[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dragos76

#480
Quote from: nicolaem on July 03, 2019, 10:45:29 AM
deacord pt zona de nord de case din cartier Gheorgheni. cei aproape de Titulescu unde sunt blocuri mari.
Dar de ce sens unic in Andrei muresanu? De ce pe budai deleanu, sau in zona adiacenta pietei Agarbiceanu?
Listez eu aici mai multe argumente pt care totuși măsura e bună: Unde anume poate parca acuma cineva care vine în vizită în acea zonă de case? Sau un instalator care vine să îți repare ceva?  Unde poate parca cineva care merge la restaurantele/localurile din pța Agârbiceanu
Nu neapărat ca o argumentație, dar ca stare de fapt:
- multe din mașinile parcate în acea zonă sunt și ale unor oameni care stau în blocuri abuziv construite în zona de case, și fără necesarul de parcări. Sunt cel puțin vreu două astfel de blocuri pe Mălinului și Xenopol.
- mulți au loc de parcare în curte pt o mașină, dar dețin mai multe autoturism
- sunt și sedii de firme în zonă și unde parchează angajații. Asta mai ales în zona Brașov (de ex 2 sedii Softvision), sau în apropiere de Calea Turzii, dar și pe Doja și becaș

Dar de acord și cu comoditatea unora care nu vreau să își lase mașinile în curte. Pentru asta mi se pare esențial ca locurile de parcare nou înființate să fie obligatoriu cu plată, și după mine fără posibilitatea de a face un abonament nominal, sau vreo favorizare de un fel sau altul al riveranilor.

Dacă ai obiecții la măsurile astea era bine să vii la dezbaterea publică de anul trecut, ca să le expui :).


Quote from: florin74 on July 03, 2019, 11:09:52 AM
In mod normal, acum ar trebui sa inceapa sa faca marcajele pentru parcari.

Da, dar pe logica asta e normal să nu mai ai marcaj longitudinal median pe Take Ionescu, porțiunea care deja avea sens unic de cățiva ani de zile, nu? Ori și acum e pe mijloc acel marcaj, și lumea parchează mașinile tot pe trotuare. Sper și eu că vor începe cu acele marcaje, mai ales pe straduțele care nu au o scuar de gard viu/spațiu verde pe marginea trotuarului.

În rest, total de acord cu concluziile lui Bogdan_Cluj. Și aș mai adăuga la "argumentele" lui Tarcea privind întârzierea măsurii ceva ce mi-a zis pe FB de vreo lună, cum că se așteaptă după demolarea unor garaje din zonă :). Cred că Dăncilă e invidioasă pe așa logică de tip "sula și prefectura".

nicolaem

#481
sa le luam pe rand:

1. vizitatori/instalatori. argumentul tau daca ar fi valid ar fi universal valid, nu? As vrea si la mine in cartier atunci sensuri unice cu parcari pentru musafiri. sau musafirii din andrei muresanu sunt mai importanti ca cei din xxx? nu cumva ne ascundem dupa cires si de fapt vrem sa ne lasam masina pe spatiu public moca (abonament de 60 pe luna sau pe an e moca in cluj). ai fi deacord daca "sunt pt musafiri" sa nu ai drept sa parchezi acolo daca esti riveran?

2. ma indoiesc ca blocurile nu au macar in loc de parcare pt apart (cele noi nu cele vechi care nu au niciunde in oras). daca parcheaza in strada pt ca nu au unde, o fac cu aceasi vinovatie cu care cei de la case isi parcheaza masina in strada pt ca nu mai au loc in curte de alta masina, nu vor, sau din comoditate.

3. de ce si-au cumparat inca un autoturism daca nu au loc de el? deci daca stai la bloc si nu ai loc de parcare comiti un abuz. dar daca stai la casa e  normal sa cumperi o a 2a masina desi nu ai unde sa o pui?

