[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

razvam

Profi Non Stop de la sensul giratoriu din Marasti / OMV lucreaza la parcarea lor. Momentan vad ca scot piatra cubica existenta, insa nu stiu ce planuri au, probabil doar nou strat de piatra cubica si refacerea terasamentului sa nu mai fie atatea denivelari si gropi.


prd.marius

#1591
Cred ca e o renovare completa.
Si magazinul in interior a fost golit partial.

Sa speram ca nu are soarta "Supeco", cel care s-a inchis.
Chiar, stiti daca in locul Supeco se va face ceva? Sau e acel loc unde se discuta de ridicarea unor blocuri?

gicu

În locul Supeco și a service-ului din spate se vor face 2 imobile, unul de locuințe, unul de birouri.

razvam

Am primit o poza de sus de la Profi-ul din Marasti.

Din cate inteleg se reface terasamentul, ca era plin de denivelari si baltoace prin parcarea aia, se reface in sfarsit si intrarea in parcare care era foarte denivelata.

La o vedere de jos in trecere am observat ca se reutilizeaza piatra cubica, nu arunca decat ce este spart. O bila alba pentru reciclare.

Sper sa refaca si zona verde de langa trecerea de pietoni, cu o trecere decenta pe piatra cubica, ca de fiecare data cand ploua era o mare baltoaca cu pamanat, daca ieseai din parcare pe acolo faceai slalom printre masini sa nu iei apa la galoși.


qionescu1

#1594
Str. Vasile Alecsandri si Sindicatelor. Pe Iuliu Hossu copac in mijlocul trotuarului, se pare ca nu scapam de asta la Cluj - nu stiu daca era dinainte plantat, si se pare ca nu se pot alinia nicicum. Imi scapa mie logica plantarii lor in mijlocul sau spre mijlocul trotuarelor?












Powered by API/PUM imgur uploader

raul.olaru

erau gata plantati astia, de cand trotuarul era mai ingust.

dragos76

Dacă e trotuarul așa larg, nu mi se pare neapărat o problemă că sunt plantați pe mijloc. Numa' bine poate acționa de facto ca un separator de sensuri pentru traficul pietonal :).

Bogdan_Cluj

^ Exact asta vroiam sa zic si eu, separa sensurile de mers, sau informat pe cel pietonal de cel "de alergat", biciclete, trotinete (da, da, stiu teoretic astia ar trebui sa mearga pe drum) sau alte mijloace de deplasare mai rapide.

dr4qul4

mai fac si umbra. Mai bine asa decat sa fi fost in acelasi loc, dar pe margine (adica trotuar ingustat la jumatate)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

qionescu1

#1599
Exact asta mai lipseste sa facem sensuri pe trotuare, marcaje si eventual si semne pt pietoni :)  Trotuarele nu sunt la fel de late peste tot, apoi coroanele se formeaza mai rotunde/sanatoase daca sunt mai la distanta de cladiri sau alti copaci. Nu in ultimul rand oamenii aleg instinctual sa mearga mai aproape de perete/gard decat de strada din cauza pericolului/zgomotului vitezei cu care trec masinile etc. asadar aceasta parte va fi mult mai folosita decat cea de langa drum. Mergeti pe trotuarul de langa primarie, acolo unde copacii au ramas plantati fix in mijlocul trotuarului si vedeti cum circula lumea pe trotuar.

razvam

Am primit azi un update final la cum arata Profi-ul din Marasti.

Parcare a primit un face-lift si este si mai rosu, spatiile verzi sunt inconjurate de garduri ca sa nu se mai treaca peste ele, desi se putea face o mica alee.

Arata bine si pe mine ma bucura ca rampa de intrare in parcare in sfarsit nu mai este o mare gropa.

Ce mi se pare mie de la nivelul parcarii este ca se pare ca au recilat ce s-a putut din pavajul existent, ceaa ce mi se pare misto.


klax187

Acelasi "facelift" il primeste si Profi-ul din Grigorescu.

ciprebbe

Mai trebuie sa schimbe tabla aia cu 71 locuri de parcare....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vasile.silion

Pe 21 Decembrie au început să monteze plăcile de granit pe trotuar, în capătul din Mărăști, în zona Bisericii Sf. Petru. Se lucrează la trotuar, se vine încet-încet spre centru. În paralel, decopertează și aștern straturile de asfalt pe carosabil, lucrează la fundațiile stâlpilor. Câteva poze:




























Powered by API/PUM imgur uploader
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

raulbogdan23

Quote from: klax187 on June 03, 2021, 03:26:20 PM
Acelasi "facelift" il primeste si Profi-ul din Grigorescu.

Probabil si Profi-ul de pe Observatorului, zilele trecute era gol magazinul si au adus o masina de asfaltat in parcare.