News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.

istvan78

M-am gandit sa adaug si aici acest post, ca aici ii este locul:
Quote from: zol21 on April 15, 2015, 05:38:26 PM
Autostrada Transilvania se duce înainte, iar aseară la ora 00:00 era ultimul termen pentru contestaţie la Suplacu de Barcău-Borş. Cum nu a fost depusă nicio contestaţie, săptămâna viitoare vom semna contractul de execuţie. http://citynews.ro/eveniment/o-noua-promisiune-lui-ioan-rus-2017-se-va-circula-de-la-cluj-la-bors-care-este-situatia
Daca se adevereste,

1)  :jawdrop:

2)  :gj: , for once,  CNADNR!

ciprebbe

Teapa imensa( pt "sherifi") :))) UMB-ul a refuzat sa se prezinte in santier pt vizita :)))) ( era intentie sa se ajunga si pe A3).
Concediul era anuntat si au respectat programul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Viny

Nu a expirat termenul pt contestatii la Suplacu de Barcau- Bors ???

horatiu.cosma

Respect pentru angajati, normal, bravo lor. Trebuiau sa zica ca nu pot sa lucreze, fiindca nu le da CNADNR aprobare pentru a intra in padure :).

adiarc

#5929
^^

Nu te bucura prea devreme....e lucrare de la buget si sa vedem si bani alocați....pe tronsonul UMB , lucrările au demarat la Peste Un An de zile de la SEMNAREA contractului....pana s-a dorit alocarea  de fonduri....
Sper totusi sa fie diferit aici......au șansa istorică , ca in 2016 sa se inaugureze către 200 de km de autostrada....atunci da  , ii voi lauda si eu
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Cei care se pricep, va rog sa-mi confirmati daca s-au depus sau nu contestatii pentru Suplacu-Bors sa trec in semnatura. Mie tot nu imi e clar.

NGC

#5931
^^^
Quote from: NGC20 on April 06, 2015, 11:25:32 AM
Quote from: Ionut on April 06, 2015, 10:57:28 AM
Parca sunt 10 zile lucratoare in care poti depune contestatii. Asta ar insemna pana pe 14 aprilie inclusiv. Florin/NGC20, voi stiti exact. De fapt 13 este sarbatoare legala, deci 15 aprilie inclusiv...
Sunt 10 zile calendaristice, dar nu se considera si ziua in care au fost anuntati oficial.
Asa ca ar trebui sa fie pana in 14, inclusiv.

goanga

Quote from: NGC20 on April 16, 2015, 09:22:58 AM
Sunt 10 zile lucratoare

As vrea sa lamurim definitiv aceasta problema: nu sunt 10 zile lucratoare, ci calendaristice, care se numara din ziua urmatoare comunicarii, termenul implinindu-se deci in a 11-a zi calendaristica de la comunicare. Daca a 11-a zi este nelucratoare, termenul se implineste in prima zi lucratoare de dupa.

Sursa: art. 256^2 din OUG 34 zice ca "Persoana vătămată poate sesiza Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor [...] în termen de: a) 10 zile începând cu ziua următoare luării la cunoştinţă", iar art. 3 lit. z) din OUG 34 zice ca "z) zile - zilele calendaristice, în afara cazului în care se prevede expres că sunt zile lucrătoare", or aici nu se prevede expres.

Totusi, contestatia poate fi depusa prin posta in ultima zi a termenului dar sa nu ajunga la CNSC decat dupa 3-4-5 zile si astfel, desi a fost depusa in termen, sa nu se cunoasca existenta ei decat dupa acest termen suplimentar.

Ionut

OK, ideea era cum ne dam seama daca s-au depus sau nu contestatii. Si sa fim 100% siguri.