4. angajatii parcheaza ilegal pt ca se permite. daca ar incepe primaria sa dea amenzi la toti "angajatii" ar trebui sa dea si riveranilor, legea fiind aceasi pt toti.

Legat de dezbateri sper ca nu se transforma orasul in orasul decizilor celor care vin din propriu interes la dezbateri fara sa se tina cont de interesul general.
eu nu am ce cauta la o dezbatere legata de parcarea riveranilor pe o strada pe care trec o data pe an. dar sa intelegem ca luarea unor decizii la presiunea "celor prezenti" s-ar putea sa afecteze mii de alti oameni care tranziteaza zona zilnic. si o tranziteaza pe un drum public nu pe proprietatea privata a celor de acolo.

kumar

Lucrari pe strada Cuza Voda (pozele sunt din 02 iulie)







Bogdan_Cluj

Quote from: Bogdan_Cluj on June 30, 2019, 02:38:11 PM
Str. Barbu Stefanescu Delavrancea (vineri 28.06.2019):
...

Azi dimeneata era deschisa strada (am vazut din Brancusi).

kumar

Buldozerele au intrat pe Bună Ziua









A demarat șantierul la supralărgirea și modernizarea străzii Bună Ziua, în prezența edilului Clujului, Emil Boc. Municipalitatea promite că lucrările vor dura un an de zile.

Proiectul prevede lărgirea străzii Bună Ziua, de la intersecția cu Calea Turzii până la intersecția cu străzile Măceșului - Trifoiului - Fagului.

"Astăzi avem toate documentele legale pentru a demara lucrările la modernizarea străzii Bună Ziua: autorizație, licitație, cadastrare, exproprieri. Este un proiect pilot pentru tot ce se va mai întâmpla în Cluj-Napoca pe alte străzi. Exproprierile au costat 1.3 milioane de lei, adică 280.000 de euro, au fost 64 de proprietari expropriați, cu suprafețe între 1 și 256 mp. După cum știți, strada va avea 3 benzi de circulație și una de biciclete. Valoarea investiției este de 20 de milioane de lei. Astăzi încep efectiv lucrările, termenul este 1 iulie 2020 de finalizare. Nu am motive să cred că Regia Autonoma a Domeniului Public (RADP) Cluj-Napoca nu își va onora termenul pe care l-a fixat în baza contractului pe care l-a încheiat cu Primăria", a declarat primarul Emil Boc.
64 de parcele de teren private

Un număr de 64 de parcele de teren private, în suprafaţă de 2.381 mp, au fost expropriate pentru lărgirea străzii Bună Ziua, evaluate individual de către societatea Neoconsult Valution la suma totală de 1,3 milioane de lei. Terenurile au suprafeţe cuprinse între 1 şi 215 mp. La acestea se adaugă 10 proprietăţi, în suprafaţă de 16.252 mp, care aparțin deja municipalităţii. 

Potrivit raportului de evaluare, prețurile pe metru pătrat pe care le-a plătit administrația locală clujeană au fost în unele cazuri de 8 euro (fără taxa pe valoarea adăugată), iar la altele, de peste 163 de euro (fără TVA).

Strada a revenit Clujului după 10 ani

Strada Bună Ziua, din cartierul cu acelaşi nume, a fost trecută în urmă cu mai bine de 10 ani la CNADNR (actuala Companie Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, n. red.), care a investit în modernizarea ei, și era cerută de aproape trei ani de primăria clujeană, care dorește să o lărgească la 16 m. Hotărârea de guvern privind trecerea străzii în patrimoniul municipiului a fost aprobată în mai 2018.

Trei benzi auto și una velo

La finalizarea lucrărilor, strada Bună Ziua va avea trei benzi de circulatie: o bandă de coborâre (dinspre Calea Turzii spre intersecția cu străzile Măceșului - Trifoiului) și două benzi la urcare. De asemenea, sunt prevăzute benzi pentru biciclete și trotuare pe ambele părți ale străzii și alveole pentru copaci.

