Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

cristi5

Multumim mult!

@c o r v i n
@marcelbanu
@rocklee
Si cine mai poate:

Lucrarile pe Simeria-614 avanseaza rapid si sunt spectaculoase. Din pacate accesul e mai complicat si interesul pt pozat si filmat CF e mai mic decat la autostrazi.

API sponsorizeaza combustibil pt cei care vor sa documenteze aceste lucrari. Daca vreti sa va deplasati, mai ales de la Mintia spre vest, luati legatura cu mine pe PM.

alinuttt

Sunt elev și am gratuitate pe tren. Nu știu în ce măsură poate fi de ajutor un fotoreportaj din tren pentru zonele cu lucrări spectaculoase. Stau destul de departe de zonă, nu cred că am legături feroviare ca să plec și să mă întorc în aceeași zi acasă.
Dacă aveți idei, vă rog ascult cu drag, îmi place să călătoresc cu trenul.

cristi5

Din pacate cele mai spectaculoase lucrari (care-s si pe drumul critic) nu sunt vizibile din tren. Tocmai aici e dificultatea.

dan tm



Aici nu se putea pune macaz de viteza sporita in abatere sa dispara abaterea aia ,,clasica"?

sau va fi doar o diagonala?

horatiu.cosma

Eu dacă aș avea timp liber și gratuitate cu trenul aș face o chestie mișto: trenul până la Zam, de acolo cu traista și merinde în spate luat la pas traseul Aktor Arcada (trecere Mures pe podul spre Sălciva și mers pe jos de la podul peste Mureș de acolo până la celălalt de la Tisa, apoi luat trenul înapoi de la Grind. O chestie similară cu coborâre la Bătuța (sau unde și-a făcut pod provizoriu peste Mureș Astaldi) pentru cealaltă variantă de traseu mare. Restul variantelor de traseu cu poduri peste Mureș pe 2a și 3 sunt scurte, se pot face lejer de lângă actuala CF sau de lângă drum.


dorum

chiar ma gandeam la tunel... oare au trecut peste problema din iunie si au continuat sapatul?

RaduG

Declaratiile premierului Ludovic Orban la șantierul tunelului de tren Bata

https://www.facebook.com/watch/?v=240028153825737&extid=axiDPOiKLgWw7wEd

subway


cristi5

La 1:55 zice ca "asteapta motivarea" judecatorilor de la ultima contestatie pt Apata-Cata, si apoi vor semna.


delor

@Gicuta2003,  tunelul de la Bătuța are 0, 603 kilometri.

subway

Eu stiam de ceva spre 800m dar s-ar putea sa ma insel...

delor

@subway, tunelul T3 Bata km 559+967 – 560+570 este realizat în acest proiect.

subway

Quote from: dorum on August 22, 2020, 05:23:54 PM
chiar ma gandeam la tunel... oare au trecut peste problema din iunie si au continuat sapatul?
Nu inca, deocamdata lucreaza pe portiunea deja excavata...