NGC

#5934
Quote from: goanga on April 16, 2015, 09:41:04 AM
Quote from: NGC20 on April 16, 2015, 09:22:58 AM
Sunt 10 zile lucratoare

As vrea sa lamurim definitiv aceasta problema: nu sunt 10 zile lucratoare, ci calendaristice.
Mea culpa! Am scris in graba si nu am observat ce aiureala am scris, dar am corectat acum. @goanga: Bine ca ai observat!  :cheers:

Aceeasi explicatie am dat-o si eu aici acum 2 luni.
Quote from: NGC20 on February 04, 2015, 02:52:03 PM
In anuntul de participare la licitatie este prevazut:
Quote
Precizari privind termenul (termenele) de exercitare a cailor de atac:
Contestatiile pot fi depuse in termen de 10 zile incepand cu ziua urmatoare luarii la cunostinta de catre contestator despre un act al Autoritatii Contractante pe care acesta il considera nelegal.

Termenele de contestare nu se calculeaza potrivit Codului de Procedura Civila, ci conform art. 3 litera z) din OUG 34/2006 actualizata.
Quote
Art. 3
z) zile - zilele calendaristice, în afara cazului în care se prevede expres că sunt zile lucrătoare. Termenul exprimat în zile începe să curgă de la începutul primei ore a primei zile a termenului şi se încheie la expirarea ultimei ore a ultimei zile a termenului; ziua în cursul căreia a avut loc un eveniment sau s-a realizat un act al autorităţii contractante nu este luată în calculul termenului. Dacă ultima zi a unui termen exprimat altfel decât în ore este o zi de sărbătoare legală, o duminică sau o sâmbătă, termenul se încheie la expirarea ultimei ore a următoarei zile lucrătoare.

ciprebbe

#5935
Inca nu exista contestatie inregistrata.
Daca e expirat termenul nu am aflat insa din ce afirmati mai sus e cam gata.

LE:
Inca o chestie legata de neconstitutionalitatea garantiei de 1%

CNSC-ul spune clar:
ATENŢIE: conform Art. I. pct. 4 din OUG 51/2014, pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 34/2006, privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii, contestaţiile depuse/transmise la CNSC trebuie să fie însoţite de dovada constituirii garanţiei de bună conduită.

Nefiind publicata in Monitorul Oficial sta in piciare. ( Sper sa se publice cat mai tarziu  :D )
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


ciprebbe

Quote from: Ionut on April 16, 2015, 07:28:17 AM
Cei care se pricep, va rog sa-mi confirmati daca s-au depus sau nu contestatii pentru Suplacu-Bors sa trec in semnatura. Mie tot nu imi e clar.

Nu avem contestatii !!!


Quote from: goanga on April 16, 2015, 09:41:04 AM
Totusi, contestatia poate fi depusa prin posta in ultima zi a termenului dar sa nu ajunga la CNSC decat dupa 3-4-5 zile si astfel, desi a fost depusa in termen, sa nu se cunoasca existenta ei decat dupa acest termen suplimentar.
Trebuie adus la cunostinta comisiei de existenta ei pana la expirarea termenului chiar daca aceasta din urma calatoreste(fizic) cu posta inca 3-4 5 zile dupa expirarea termenului.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Quote from: horatiu.cosma on April 15, 2015, 11:55:57 AM
Au liber pana in 20, nu stiti daca au terminat cu elevatiile la 3 si la 4?

Sunt turnate reazemele, saptamana viitoare se decofreaza si se ataca viaduct V.
Spre Nadaselu utilajele sunt aliniate pe terasament ca la o parada, doar paznicii printre ele.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4


RIP CoBra

"Parteriatul public privat este soluţia pe care o considerăm cea mai bună pentru Comarnic-Braşov şi nu poate fi rezolvată, a declarat Victor Ponta, azi la Braşov.

"Nu avem consens politic. În acest context, ministrul Ioan Rus a pus Comarnic-Braşov în masterplanul pentru Comisia europeană. Cel mai probabil, această autostradă va fi construită cu bani de la buget însă trebuie să avem acei bani. Trageţi dumneavoastră concluziile din ce v-am spus eu", a declarat premierul Ponta. El a mai spus în luna martie că interese politice se opun virulent acestui proiect"



sursa: ECONOMICA.net p
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024