Vor fi executate următoarele lucrări: de înlocuire și deviere, respectiv lucrări la rețelele edilitare (canalizare, apă, gaz, electricitate, telefonie, iluminat public) și branșamentele aferente acestora. Pentru preluarea apelor pluviale se va înființa o rețea de canalizare și se vor monta recipienți pluviali.

Semnalizarea lucrărilor se va face prin indicatoare rutiere de către executant, iar lucrările se vor executa pe tronsoane, fără închiderea străzii. Pentru conducătorii auto care sunt în tranzit, alternativa de circulație este pe străzile Mihai Românul și Măceșului.

Termenul de execuție a lucrării este de 12 luni, valoarea totală a proiectului fiind de 19.750.583 lei cu TVA, din care 1.692.676 lei este valoarea expropierilor.Finanţarea se face din bani de la bugetul local şi alte surse constituite conform legii.

https://ziuadecj.realitatea.net/administratie/buldozerele-au-intrat-pe-buna-ziua--187947.html

elphax


ciprebbe

Putin mai bine :) , la fel si la ceilalti proprietari care oricum aveau restrictie de constructie conform PUZ.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dragos76

Quote from: kumar on July 17, 2019, 09:54:03 AM
Semnalizarea lucrărilor se va face prin indicatoare rutiere de către executant, iar lucrările se vor executa pe tronsoane, fără închiderea străzii. Pentru conducătorii auto care sunt în tranzit, alternativa de circulație este pe străzile Mihai Românul și Măceșului.

Cam așa, pe hârtie alternativele astea. Ce bine prindea ca să se rezolve problema continuității Mozart-N. Drăgan. Știu, situația e mai complicată că acolo e și un teren particular implicat, dar asta nu înseamnă că nu se poate găsi o soluție, dacă s-ar vrea.

claudiu91

De strada Fagului se stie ceva? Pana la intersectia cu Becas. Stiu sigur ca la noile DTAC s-a cerut dezmembrarea fasiei de langa strada cu cel putin 1 m pe partea cu Da Vinci.

Bogdan_Cluj


Bogdan_Cluj

Quote from: Bogdan_Cluj on July 15, 2019, 09:46:01 AM
Quote from: Bogdan_Cluj on June 30, 2019, 02:38:11 PM
Str. Barbu Stefanescu Delavrancea (vineri 28.06.2019):
...

Azi dimeneata era deschisa strada (am vazut din Brancusi).

Confirm si cu o poza din Engels:


nicolaem

#491
imi e greu sa inteleg de ce inca se lucreaza la trotuare cu acea coborare, care faciliteaza teoretic intrarea masinilor in curte.
pentru pietoni sau cei care merg cu un cariucior pe trotuar este extrem de inconfortabil sa urce/coboare in dreptul fiecarei porti, pe cand pentru masini nu vad neaparat avantajul, la fel de usor se intra in curte si daca trotuarul e plan si doar bordura e inclinata.

strict in poza de sus se poate intelege ca au facut asa pt trecerea de pietoni, dar e doar o coincidenta, se vede in plan indepartat ca solutia e identica in dreptul portilor

GML

Au inceput lucrarile legate de suprailuminarea trecerii de pietoni pe strada Brancusi, pe langa ultima statie al autobuzului 32.

Bogdan_Cluj

Str. Cuza Voda, ieri 21.07.2019:
Din ce am observat zilele trecute, s-a refacut fundatia doar pe banda ce merge spre Mihai Viteazu. Celelalte trei benzi care vin spre Opera sunt doar frezate si una reasfaltata (cel putin asa pare vazut de pe B-dul 21 Decembrie).




Bogdan_Cluj

Si tot ieri, 21.07.2019 str. Buna ziua:
Au decopertat pe partea cu Lidl pana la magazinul de motociclete: