Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 46 Guests are viewing this topic.

raulbogdan23

Vremea arata binisor in zona, temperaturi pozitive si soare (in special din weekend incolo), au toate sansele sa termine lucrarile la structura rutiera. Maruntisuri care sunt inafara structurii rutiere se pot face si dupa deschidere.

florin74

La ora 16.00 se lucra pe tot lotul.

danutzu_1069

^ Asteptam dovada...  :D  :D

florin74

#33978
Din masina .... nu am facut poze... era miscare la geiger peste tot, dar mai ales in nod la Chetani, inclusiv in zona facuta de Straco (vegetal, cred ca mai betonau ceva rigole lipsa, se lucra la sistemul de iluminat)
Ariesul s-a revarsat in zona viaductului peste DN unde e granita dintre STrabag si geiger, si se lucra si pe acolo.
La Strabag se lucra la supratraversarea de acolo la rosturi si parapeti, si de asemenea trageau tare in zona podului de peste Aries si supratraversari de la Luna. Betonari, rigole, vegetal, parapeti, etc.

Sa speram ca o sa se rezolve si problema cu subcontractorul de la marcaje, ar fi culmea sa fie gata restul si sa nu se deschida din cauza asta. O sa fie si mai problematica situatia daca o sa reapara ceata... Pana acum a fost bine, dar si cand se lasa....


AlexC

Dovada

Filmat astazi 05.12.2023 la ceas de seara.

Se lucra intens la marcaje, se simtea din masină mirosul de vopsea. La parapeti, etc...

De remarcat ca au refacut podetul tehnologic de la podul peste Aries. Inclusiv stricaciunile produse de iesirea din albia minora a raului la podul peste Arieș.
Seara faină!


ivladbogdan

Eu nu cred ca s-ar agita atat daca ar dori sa termine doar prin februarie-martie, pur si simplu n-are nicio logica. Au lucrat inclusiv pe ploaie si ger la montat de stalpi de iluminat.
Marcajele ramase de executat le face oricine in maxim 1 saptamana, hai sa fim seriosi. Iar fara garduri de protectie finalizate o sa circulati la fel cum ati circulat si la Aktor pe A10, cu "100".
Se deschide anul asta, sunt sigur!

FakeML

Sunt de aceaiasi parere.
Au avut o mobilizare exceptionala de la inceput pana acum.
Au tras foarte tare si trag in continuare.
Se vad progrese de la o filmare la alta.
Este clar ca vor deschidere in 2023.

Hai doamne ajuta !

Daca s-ar misca si turci de pe A0 macar pe jumate erau de mult gata.

gicu

Se pare că se pot aplica marcajele și pe temperaturi mai reduse, probabil utilajul știe să încălzească local asfaltul.
Cu marcajele nu mai am emoții, în schimb mai sunt o grămadă de parapeți și mărunțișuri de finalizat. Ținem pumnii.

mike_us

Chiar daca nu ar termina pina in decembrie tot merita laude la ce bine s-au mișcat. Un lot mic dar important.

Cetatean

E un subiect sensibil asta cu aplicarea marcajelor la temperaturi scazute.
Da,pentru toata lumea trebuie facute cat mai repede si dat drumul la trafic.
Dar pentru constructor poate insemna pierderea garantiei din partea prestatorului. Ori cand ai garantie 5 ani,sau cat o avea lucrarea,nu vrei asta nu? Mai ales cand mai ai luni bune de lucru,conform contract.

work

#33985
Astăzi în jur de ora 12 pe autostrada A1 în zona Sebeș pe sensul de mers spre Sibiu erau 4 camioane UMB
Pe la ora 15 erau într-o parcare alte 4 camioane UMB în zona Bradu- Veștem
https://i.imgur.com/GMVqqFf.jpg

ijwtsh

#33986
Arata noi sau sunt doar spalate?

danutzu_1069

Au numere de Bucuresti, deci cel mai probabil nr de leasing. In general leasingul la firme este pe 1 an.. deci sunt destul de noi, poate chiar noi, la prima tura...
Inca nici nu sunt inscriptionate....

ddfab

^^^ si eu, in 07.12.23, am intalnit o coloana de vreo 8-10 camioane portocalii, pe la ora 9, pe A1, intre Arad si Timisoara... se deplasau spre Timisoara... posibil sa fie tot acestea

AlexC

08.12.2023

Seară frumoasă!