Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 40 Guests are viewing this topic.

Europiu

Foarte posibil, dacă nu se uită până atunci.
Romanilor le-a fost foarte clar, de exemplu, că trebuie nu numai să aduci apa în oraș, trebuie să o și scoți. Când a fost redescoperită canalizarea? Secolul 19? :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

razvyp

#27451

La sectiunea de drum de la Porolissum, langa Moigrad, jud. Salaj, din cate tin minte au ramas si acele dale care formau stratul superior al drumului.

mike_us

Se mai știu ceva noutăți de Nusfalau - Suplacu de Barcau si Chiribis - Biharia? Mulțumesc.

alexV

Nusfalau Suplacu asteapta dupa exproprieri parca. La fel ca Zimbor - Poarta Salajului. Ambele loturi in jud. Salaj.

CNAIR nu da ordinul de incepere pe Nusfalau fiindca doar se impusca in picior, lasand antreprenorului singura optiune de a face claim, fiindca nu poate intra in teren si timpul contractual s-ar scurge.

A scris florin data estimata pt exproprieri, nu am retinut, poate o gasesti mai in spate pe thread.

reed


Florian

Quote from: mike_us on April 19, 2021, 05:31:48 AM
Se mai știu ceva noutăți de Nusfalau - Suplacu de Barcau si Chiribis - Biharia? Mulțumesc.
Pe Nușfalău - Suplacu de Barcău începând de azi ar trebui să înceapă să apară utilaje în organizarea de șantier (chiar lângă baraj)

stangabriel

Multumim de informatii. Cum la Marca nu este nod, oare vor realiza o intersectie provizorie cu Dn19B, la limita de vest pt Lotul Nisfalau - Suplacu de Barcau ?

vladioan_bv

cred ca loturile de la nusfalau la poarta salajului au fost licitate impreuna mai degraba ca sa nu fie facute. dupa ce ca lotul cu tunel e dificil si aoleu n-am mai facut, au zis hai sa mai legam un lot in licitatie ca sa avem ce promite peste alti 4 ani, ca sa avem pe cine sa dam vina ca nu s-a facut. oare de ce nu au legat lotul  nusfalau zalau de  suplacu -nusfalau, ca ala oricum e lot mic si nu vor realiza intersectie provizorie..

Kimi

Probabil pentru ca tot pamantul ala pe care il scoti cand sapi tunelul trebuie pus undeva, de exemplu la terasamente. Nu poti sa il arunci pur si simplu undeva.
Bine, posibil sa mai fie si alte argumente mai putin tehnice. Cine stie.  :)

TVlad

Sigur s-a mai discutat dar eu nu am gasit raspunsul: de ce a fost nevoie de acel viaduct urias peste lac la Suplacu de Barcau? Era chiar atit de greu sa ocoleasca?

Vlad T.

^ Nu stiu motivul pentru care s-a ales acel traseu dar... Fun Fact: viaductul si barajul de la Suplacu de Barcau (respectiv lacul) s-au realizat concomitent.

paulmare

TVlad pentru ca Bechtel avea contract prin care teoretic construia cum voia si trimitea factura cu materiale si lucrari, si statul trebuia sa o plateasca - din cauza asta unele din solutiile lui bechtel sunt mai costisitoare decat ar fi trebuit

vladioan_bv

^ si traseul tot bechtel il alegea?

Cetatean


TVlad

Paulmare, la asta ma gindeam si eu dar credeam ca Bechtel-ii au venit macar cu o justificare cit de cit rezonabila.