sus baza legala a respingerii. S-au legat printre altele de propunerea financiara care nu ar include listele de cantitati si de experienta unui expert, care era cu punctaj / pondere intre criteriile de atribuire.

NGC

#2036
Quote from: usiabc on September 21, 2018, 11:03:08 PM
Si acuma ca timp, cat ar mai trebui sa asteptam.

Strict referitor la aceasta contestatie, trebuie asteptat pana in 9 Octombrie si apoi mai vedem, in functie de ce face ICTAS.

horatiu.cosma

Deci 2 contestatii diferite pentru respingerea la etapa financiara? Inca nu a mai auzit de o situatie de genul. Deci cnair cand le-a spus ca isi mentine descalificarea si da castigator UMB ul le-a mai dat motive in plus de descalificare  :lol:?

raresc

Am putea estima cand s-ar putea semna contractele de PT pe intreaga portiune Ploiesti - Pascani?

Ionut

Păi noi putem estima... este perfect fezabil să se semneze în octombrie toate cele 4 contracte. Însă de la fezabilitate și eficienta până la incompetența CNAIR... e cale lunga.