Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

12 Members and 31 Guests are viewing this topic.

naivu

#26070
Incepand de joi 3dec nu mai sunt temperaturi negative la Rasnov, apoi luni si marti doua zile urate, apoi iar zile cu temperaturi pozitive fara precipitatii pana marti 15dec; aproape 10 zile in care se poate lucra. Chiar daca nu se deschide, tot e bine ca se apropie de final; va fi mai putin de terminat la primavara! Ma bucur ca macar aici nu au pus data oficiala de deschidere, e mai mica tentatia pt tot felul de derogari si o sansa sa se lucreze mai bine!

rocklee

de tronsonul Chiribis  - Suplacul  de Barcau ce se mai aude ...de cand pomeneste bode de el .... O:-)

tot reevalueaza la el...si tot nu au mai terminat .... >:(

Ionut

Chiribis-Suplacu trebuie scos la licitație din nou. S-a anulat licitația.

punktnet

#26073
^

Tot de pe site CESTRIN citire :
"AU FOST FINALIZATE DOCUMENTELE TEHNICE ( CAIET DE SARCINI, REFERAT DE NECESITATE )
A FOST FINALIZATA DOCUMENTATIA DE ATRIBUIRE (CRITERII DE CALIFICARE, MODEL CONTRACT, FACTORI EVALUARE)
A FOST TRANSMISA DOCUMENTATIA DE ATRIBUIRE SPRE VALIDARE LA ANAP.
PUBLICARE ANUNT DE PARTICIPARE IN SICAP: 27.11.2020
DEPUNERE OFERTE: 15.01.2021
ANALIZA SI EVALUAREA OFERTELOR CU STABILIREA OFERTANTULUI CASTIGATOR: 15.03.2021
COMUNICAREA REZULTATULUI PROCEDURII DE ACHIZITIE PUBLICA: 15.03.2021
TERMEN CONTESTATII: 25.03. 2021
SEMNARE CONTRACT: 14.04.2021 (IN IPOTEZA FARA CONTESTATII)"

Greu aici..
Just kidding.

Ionut

Nu s-a publicat nimic pe SICAP, nu sunt convins deloc ca vor mai apuca sa lanseze anul ăsta.


oc7avian

În live mai era un detaliu legat de când: începând de luna asta pot face plățile directe, adică de la următoarea așa va fi.

Ionut

Eu tot nu vad cum vor termina Chetani-Campia in 2021. Poate doar daca intra UMB acolo. :troll: Dar si asa, greu.

marinul

In legatura cu Suplacu-Chiribis a facut cateva declaratii ministrul. Nu stiu cat e de realista data avansata

Ce se întâmplă cu tronsoanele de autostradă din Bihor?

Ministrul Bode spune că până la finalul lui 2023 se va putea circula pe autostradă de la vamă până la Nușfalău, în județul Sălaj de unde se trage demnitarul.
Vineri, 4 decembrie, va fi urcată pe SICAP licitația pentru tronsonul bihorean de autostradă Suplacu de Barcău – Chiribiș (26,3 km). Aceasta după ce în luna septembrie, cu ocazia inaugurării tronsonului Borș – Biharia, ministrul Bode afirma că data de 23 noiembrie reprezintă termenul pentru depunerea ofertelor, la tronsonul Suplacu de Barcău – Borș. Motivul întârzierii? Ministrul spune că ,,am vrut să nu greșim". Adică să nu scoată la licitație tronsoane subevaluate, cum a fost cazul tronsonului Biharia – Chiribiș. ,,Am răspuns tuturor clarificărilor. Am reevaluat și vom urca pe SICAP anunțul", spune Bode. De altfel, pentru tronsonul Biharia – Chiribiș, constructorul Selina – Trameco și beneficiarul CNAIR trebuie să cadă de acord privind reevaluarea proiectului, având în vedere faptul că estimările privind cheltuielile din proiect au fost depășite, ca urmare a tărăgănării cu anii, atât privind derularea licitației cât și stabilirea câștigătorului. Bode, despre tronsonul Biharia – Chiribiș (28,5 km): ,,Înțeleg de la constructor că sunt determinați ca în primăvară să intre în șantier. Le vor regla cu CNAIR, eu le acord tot sprijinul. Noi nu semnăm contracte cu gândul de a nu ne încadrăm în termen. Mă interesează ca termenul să fie respectat".

Bihon.ro

voicul

Nu prea inteleg ce o fi asa de greu de licitat tronsonul asta, vreo 50% cam si gata.

Dar daca zice ca pe 4 e lansata licitatia ... asa sa fie  8)

christyan

Horatiu ne spunea acum ceva vreme ca sunt probleme cu ceva grinzi pe lotul Selina ,probabil aceleași probleme sunt si pe lotul dinspre Suplac. Plus ca acolo sunt multe lucrări deja executate,lucrări care reprezintă foarte mult din procentul de execuție pe întreg tronsonul de la Suplac la Borș. Deci,mai multe lucrari executate mai multe șanse de lucrari degradate..

Bachus01

De altfel, pentru tronsonul Biharia – Chiribiș, constructorul Selina – Trameco și beneficiarul CNAIR trebuie să cadă de acord privind reevaluarea proiectului, având în vedere faptul că estimările privind cheltuielile din proiect au fost depășite, ca urmare a tărăgănării cu anii, atât privind derularea licitației cât și stabilirea câștigătorului. Bode, despre tronsonul Biharia – Chiribiș (28,5 km): ,,Înțeleg de la constructor că sunt determinați ca în primăvară să intre în șantier. Le vor regla cu CNAIR, eu le acord tot sprijinul

Daca depaseste 10% din valoare licitatiei trebuie reziliat sau diferenta se poate acoperi din Claim-uri?

horatiu.cosma

Claim-urile sunt ceva ce se câștigă în câțiva ani în justiție, dar nu e o garanție. Dacă Selina își asumă și face pe proprii bani acele lucrări în plus, bazându-se că le va recupera peste câțiva ani, da, atunci se poate merge înainte. Dacă insistă să fie incluse în contract și depășesc pragurile legale, atunci cam e o problemă cu continuarea contractului.

irirat

@horatiu.cosma - am o nelamurire, in mesajul postat pe forum si pe facebook referitor la lotul Poarta Salajului<->Nusfalau, se precizeaza ca nodurile rutiere vecine sunt la Zimbor si Nusfalau, dar la Poarta Salajului nu se va face un nod ce va apartine de Lotul 3B ?  ma refer la cel trecut pe harta forumului ( http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=15/47.086/23.186/0)

horatiu.cosma

La Poarta Sălajului e un giratoriu provizoriu la capătul lotului UMB, însă care se va desființa în momentul în care se face Poarta-Sălajului-Nușfalău.