Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 46 Guests are viewing this topic.

delacroix

Anuntul pentru Suplacu de Barcau- Bors (km 4+200 – km 64+450)
Valoarea estimata fara TVA: intre 987,099,687.74 si 1,184,519,625.29 RON
Asa e, cand vrei sa para mult pui si TVA.

nicolaem

http://www.stiridecluj.ro/economic/teren-expropriat-la-autostrada-transilvania-in-gilau-si-garbau-cu-0-05-bani-pe-metru-patrat-vezi-listele-cu-exprorpiati

se pare ca incet incet avansam.....
sincer mi sar parea aiurea sa aloce bani pt exproprieri si apoi sa nu aloce avansul catre UMB

ca si paranteza sumele chiar imi par derizorii. ma pun si in situatia expropriatului...

adiarc

Quote from: Ionut on May 27, 2014, 05:49:36 PM
Cu bani de la buget e gata in 10 ani, sa nu ne precipitam. Bai nene, astia nu au bani pentru cei 6 km din A3 din zona metropolitana a capitalei si vor sa faca 60 de km (chit ca doar 60-65% ca a mai lucrat si Bechtel ceva)?! Poate imi scapa mie ceva.
in noiembrie sunt alegeri...deocamdata totul e gargara
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

Intereanta precizarea cu lansatorul dar se pot  folosi si doua macarale enorme cum a facut chiar bechtel  la viaductul de la suplacu. Cam doua lucrari mao stiu recent cu asa lansator...centura suceava facuta de colas si centura cluj facuta  de tirrena/pizzarotii dar cred ca pt grinzi mai mici. Becthel are grinzi de 160 tone.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ciprebbe

Nimeni in Ro nu a montat grinzi asa mari decat Bechtel.
NU stiu daca se poate schimba acolo sa aduci 2 macarale in loc de lansatorul acela.
Florin74 stie daca e posibil sa se inlocuiasca, probabil o sa se ceara clarificari pe tema asta,  eu retin ca nu poti sa modifici la licitatii astfel de cerinte.
Cel putin pe domeniul meu trebuie sa respecti si ultima prevedere din caiet altfel te descalifica.

Daca nu am cunoaste politica Bechtel am zice ca e o licitatie aranjata pt ei. Cred ca lansatorul ala nu mai e in RO .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

ciprebee...ai idee daca Umb a inceput sa miste ceva pe Gilau - Nadaselu sau tot la proiectare suntem ?
Mersi.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

florin74

Nu ai voie sa modifici (scrie lansator, lansator sa fie), problema e ca sigur o sa conteste cineva punctul asta, si atunci sa vedem ce zice CNSC.
Oricum banuiesc ca se poate inchiria unul din Ungaria, s-ar putea sa fie la costuri mai rentabil.

ciprebbe

#3202
 
Grinzile pretensionate tip U au fost realizate pentru a fi folosite la viaducte şi pasaje.
Au o lungime de 37,1 m şi o greutate de 165 tone. Pentru realizarea unei singure grinzi au fost necesare 9.000 kg de fier şi 60 mc de beton.
Pe fiecare grindă, este trecuta data realizării şi locul în care urma să fie montată.
Frumos nu?

Nu stiu daca ungurii au asa ceva de inchiriat, la ce structuri au ei la operele de arta de pe autostrazi  (scobitori)   :)

Un reportaj de acum un an. De atunci lucrurile s-au schimbat ....in mai rau...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#3203
Hai sa avem material de studiu

http://www.youtube.com/v/gdJJWn1WYE4

de la min 1.25 s-a scos la licitatie tronsonul. Oricum pe primii 4,2km nu era mai nimic facut.

Sa mai multumim odata realizatorului filmarii :p. Sa ne cresti mare!!!

LE:
Poate viitorii participanti la aceasta licitatie sunt interesati de o filmare noua aeriana si pot apela ca si noi la serviciile www.inter-fly.ro .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AFC

Neaga zice ca in Iunie se semneaza Comarnic - Brasov si ca din Iulie demareaza lucrarile. Mi multe detalii in articol:
http://www.capital.ro/cea-mai-asteptata-autostrada-din-romania-comarnic-brasov.html
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Morosanu

Ceeeeeeeeeeeeee? Taxa de 7 lei (sau 10) pe km? 350 de lei pe 50 km. Astia-s ori habarnisti si nu stiu ce vorbesc ori sunt nebuni de legat!
Politica distruge tot ce atinge.

iuli

Cred ca au vrut sa zica 7 lei sau 10 lei pe intreg tronsonul.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

AFC

Mai mult ca sigur e o greseala de redactare sau habarnism de ziarist autohton. Din cate se vede si Capital s-a prostit.
Nu poate fi vorba de 7 sau 10 Ron/km.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

ashbird

cred ca se referea la intreaga distanta.. adica intrarea.  ca va fi 7 sau 10 lei .. de fapt s-a mai discutat ca va fi 5.7 lei FARA TVA.  adica 7 lei.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!