Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

E bine sa mai vezi cand termina cate un element si il dau in circulatie.

Pare ca se apropie de final.  :)

naivu

^^^^Problema celor doua giratorii este exacerbata si de modul de organizare a circulatiei, in special de faptul ca incruciseaza cele doua fluxuri majore de trafic. Cine are curiozitatea sa urmareasca un video de acum un an jumate, cele doua fluxuri erau atunci paralele si se mergea mult mai cursiv ca acum!

Teo

A apărut in presa o declarație a fostului Ministru al Transporturilor cum ca lotul 2 e la 98% și ca mai trebuie parapeții mediani montati și turnat puțin din stratul de uzura.

danutzu_1069

^ Pai nu asa colegu'!! Ori pui link si copy/paste la asticol, ori nu postezi nimic....


TibiV

https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-25042873-video-gata-nu-autostrada-a10-sebes-turda-anul-acesta-catalin-drula-trebuie-cineva-fie-foarte-foarte-rau-intentionat-nu-intample-asta.htm

Quote
,,Pe Sebeș - Turda Lotul 2 sunt 29 de kilometri care se vor termina anul ăsta. Trebuie ca cineva să fie foarte-foarte rău intenționat să nu se întâmple asta. Sunt la 98%, mai sunt de pus parapeți mediani, foarte puțin strat de uzură", a spus fostul ministru Cătălin Drulă la B1TV.

Pe site-ul CNAIR, ultimul progres fizic anunțat era de 88,5% în luna iulie. Lotul 2 are o lungime de 24,3 km, însă odată cu deschiderea sa vor fi dați în trafic alți circa 4,5 km de autostradă de pe loturile adiacente care nu puteau fi folosiți până acum.

,,Bineînțeles, va fi acest truc retoric. 'Am descoperit că sunt niște probleme cu proiectele lăsate de Drulă', după care peste o lună 'prin eforturile noii echipe aceste probleme vor fi puse pe roate'. Eu nu mă opresc în trucurile astea politice", a spus Drulă, ca replică la afirmațiile făcute recent de consilierul premierului Cîțu pe probleme de Infrastructură care a spus că unele proiecte nu vor fi gata anul acesta așa cum s-a anunțat, inclusiv A10 Sebeș - Turda, Lot 2.

,,Din câte ştiu eu, riscurile sunt mari să nu se finalizeze şi probabil că vor trebui elemente noi care să determine constructorii să finalizeze aceste lucrări. În orice caz, timpul este foarte scurt, din cunoștințele mele lucrările nu sunt atât de avansate", a afirmat Cristian Pistol, consilierul premierului, la finalul unei reuniuni organizate marţi cu ocazia Zilei Naţionale a Constructorilor.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Fred

De ce nu a actualizat CNAIR progresul in august si septembrie, cand Drula inca era ministru si putea sa ii faca sa actualizeze? Acum se bat in vorbe, ca politicienii.

Ionut

Mai oameni buni dar de ce mama dracului avem noi nevoie de procente cand avem filmare completă de pe ST2 de acum câteva zile? Sau ma rog, o saptamana sau cat a trecut. De ce dezbatem procente și informații de la politicieni ca-n 2011 cand acum in 2021 avem vreo 3 drone (Alin, Adisan și API) pe lot?

MihaiD

Păi cred că dezbatem pentru că avem imaginile acelea elocvente din drone unde vedem ce e pe la Oiejdea, Teiuș și Sâncrai și, în același timp, o declarație a unui abia-fost și, probabil, viitor ministru care spune că mai sunt (doar, că asta subînțeleg eu) parapeți mediani și foarte puțină uzură. Și normal că eu, ca simplu urmăritor al obiectivului, sunt confuz. În fine, dacă nu plouă la un nivel nemaivăzut și nu apare vreo bătaie de joc pe ultima sută de metri eu zic că e în trafic anul ăsta fără emoții.

dargauda


Teo

Bun, cei care sunt din domeniul constructiilor cum traduc imaginile filmate?
In afara de punctul cu probleme de la Oiejdea mai sunt necesare marcaje, parapete median si putina uzura. E de 98%?
Nu as zice. Voi?

miahi

Fiecare poate intelege ce vrea din diferite comunicate si filmari, nu cred ca rolul acestui forum e de a despica firul in 10 si a face analiza pe texte la nivel de silabe si litere. Exemplu: @cutter a zis 98% e gata, ma uit pe filmare si pare ca nu e chiar 98% din absolut orice, dar poate fi 98% din ce e nevoie sa fie dat in trafic pana la final de an .

Oricum ar fi cu procentele si comunicatele pare ca totul e in linie dreapta pe acest lot sa fie deschisa circulatia  in urmatoarele 1-2 luni si cred ca toata lumea e de acord ca pana la finalizarea intregului lot, cu tot ce ramane anul acesta nefinalizat, va dura probabil pana spre vara viitoare .


Ionut

Bun, am vazut si eu filmarea lui Adisan (merci!) si cred ca e destul de evident ca nu sunt la 98% lucrarile daca ne referim la stadiu fizic din total contract. Nu stiu unde i-a fost mintea lui Catalin cand a zis 98%, poate 98% din ce este necesar pentru a fi dat in folosinta... si daca scoatem Oiejdea si zona Teius din ecuatie. Atunci da, cam pe-acolo, 95-98% din ce e nevoie pentru a se da in folosinta (*semi-profil la Oiejdea, se si vede cum pun balast stabilizat pe sensul spre Turda) este gata. Uzura este peste tot (cu exceptia zonelor Teius si Oiejdea), cu exceptia zonei de dupa Teius spre Turda unde chiar se vede ca asfaltau calea spre Turda (cealalta are uzura cred ca aproape peste tot).

Deci, una peste alta, se vede in sfarsit capatul. Luminita. Ana, saraca, a lui Manolis, n-a fost sacrificata degeaba.

Dupa grinzi cazute (bine ca nu in cap), dupa alunecari, piscine, o greva si multe, multe, multe dar super multe balbe, ineptii si prostii... se inaugureaza. Anul asta, eu zic ca undeva in intervalul 10-15 decembrie.

bdragos1

Daca la Pizzeri nu ne-am mai dus sa ii ajutam sa puna pietrele in gabioane, poate mergem intr-un weekend sa strangem niste piulite la parapeti/anti-orbire la cati km mai au de pus :lol:
Am fost placut surprins sa vad ca in sfarsit stau camioanele cu asfalt la coada :)