[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TheStig

Lucrari pod Nod N
Pe sensul dinspre Bucium spre Grigorescu erau deja puse borduri si turnat asfalt, inclusiv pista de biciclete, pe partea opusa inca se sapa.


Bogdan_Cluj

Piata Stefan cel Mare (statia 35, 32, etc) - asfaltat cele 3-4 benzi (parcarile nu s-au mai asfaltat):








Powered by API/PUM imgur uploader

florin74

Se asfalteaza in seara asta.  Baietii de la ridicari fac curatenie.

Bogdan_Cluj

Str. Barbu Stefanescu Delavrancea (vineri 28.06.2019):

Ordinea pozelor este de la str. Brancusi spre piata Engels.




Intersectie cu Anatole France:





Intersectie cu Ioan Budai Deleanu:





Powered by API/PUM imgur uploader

GML

http://www.monitorulcj.ro/actualitate/72480-se-schimba-circulatia-in-gheorgheni-de-miercuri-sensuri-unice-pe-mai-multe-strazi


Începând de miercuri, 3 iulie, Primăria Cluj-Napoca va institui sensuri unice de circulație în cartierul Gheorgheni, pe străzile cuprinse în perimetrul dintre Bd-ul N. Titulescu – L. Rebreanu – str. Albac – str. C-tin Brâncuși – Piața Cipariu.

dragos76

În sfârșit. Anul trecut prin iulie când a fost dezbaterea publică pe subiect și s-a convenit la această soluție, mă gândeam că un termen de tipul octombrie.noiembrie ar fi unul ok, chiar și în termenii de viteză de lucru a departamentelor din primărie. A trecut cam un an, și abia acum se face, dar pe jumătate :). Mi-au "întrecut" toate aștepțările. Și din păcate nici un semnal că se va continua, tot conform dezbaterii, și în zona Andrei Mureșanu, care pe mine personal mă afectează cel mai mult.

Speranța mea e că odată cu măsura de azi se vor vedea avantajele acestei reorganizări, și se va urgenta ritmul de a se adopta peste tot unde e posibil. Pentru că mai sunt destule zone, de ex și cea de la nord de strada București, până la calea ferată, sau prin Iris.

nicolaem

nu am urmarit exact proiectul, dar instituirea de sensuri unice in absolut tot cartierul, nu e de fapt o invitatie sa parchezi masina in strada?
e totusi o zona de case, si din comoditate toti isi lasa masinile in strada. e normal oare?


yetiman

Nu e de loc asa.
Eu stau pe una din strazile care vor avea sens unic. Si nu am loc sa parchez pe strada nici daca trec pe acasa pentru 5 minute ca sa iau ceva si apoi sa plec din nou.
Nu locuitorii caselor, "din comoditate", isi las masainile pe strada.
Acolo parcheaza cei care locuiesc in blocurile invecinate si care nu au locuri de parcare suficiente, pentru ca pe vremea lui ceasca, cand au fost construite, nu prea erau masini.
Plus interzicerea parcarii pe Titulescu, care a impins masinile pe trotuare sau pe strazile invecinate.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

nicolaem

deacord pt zona de nord de case din cartier Gheorgheni. cei aproape de Titulescu unde sunt blocuri mari.

Dar de ce sens unic in Andrei muresanu? De ce pe budai deleanu, sau in zona adiacenta pietei Agarbiceanu?
Si da, categoric din comoditate o lasa in strada, am aici 2 exemple personale:
      1. coleg de servici care vrea sa aiba curtea libera pt copii.
      2. experienta personala de plimbat seara in zona str Artelor unde vad cum majoritatea curtilor erau goale si masinile parcate pe trotuar incat trebuia sa le ocolesc ca pieton.
      3. argument al unui cunoscut " mai bine sa las eu masina in fata casei mele pt ca daca nu oricum o lasa altu."

Bogdan_Cluj

Dragos, asa este, dezbaterea a avut loc in data de 19.iulie.2018 (cred ca ne-am si intalnit acolo). A trecut un an fara trei saptamani pentru o analiza (destul de simpla zic eu), pentru amplasarea unor indicatoare si realizarea unor marcaje.

Total jenant. Inteleg ca mai au si alte proiecte de realizat, dar acest proiect era un "quick win" cu minim efort, se putea face cum ziceai si tu prin toamna anului trecut.

Sau... daca au asteptat sa faca miscarea pe Titulescu si acela era motivul pentru care nu s-a facut mai repede ... explicatia nu tine. Pentru ca daca era asa, faceau sensurile exact cand se apucau de frezat pe titulescu ca sa isi mute oamenii direct masinile pe aici, nu cu un decalaj de 2 luni. Deci nu tine, sunt pur si simplu (parerea mea) sunt incompetenti sau nu le pasa.


florin74

O explicatie mai simpla acceptati?
S-a terminat anul scolar, traficul e mult mai redus, posibilitatea de a "controla" modificarile de trafic prin agenti de politie e mult mai OK, si se da timp pana in septembrie sa se obisnuiasca lumea.  Schimbarile sunt destul de mari, si pot sa iti garantez ca sunt multi cretini si acum care ignora indicatoarele de sens unic  (din aceasta cauza se face si esalonat). De exemplu in Zorilor, pe Rapsodiei, nu e zi in care sa nu dau de un bou care vrea sa intre pe sens interzis, politia e aproape zilnic acolo, si e mai bine de 1 an de cand e implementat sens unic.
In conditiile unui trafic normal, nici nu imi vine sa ma gandesc ce ar fi fost pe acolo. Eu imi duc copii acolo la scoala zi de zi, asa ca stiu bine cu ce ma intalnesc pe acolo
Eu alta problema am avut, masinile parcate in jurul politiei de pe Albac, inclusiv in intersectii, nu aveai vizibilitate, era crima.
Sper ca acum sa inceapa sa le ridice, si cei de la locala sa isi faca treaba, ca pana acum nu i-am vazut in zona, or fi avut consemn sa nu isi supere colegii de la rutiera .

Bogdan_Cluj

Florin, asta poate ca este un argument valid.

Daca ei chiar s-au gandit la acest aspect si chiar ii duce capul de asa ceva de ce nu au comunicat?
Viceprimarul Tarcea tot vb pe la emisiuni radio de acest proiect de 1 an. Ca motive pt intarziere, a tot zis ca mai avem nevoie de ceva avize, ca mai avem nevoie de indicatoare, ca blabla. Nu a zis niciodata ca e mai sigur sa se faca asa si ca asteptam vacanta, care by the way ... a cam inceput de cateva saptamani, nu?

Asa ca desi ar putea sa aiba o logica argumentatia ta, nu cred ca este motivul real pentru care s-a intarziat.

florin74

Indicatoarele erau puse de vreo 8-9 luni. Eu sincer alt argument nu vad, eventual corelat cu finalizarea lucrarilor pe Titulescu.  Oricum, o sa ajung zilele astea pe acolo si o sunt curios cate masini o sa intalnesc pe contrasens. Asta e sport national in Cluj....
In mod normal, acum ar trebui sa inceapa sa faca marcajele pentru parcari.


GML

Pacat, ca nu o sa avem pista de biciclete pe strada Madách. Oare o sa fie pe Brancusi?

Bogdan_Cluj

De ce ai astepta finalizarea asfaltarii de pe Titulescu, si nu ai oferi solutie alternativa oamenilor de cand au inceput lucrarile, ca doar de atunci si-au parcat masinile pe unde au apucat?

Si daca tot o gandesti asa logic (ceea ce nu zic ca nu este), de ce mama naibii nu COMUNICI sa stie toti fraierii.