[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

paulmare

#3390
^ cred ca citeste strabag forumul, azi am trecut pe la 10 si erau oameni noi si multi, inspre chitila parcate cateva loganuri de 7 locuri si zafire cu numere de dambovita, in santier oameni cu casti albe si veste portocalii noi noutze fara Strabag pe ele, cam confuzi la inceput pana inteleg ce au de facut :) dati-i drumul, terminati lucrarea repede, uimiti-ne :)

^Danutu mie mi se pare sa fie parament MacRes Macaferri, se vede si intr-una din filmarile lui andrei_pasa cum pun intre straturile de umplutura benzile de armare, am luat-o la dreapta inspre bucurestii noi si nu am apucat sa vad de aproape - MacRes au folosit de exemplu la A3 in Pipera, unde terenul e putin si locul ingust, alternativa eleganta e si ce le-a proiectat dl. Petzek lui Aktor la Teius, mai greu de pus in practica aici, ai risca sa iti pice de la 7 metri un fierar bucovinean fara casca si centura pe parbriz cand treci pe breteaua lasata pentru trafic

pasa_andrei

Pe DN2-A2 avem organizarea de santier de la viitorul pod peste CF800 si cam atat. Asteptam vesti noi de la CNAIR.

Ce se va intampla cu acest proiect? Nu stie nimeni.



Enjoy!

punktnet

Au aparut decopertari noi intre Pantelimon si DN2, in fata unitatii militare. Au decopertat niste placi betonate mari ieri se lucra inca.
Iar la Cernica, tot ieri se lucra in ritm decent, la multi piloni pe la armare, se turna beton, am vazut minim 20 persoane si 5-6 utilaje mari in miscare.
La podul cu CF800, cred ca este spatiu de servicii acolo, pe partea cealalta in dreptul podului exista deja ceva organizare.
Just kidding.

danutzu_1069

@paulmare, la "boltari" trebuie un fel de geogrila pe cand la "biscuiti" trebuie benzi de armare pentru a tine "biscuitii"...

adiarc

^^ va rog sa precizati si constructorul...de fiecare data..pt cei care nu sunt din zona..

Mulțumesc
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

paulmare

Danutzu de aia ziceam ca sunt benzi -

pasa_andrei

@adiarac : este constructorul prezentat in fiecare videoclip pe care eu l-am facut.  Este prezentat la min 1:34.

NGC

Astazi a fost lansata licitatia [CN1029952] "Modernizarea Centurii Rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 – DN7 si DN2-A2, Lotul 1, Sector A1 (km 55 +465) – DN7 (KM 64+160) – Rest de executat".

Valoare estimata: 40.824.174,92 RON fara TVA

Durata contractului: "72 luni si cuprinde: 12 luni perioada de executie a lucrarilor si 60 de luni perioada de garantie a lucrarilor"

Fonduri: POIM

Termen depunere oferte: 09.06.2021

Ionut

12 luni pentru ce mai este de executat? Serios?

voicul

DN2 - A2?
Care mai exact este sectiunea care a ramas de executat (si nu e la TS)?

razvan96

E vorba de A1-DN7 in contractul asta, e un pic derutant numele proiectului.

Ionut

Da, eu am inteles din prima, de-asta intrebarea. E nevoie de 12 luni sa termine ce mai e pe A1-DN7?

razvan96

Ii raspundeam lui @voicul.

Presupun ca nu, dar nu m-am uitat pe caietul de sarcini. Totusi DN2-A2 avea stadiul 5% si au dat 15 luni, aici la 86% dau 12 luni. CNAIR...

hefaistos

Ca sa accentuez ce spune Ionut, daca vor bloca DNCB cu lucrari pentru 12 luni si CNAIR accepta asta...
Si eventual dupa ce va fi terminat pasajul Mogosoaia, ca sa ne bucuram din plin.

Eu as zice sa li se impuna ca maxim 6 luni din perioada sa desfasoare activitati in zona carosabila, in rest pot face activitati pregatitoare. Sau poate chiar redus la 3 luni.
Si da, sa coste mai mult, oricum cea mai mare parte sunt banii europeni.
Sau, asa cum am asteptat 8 ani, sa mai asteptam 4 pana e gata dublarea cu A0 si va scadea presiunea pe DNCB.
Dar in orice caz este inacceptabil sa promovam un contract care premite blocarea unui sens pe DNCB pentru 1 an.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

panzer

De ce sa o blocheze pe o banda? Mai este de facut o bretea la Chitila si stratul de uzura pe tot tronsonul. Plus ceva la canalizare, parcare si iluminat.

Nu cred ca au introdus remedierea problemelor existente, nici macar cele cu evacuarea apelor de pe carosabil.