Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 36 Guests are viewing this topic.

mihaihedes

Iluminatul este cu Led sau au pus sodiu și va rămâne în continuare beznă cum este în tot nodul de la Gilău?

danutzu_1069

Iluminatul pare sa fie cu LED.
Intreb si eu, la parapeti, elementul de legatura dintre glisiera si stalp nu ar fi trebuit sa fie semicerc?

paulmare

Astazi au relocat linia aeriana la popasului - la 13.30 e gata tot, automacaraua a plecat, si sunt 2 masini de la electrica distributie cu electricieni care probabil vor repune linia sub tensiune
Pun deseara o poza, greu de pe telefon 😊

vancouver

Quote from: Ionut on September 16, 2018, 09:58:49 AM
Detalii asfalt. (...) rugozitatea, o fi buna?!



Asfaltul este ... "beton".  :D Arata bine si probabil testele o sa iasa f. bine.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

zuma80

Lucrari de racordarea cu strada Petricani.
Scuzati calitatea, ore inaintate!
Terasamentul este ridicat.
Este blocat accesul din Petricani catre Fabrica de Glucoza din sensul Tei, se acceseaza doar din sensul Voluntari.
Pentru A6!

panda_no 5

Poza misterioasa din seara asta

DSC02217 by florin_apo, on Flickr


panda_no 5

Si citeva indicii
Seful din masina neagra cu numere de Vertatel urmarea inalizarea lucrarilor

DSC02216 by florin_apo, on Flickr

DSC02218 by florin_apo, on Flickr

DSC02220 by florin_apo, on Flickr


panda_no 5

#17797
Acum chiar ca ar putea sa traga tare cu terasamentul din zona stalpilor.

DSC02221 by florin_apo, on Flickr

Din pacate cred ca au doar un autogreder care lucreaza deocamdata la racordul cu str Petricani - au lucrat si azi acolo. Chiar au si montat citiva stalpi de iluminat.
Chiar daca in pozele de mai sus ale lui Zuma80 pare ca au ajuns la cota de racordare cu str Petricani inca mai au de asternut straturi de terasament.
Ar avea front continuu de lucru , ar putea asterne pina la uzura tot fara oprelisti, parapet, stalpi, etc.
Hai demonstrati ca puteti!
Acum sa va vedem!

DSC02219 by florin_apo, on Flickr


danutzu_1069

S-a infaptuit si minunea cu stalpii...
Oare pe cand si la Nicolae Grigorescu???

prd.marius

Superbele cadrele de la Gilau.
Multumim.

O intrebare: Breteaua de iesire cum vi dinspre Turda, cea deja folosita, este asfaltata vad. A fost asfaltata sub trafic? Sau au inchis traficul?

StefanCelMare

La asta pot răspunde eu. Am venit dinspre Turda la Cluj acum vreo două-trei săptămâni și era închisă breteaua pe care se ieșea în mod normal. Traficul era deviat cred pe breteaua de intrare spre Turda, care avea sens dublu.

prd.marius

Chiar ma gandeam cum au facut, fara sa inchida. Mersi Stefan.

Sorin62

Quote from: panda_no 5 on September 16, 2018, 08:38:11 PM
Acum chiar ca ar putea sa traga tare cu terasamentul din zona stalpilor.
[...]
Din pacate cred ca au doar un autogreder care lucreaza deocamdata la racordul cu str Petricani - au lucrat si azi acolo. Chiar au si montat citiva stalpi de iluminat.
Chiar daca in pozele de mai sus ale lui Zuma80 pare ca au ajuns la cota de racordare cu str Petricani inca mai au de asternut straturi de terasament.
Ar avea front continuu de lucru , ar putea asterne pina la uzura tot fara oprelisti, parapet, stalpi, etc.
Hai demonstrati ca puteti!
Acum sa va vedem![...]

Au mai mult de două straturi de întins în porțiunea respectivă?

Ionut

API pe Facebook

Începem săptămâna cu o mică veste bună: așa cum vedeți din cadrele aeriene surprinse vineri, 14.09.2018, intrăm în linie dreaptă la Gilău, acolo unde constructorul (Tirrena Scavi) este foarte aproape de finalizarea celor 766 de metri care vor conecta "autostrada-muzeu" Gilău-Nădășelu (gata din noiembrie 2017) de restul Autostrăzii Transilvania (A3).

Mâine va fi ultima zi în care se va așterne stratul de uzură. Mai rămân așadar de executat diverse finisaje: taluzări, rigole/șanțuri, parapete protecție, indicatoare, marcaje rutiere.

Conform surselor noastre, astăzi și/sau mâine se va efectua pre-recepția, iar recepția la finalizarea lucrărilor va fi undeva pe 27-28 septembrie dacă totul este în regulă și nu vom avea surprize neplăcute sau tergiversări inutile.

Simplu spus, sunt șanse mari ca la sfârșitul acestui luni să circulăm pe 9,5 km de autostradă nouă între Nădășelu și Gilău, evitând complet Cluj-Napoca pe relația Zalău/Baia Mare-Turda.

paulmare

Sorin62 nu
dar lucreaza un singur greder