Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 39 Guests are viewing this topic.

JohannDB

      Am trecut pe acolo de "n" ori, dar nu pot înțelege DE CE E NECESARĂ înălțimea asta  IMENSĂ a giratoriului din capul podului/pasajului pe reintrarea în DN 14A  spre DN15 la Iernut ...........................................................................
      Din ce se vede la fața/dosul locului avem o diferență de nivel de cca. 1,10 1,20m față de nivelul ZERO al actualului DN14A, la ramura spre DN15....
      "Îngropăm" totul "de dragul artei" ...... ?? Creiem artificial dificultăți riveranilor că "așa vrea" PROIECTANTUL ??

user201

#23536
"Noi ne menținem intenția să punem în circulație până de Sf. Andrei" , poate se referă doar la porțiunea de autostradă, deși am mari dubii și legat de aceasta. Oricum utilitatea maximă cred că o are când e legat și de ocolitoarea Brașov.

La Astaldi, bine că se poate deschide și sper să se facă ceva și legat de lotul Straco anul acesta pentru a nu avea un muzeu prea mult timp. Nu înțeleg exact de unde diferența mare de prețuri față de 2016, pentru că o inflație foarte mare nu am avut și acum se tot vorbește de o nouă criză unde prețurile ar trebui să scadă din nou, nu? Un sub contractor doar pentru nod pentru a nu se pierde fondurile europene și după aceea reziliere poate fi o idee.

P.S. Să fie într-un ceas bun semnarea lotului cu Selina de astăzi.

Ionut

Nu poti folosi portiunea de autostrada fara drumul de legatura. Va rog nu mai comentati pe thread-urile serioase tot felul de ineptii si minciuni cretine spuse cu impertinenta infinita de niste idioti care, desigur, sunt cu nemiluita si la constructori.

GML

user201,

Nu ala era problema la Straco, ca era cu mult sub pret? Nu cred ca vrea cineva sa lucreze in pierdere.

andrei.obreja

Live: Semnare contract proiectare și execuție, A3, lot 3C2, Chiribiș - Biharia.
https://www.facebook.com/cnadnr/videos/283701223014243/

reed

 :lol:  Vrea orban sa faca A3/ul pana la Brasov ca el e brasovean.Gata,enigma rezolvata.Noapte Buna  :lol:

pasadia

Da, o face până la Brașov. Plecând de la Râșnov.

Asta e brașovean din an în Paște. Taica-su o fi fost, sunt povești destul cu colaborarea ăluia cu Securitatea. Dar în rest astea sunt rahaturi de discurs și atâta tot.

raulbogdan23

#23542
Bode in live-ul de la semnarea contractului pentru Biharia - Chiribis

- final de iulie pentru finalizare licitatiei si semnarea contractului pentru LEGATURA CENTURA ORADEA (GIRATIA SANTANDREI) - AUTOSTRADA A3 (BIHARIA)
- reluarea licitatiei pentru Chiribis - Suplacu de Barcau si finalizarea ei pana la final de septembrie

LE: Tot din live, reprezentantul constructorului Bors - Biharia a anuntat finalizarea lucrarilor pe 30 iunie.

adigsm

#23543
CNAIR a anuntat rezultatul procedurii pentru Zimbor - Poarta S%u0103lajului (13 km)? Asa zice Bode astazi la Biharia.
Din ce vad eu pe harta de mai jos nodul de la Zimbor nu face parte din Subsectiunea 3B2. Ne asteptam la un nou muzeu?
http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=13/47.037/23.238/0

raulbogdan23

Nu pune nimeni intrebarea cea mai importanta: "Ce facem cu lotul Straco?"

ivladbogdan

Momentul mult asteptat a venit.  :D
Bine ca au semnat si au semnat si cu o firma ok. Acum trebuie sa punem presiune si pentru urmatorul lot, apoi urmatorul si tot asa pana la Nadaselu. Evident, fara lotul care contine tunelul Meses, prima data sa-l vedem semnat pe ala de pe Lugoj-Deva.
Nu pot sa nu remarc ca tot ce au semnat anul asta pe parte de autostrazi a fost cu firme bune sau foarte bune. Sper sa-i tina naravul asta si sa nu mai vedem firme ca stiti voi cine pe santierele de la noi.

marinul

30 iunie  anul asta banuiesc :D. Lasand gluma la o parte sa speram ca o sa duca fara probleme si lotul asta pana in 2022 si poate intre timp se gaseste constructor si pe lotul vecin

user201

@GML
Mă refeream strict la o soluție rapidă cât de cât pentru nodule Chețani. Pentru restul cred în ideea API reziliere și relicitare cât mai rapid posibil.

@Ionut Nu cred deloc, eram ironic. În altă ordine de idei, anul trecut am circulat prin Grecia de la lacul Kerkini via Kilkis spre Salonic pe porțiuni de DX, Autostradă ce alternau cu porțiuni de DN. Poate ar fi bine pentru loturile astea ce așteaptă o deschidere cu anii să se folosească deschideri parțiale pe 3-4 kilometrii, cum am văzut în ultimii zece ani prin Grecia, Bulgaria, Cehia, Germani sau Austria. Se mai eliberează din tensiune, se câștigă timp și siguranță.

P.S. Dacă ultima parte a postului e off toppic, vă rog ștergeți sau mutați altundeva.

horatiu.cosma

Zimbor-Poarta Sălajului: UMB.

cri123

Aleluia! Au mai fost in zonă. Vesti bune de weekend.